Nebo je to ještě možná tak, že máme z preventivních prohlídek strach. Jinak se nedá vysvětlit, že podle průzkumu České pojišťovny více než 40 % Čechů vůbec netuší, jak často mají chodit na důležité preventivní prohlídky a zda vůbec na ně mají nárok.
čtěte také: Preventivní prohlídky jsou povinné!
Jde přitom o podstatná vyšetření, která mohou odhalit nemoci jako je rakovina prsu nebo tlustého střeva už v jejich zárodku, a pomoci tak předejít fatálním následkům. Každý dvacátý dospělý Čech přiznává, že preventivní prohlídku u praktického lékaře ještě nikdy neabsolvoval, na preventivní prohlídce na gynekologii pak ještě nikdy nebyly dokonce 3 % žen.
„Znalosti Čechů o zdravotním preventivním chování jsou mírně řečeno diskutabilní. Nejenže velmi často nevíme, na jaké preventivní prohlídky máme nárok, ale u značného množství z nich ani netušíme, jak často bychom na ně měli chodit,“ říká Martin Zemánek, ředitel odboru životního pojištění České pojišťovny.
Krev ve stolici? Nevadí, doktora raději neriskujeme…
Liknavý přístup odhalil výzkum bohužel i u těch spoluobčanů, kteří vědí, že by preventivní prohlídky absolvovat měli, ale nedělají to. Nejvyšší disproporce mezi povědomím o nároku na preventivní prohlídku a skutečnou účastí na takovém vyšetření je z výzkumu patrná u testu krvácení ve stolici (60 vs. 25 %), vyšetření konečníku (54 vs. 24 %), střev (51 vs. 20 %), prostaty u mužů (55 vs. 24 %) a mamografu u žen (69 vs. 41 %).
„Z dlouhodobých lékařských statistik je zřejmé, že prevence má skutečně zásadní význam. Jestliže se nemoc zachytí včas, pacient má obvykle 95% šanci na vyléčení. To v situaci, kdy v ČR každých dvacet minut zemře člověk kvůli zanedbané prevenci, hovoří za vše,“ říká Martin Zemánek.