Naše babičky měly mlýnky na kávu a před použitím kávu mlely. Káva pak krásně voněla a chutnala. Za bolševika se začala kupovat mletá káva, z níž se dělaly hrozné „turky“ s přelouhovaným lógrem. Ale dnes je to ještě horší. Často slýchám otázku „turka nebo instantní?“, což považuji za nejstrašnější otázku v české gastronomii. Tak po evropském prvenství v konzumaci tavených sýrů máme další smutné prvenství. Ať žijí „šmakulády“!
Pijí se hlavně z toho důvodu, že ne každý je po ránu ochoten patlat se s kávovarem. A pokud zároveň dotyčný patří k těm, kteří nemají rádi klasického "turka", tak v podstatě jiná možnost není.
Plně souhlasím s článkem v tom, že nárůst spotřeby instantní kávy je z valné většiny o náhradě "turka", kteroužto variantu v reálu v minulosti zase tolik lidí nemilovalo, jen zkrátka nebylo moc na výběr. Naše "vedení" v žebříčku je prakticky jistě dáno právě touto dřívější zvyklostí, tady se náhrada za instantní přímo nabízí...
Jinak zdaleka ne všechny instantní kávy jsou hnusy, rozdíly v chuti jednotlivých variant jsou výrazné, dá se vybrat i přijatelná varianta.
Neberte to zle, ale tady s Vámi výrazně nesouhlasím. Dá se říct, že skoro se vším. Alternativ pití skvělé kávy je zhruba 8. Každá z nich využívá k přípravě jiný druh přístroje a nikdy to není turek, instantní káva nebo presovač. Důležité je mít kvalitní čerstvou výběrovou kávu a umět ji daným způsobem přípravy udělat. Instantní kávy jsou vždy hnus a navíc extrémně nekvalitní a nezdravý. Zkuste si vygooglit nějaké informace o druzích přípravy kávy a uvidíte. ;-)
Doporučuji např. tento zdroj: http://coffeetohome.cz/priprava-kavy/
Nesouhlasíte sice s vším, ale vesměs s věcmi, které jsem vůbec nenapsal :-)
To, že se před rokem 1989 stal v ČSSR symbolem kávy turek je prostě fakt a v tu dobu moc smysluplných variant nebylo. A odsud právě pochází ta transformace na instantní kávu.. Toto nijak nehájím, jen konstatuji, co je jednou z hlavních příčin našeho "vedení" v žebříčku. Na toto nelze říct nic jiného než klasické "můžete se mnou nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to je asi tak vše, co se s tím dá dělat" :-)
Mladší generace je tímto přirozeně "postižená" méně a postupně se hledají i jiné varianty, to je naprosto v pořádku. Nicméně pořád se točíme kolem toho, že "turka" či "instant" má člověk po ránu 10 vteřin poté, co cvakne rychlovarná konvice, s čímž se nic jiného nemá šanci měřit. A co je důležité, tuto přípravu zvládne i polospící jedinec, jehož mozek ještě nefunguje. Chápu že pro leckoho je to těžké pochopit, ale lidí, kteří prostě po ránu nemají čas na vymýšlení blbinek je spousta. Je docela běžná situace, že si někdo ráno udělá rychlovku a odpoledne si přitom vychutná kávový či čajový obřad...
A poznámka na okraj - tvrzení o extrémní nezdravosti instantní kávy je z velké části nesmysl spadající do urban legends, zjistěte si, jak vlastně vzniká. Že někomu nechutná je v pořádku, ale komentáře o zdravotní závadnosti jsou hodně zavádějící, zejména u variant vznikajících zamražováním (u postupů s odpařováním teoreticky vznik některých škodlivin možný byl, ale i to se hodně nafukovalo)..
Jsem člověk, který ráno není schopen pozřít nic jiného než kávu a žaludek mi začíná fungovat až po deváté hodině.
Kromě překapávané kávy (připomíná mi hotelově/nemocniční šlichtu)můžu pít v podstatě jakoukoli kvalitní kávu v jakékoli formě.
Jedinou, kterou si nedávám z důvodů času a "obřadnosti" je káva připravená v džezvě.
Vždy se řídím tím, na co mám zrovna chuť a jak mi zrovna funguje/nefunguje žaludek.
Vysvětlovat pití té, které kávy "technickými problémy" nelze, protože ať varná konvice nebo kávovar mají tak rychlou a jednoduchou obsluhu, že to zvládne i spící člověk. Určitě máte pravdu, že je to o chuti a prioritách.
tsd
Instatní kávy jsem ochutnal snad všechny, které se dají na trhu koupit (v rámci různých návštěv atd.). Platí jednoduché pravidlo. Nebrat, protože jsou naprosto odporné. Zlatě turek, z nejlacinější robusty, i ten je snad lepší.
BTW: Stát by měl zadotovat nákup nejlevnějších espresso machines, aby lidi nebyli tak zdegenerovaní.
Ten „turek“ by nebyl tak špatný, kdyby se dodržovaly 4 zásady: 1. Nedělat ho z té nejlevnější směsi „standard“. 2. Kávu namlít až před vařením. 3. Nezalívat kávu vroucí vodou, ale vodou ochlazenou na max. 94 °C. 4. Nejpozději po čtyřech minutách slít, po té době se z lógru už louhují jen trpké fujtajbly.
A pro dobrou kávu není třeba kupovat mašiny na espresso. Doporučuji podívat se na piccoloneexistuje.cz na levné a dobré varianty – French press, bialetka (moka konvička), Aeropress atd.
Naprostý souhlas, Jiří, Vámi popsaná metoda přípravy přes French press je jedna z nejlepších. Pokud máte rád stránku Piccolo neexistuje, tak Vás může zaujmout i naše služba, která kvalitní výběrovou kávu přiváží až domů a pokaždé jsou v ní tři jiné balíčky z těch nelepších českých pražíren. ;-) Koukněte se na naše stránky, třeba Vás zaujmeme pro vlastní potřebu nebo jako dárek. :-)