Zajimavy clanek, ale kde jsou fakta? Na ty se jaksi zapomnelo.
Uvedom si, ze tyto 2 katastrofy nejsou absolutne srovnatelne - v Cernobylu uniklo, diky totalni nezodpovednosti pracovniku, vicemene vsechno co bylo v reaktoru. Vcetne stronzia a velkeho mnozstvi cesia.
V Japonsku uniklo pomerne velke mnozstvi jodu (proto stupen 7), ale pomerne male mnozstvi ostatnich latek.
Ovsem dulezity fakt je ten, ze behem posledniho mesice se unik podarilo zastavit, radioaktivita klesa. Jod se rozpada na polovinu kazdych 8 dni. Ja to vidim jako duvod k optimismu.
Ony nejsou srovnatelné i jinak:
Počet obětí jaderné havárie ve Fukušimě: 0
Počet lidí ve Fukušimě s nemocí s ozáření: 0
Počet lidí, kteří nachytali dávku vyšší než povoluje norma: 3
Srovnejte například s haváriemi "obnovitelných" elektráren, o kterých média většinou cudně mlčí, pokud to zrovna není protržená přehrada s tisíci mrtvých. I když zabijí více lidí než všechny reaktory Fukušima dohromady, na první stránku novin se dostanou sotva v okresním plátku. Kdo například ví o 4 mrtvých při výbuchu reaktorové nádoby na bioplyn v Rhadereistedtu?
Proč lidé nejdou do ulic, a nepožadují okamžité zavření nebezpečných bioplynových elektráren? A proč tak dělají u jakderných elektráren, které v Japonsku nikoho nezabily? Že by dvojí metr? Nebo přílišná popularita nového zeleného náboženství a jeho výběrově používaného principu předběžné opatrnosti.