Pořad Infiltrace již v minulosti vedl k debatám o daných tématech, ke změně poměrů, legislativy či měl soudní dohry. Bylo tomu tak například u dílů o praktikách terapeutického zařízení či o aroganci „bílých plášťů“ v kauze poškození zdraví malého chlapce, o kterých jsme na serveru Vitalia.cz podrobně informovali.
V nejnovějším díle s názvem Obchod s nadějí přišly reakce již po pouhém odvysílání upoutávek.
K tématu nabízíme samostatný materiál, který mapuje situaci a zaměřuje se na možnosti péče o děti s poruchami autistického spektra v ČR.
Rodiče protestovali proti odvysílání
Pořad byl původně zařazen v programu České televize na pondělí 15. března. Tvůrci natáčející skrytou kamerou se tentokrát zaměřili na dění v jednom pražském centru pro děti s autismem. Natáčení probíhalo – jako obvykle u tohoto formátu – tajně, bez vědomí aktérů; autoři nekonfrontují nikoho z dotyčných ani před dokončením a vysíláním pořadu.
V upoutávkách, které ČT nasadila pár dnů před plánovaným zveřejněním nového dílu, poznali někteří z rodičů své potomky (obličeje dětí byly „anonymizovány“) a protestovali proti odvysílání. K rodičům se přidaly i další organizace a spolky, které se poruchami autistického spektra zabývají, byla avizována i žaloba vůči České televizi.
„Na četné stížnosti organizací a podnětů od diváků jsme se rozhodli znovu posoudit všechny aspekty a vysílání dokumentu posunout,“ uvedla tehdy v reakci mluvčí televize Karolina Blinková. Nicméně reakce nebyla jednostranná, ozvali se i odborníci či organizace, kteří naopak pořad podpořili, byť někdy třeba s výhradami ke způsobu realizace.
Jde o citlivé téma, televize si za pořadem stojí
Premiéra tedy byla odložena, ale nakonec bude nový díl cyklu Infiltrace odvysílán, a to v pondělí 12. dubna od 21.45 hodin na ČT1. Jak serveru Vitalia.cz sdělila její mluvčí, Česká televize konzultovala obsah dokumentu s vybranými lékaři, psychology, psychiatry, odborníky z center pracujícími s autisty, učiteli se zaměřením na inkluzi i senátorkou – předkladatelkou zákona o nelékařských povoláních.
Z reakcí, které se objevily na sociálních sítích i v médiích, bylo zřejmé, že si mnozí utvořili z upoutávky poněkud mylnou představu o skutečném obsahu pořadu. To však nic nemění na tom, jak citlivého tématu se tvůrci dotkli a že zejména pro rodiče dětí, které jsou v dokumentu zachyceny (byť s „rozrastrovaným“ obličejem), může být celá záležitost značně bolestná.
„Dokument, jehož primárním tématem nejsou děti s poruchami autistického spektra, ale problémy s odborností, financování péče v ČR a zapojení státních vzdělávacích institucí, prošel rovněž právní analýzou. Oproti původní verzi došlo k minimálním úpravám, jejich cílem byla zejména ještě důslednější anonymizace dětí,“ uvedla k tomu Karolina Blinková.
Po pořadu bude následovat debata s odborníky
Bezprostředně po dokumentu zařadila Česká televize do programu debatu expertů, moderovat ji bude Daniel Stach. Debata se podle informací ČT zaměří na péči o postižené děti v Česku a její dostupnost. Diskutovat budou Karel Pančocha z Institutu výzkumu inkluzivního vzdělávání Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, Kateřina Thorová, psycholožka, autorka schématu Behaviorální a psychoterapeutické intervence u autismu z Národního ústavu pro autismus a Michal Považan, primář Dětského oddělení Psychiatrické nemocnice Bohnice.
„Každá Infiltrace byla v čase doprovázena následnou reflexí události a komentáři odborníků. Tentokrát Česká televize zařadí diskuzi hned po odvysílání pořadu, jelikož se jedná o problematiku, na kterou jsou různé odborné názory a ČT jim chce dát prostor, aby diváci měli bezprostřední komentář,“ uvedla Karolína Blinková.
K tématu nabízíme samostatný materiál, který mapuje situaci a zaměřuje se na možnosti péče o děti s poruchami autistického spektra v ČR.