Autorka píše, že cibule obsahuje až 26 mg sodíku. Ale sůl je NaCl nebo KCl. Což mi přijde jako značný rozdíl. Autorka by měla článek upřesnit. Popisované škodlivé účinky jsou důsledkem nadbytku soli, sodíku nebo chlóru? Co se se solí v těle děje, že si autorka dovolila zaměňovat pojmy sodík a sůl?
Sůl a vysoká krevní tlak (aka sugestivně nazvaný tichý zabiják)?
Příjem soli má s vysokým krevním tlakem poměrně málo společného vzdor rozšířenému a propagovanému názoru. Omezení soli může pomoci s vysokým tlakem především starým lidem a lidem citlivým na příjem sodíku, přičemž ta citlivost na sodík je často dána celkovou minerální dysbalancí.
(http://ajcn.nutrition.org/content/71/5/1013.full)
(http://hyper.ahajournals.org/content/36/5/890.full)
Sodik pusobi tak, ze zadrzuje vodu a zadrzena voda zvysuje tlak. V prumeru vetsi ucinek na mnozstvi sodiku (a tedy i zadrzene mnozstvi vody a krevni tlak) nez jeho prijem ve strave ma inzulin, ktery snizuje vylucovani sodiku z tela. To je duvod, proc je vysoky krevni tlak jednim z priznaku inzulinove resistence (aka metabolickeho syndromu). Nejrychlejsi cestou jak snizit mnozstvi inzulinu v tele je snad kazdemu zrejmy - snizit prijem sacharidu, vliv tohohle kroku na krevni tlak je znam z velkeho mnozstvi vyzkumu.
(http://chriskresser.com/6-ways-to-lower-blood-pressure-by-changing-your-diet)
Vaše tvrzení :" Příjem soli má s vysokým krevním tlakem poměrně málo společného vzdor rozšířenému a propagovanému názoru....."
je zavádějící. Jak je to doopravdy vysvětluje na svých seminářích pro pediatry Prof. Janda. viz. http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/seminare/2013/krevni_tlak_prehypertenze.pdf
Na medicíně se to také pořád přednáší stejně. ( i v zahraničí ) . Asi jste objevil Ameriku.
VB
Ale už jsem to pochopil.
Určitě není náhoda, že americkým nutričním specialistům nevadí tolik sůl. Když se podívám na obsah soli v hamburgeru, je mi jasné, že tažení proti soli a potažmo fast foodům by to pro Ameriku byla národní a ekonomická katastrofa.
Zbytek světa na to má nezaujatý a objektivní vědecký názor.
VB
I na aprilovy zert jsou vase prispevky o Americanech dost ubohe, priste na vas uz nehodlam reagovat, protoze se chovate jako obycejny trol.
Prijdte s nejakou informaci podeprenou VYZKUMEM a neopirejte se o AUTORITU, vami poslane pdfko nestoji za zadny komentar, protoze neposkytuje ZADNY zdroj, jenom predklada informace slepe k uvereni. Tuhle hru nehraju. Prijdte s necim na urovni.
DASH dieta je ucinna, ale to nic nerika o restrikci sodiku. Stejne ucinna ci ucinnejsi je z hlediska krevniho tlaku i low-carb dieta. (a ano, vim o mechanismu ucinku navrhovanem pro obe strategie)
Už jsem to napsal v diskuzi pod jiným článkem. Nevidím nic mimochodného na tom, že cituji nebo odkazuji na autoritu.
Nebo si myslíte, že pan profesor si to vycucal z prstu nebo dokonce záměrně lže? To by se před odbornou veřejností úplně znemožnil a těžko by už mohl dělat co dělá a těžko by ho nechali publikovat v odborných časopisech a literatuře. Ani v tom "pdefku, které nestojí za řeč" nemůže napsat nic co není schopen prokázat nebo dokladovat.
Já nebo vy si tady v té diskuzi můžeme tlachat co chceme, ale on si takový luxus dovolit nemůže.
Informace na internetu můžou být relevantní, ale také nemusí. Zkuste si předplatit nějaký renomovaný odborný časopis ( třeba i z té Ameriky), nebo si koupit či půjčit publikaci. Tam máte skoro 99.9% jistotu, že zveřejněné informace jsou opravdu podložené výsledky výzkumu.
Nic není dokonalé a i zde se může objevit dezinformace. Pro autora takové dezinformace je to však konečná a už si neškrtne nikde jinde, leda tak na internetových serverech pohybné úrovně. ( a kruh se uzavírá )
VB