U ovoce je to (doufám) fáma, ale že se hranolky před mražením máčejí v takových rozkošnostech, jako je hydroxid, je bohužel pravda. Ostatně – ty dobré hranolky (jak je ve Francii a v Belgii zvykem) nejsou z mraženého polotovaru. A vyplatí se udělat si občas hranolky z čerstvých brambor i doma – chutná to úplně jinak!
řekla bych, že záleží na výrobci, např. zde je krásné video britského výrobce bez jakýchkoli chemikálií http://www.youtube.com/watch?v=fs6gyLPNF7U
logicky domácí musí chutnat jinak, doma si je nenapařujeme kůli loupání, ale vememe škrabku, nemáčíme v horké a studené vodě kůli barvě, prostě nakrájíme a smažení/pečení také nemáme v těchto podmínkách ..
takže je na každém z nás, jestli věří výrobci nebo je líný anebo chce vědět, co jí a tu práci si s tím dá ..
každopádně způsob konzervace a přidaná chemie by měla být uvedena na obale, takže platí zlaté pravidlo číst, číst a ještě jednou číst ..
a když už jsme u hranolek, doporučuji udělat změnu a místo z brambor si je připravit z celeru ňami ňami
Co se týká namáčení ovoce a zeleniny, stačí někdy zajít do Lidlu v komplexu obchodního domu Labuť. Nebo praktiky Alberta v Palladiu, neuvěřitelné! Už bezpečně poznám, co se dá koupit ze zeleniny a ovoce. Praktiky, aby vše vypadalo čerstvé, JE SKUTEČNOST - vše je polité vodou, pak si ovoce a zeleninu přinesete domů a okamžitě Vám to začne hnít. Snažím se kupovat spíše balené věci, a to co je suché. V létě jedině na farmářském trhu. Ale, tak jak se podvádí v Čechách, co se týká ovoce a zeleniny. To jsem neviděla v Německu ani v Polsku, a to jsem v obou zemích delší dobu žila.
Jestli těmi praktikami myslíte navlhčení zeleniny, tak vám posloužím svojí zkušeností.
Před časem jsem strávil pár měsíců v US a v apartmánu byla taková ta obrovská chladnička jak z filmu. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že je napojená na vodovod, a kromě výrobníku ledu má ještě v oddíle pro zeleninu rozprašovač vody. A skutečně asi tak dvakrát denně oddíl pro zeleninu naplnila jemnou mlhou. Tak dlouho, jak v té ledničce, mi zelenina nikdy předtím ani potom nevydržela. Takže chyba asi nebude na straně prodejců.
Všimli jste si, že některá koupená jablka mají mastnou slupku? Čím to je? Jedná se o jednoduchý, ale účinný trik, jak zabránit vysychání ovoce ve skladech velkoobchodů. Výrobci mají povoleno ošetřit plody vosky, které dodávají povrchu ovoce lesklý vzhled.
Pro ošetření jablek je povoleno použití těchto lešticích látek (aditiv): včelí vosk (E 901), kandelilový vosk (E 902), karnaubský vosk (E 903) a šelak (E 904) - leštidlo. Už jsme si zvykli, že „éčka“ musí být uvedena na obalu potravin, ale na čerstvém ovoci a zelenině se obsah aditiv uvádět nemusí.
Bohužel platí, že každý chce být informován rychle, pravdivě, úplně a hlavně v souladu se svými názory.
Takže dokud budou lidé přesvědčení, že je prodejci potravin podvádějí, budou věřit podobným nesmyslům a naopak články uvádějící věci na pravou míru budou považovat za lži lobistů. Chyba je na straně přijímače.