Pomůžou knihy, drogerie i hlídání dětí. Unikátní ubytování hledá sponzory a dobrovolníky

14. 9. 2023

Sdílet

 Autor: Nadační fond Dům Ronalda McDonalda
Dům Ronalda McDonalda, který stojí v areálu FN Motol a je určen mimopražským rodinám vážně nemocných dětí, je po tři čtvrtě roce zabydlený. Uvítal by ale dobrovolníky, kteří by třeba na chvíli zabavili děti. Nebo dárce, jenž by pravidelně pomáhal s obstaráváním hygienických potřeb a drogerie.

Dům Ronalda McDonalda ve Fakultní nemocnici Motol je unikátem. Poskytuje bezplatné ubytování nejen dětem, které se tady léčí, ale nemusí být upoutané na lůžko, ale také nejužší rodině malých i odrostlejších pacientů. V jednom pokoji bydlí, a to i dlouhodobě, sourozenci i oba rodiče. Pozvat si sem mohou i návštěvu či uspořádat malou oslavu narozenin.

V ČR další jiné takto široce otevřené ubytovací zařízení pro pacienty a jejich rodiny zatím nefunguje. I přes jedinečnost se dům potýká s tím, že jeho mimopražským obyvatelům i zaměstnancům při provozu chybí některé drobnosti.

Jak lze pomoci

Dům Ronalda McDonalda provozuje stejnojmenný nadační fond, jehož zakladatelem a podporovatelem je síť restaurací rychlého občerstvení McDonald's. Mohlo by se proto zdát, že díky ní je charitativní chod finančně a materiálně pokryt. Nadační fond ovšem funguje na restauracích nezávisle a kromě samotného projektu a stavby platí kompletní náklady na provoz ubytovacího zařízení. A tak i nyní, tři čtvrtě roku po svém otevření, uvítá dárce i dobrovolníky. Pomoci může každý.

Kromě finančních darů (jakou cestou lze přispět, najdete zde) můžete domu věnovat konkrétní věci – třeba knížky, drogerii, hygienické potřeby nebo potraviny do kuchyně.

„Zájemci o pomoc mohou využít buď náš list přání, do kterého rodiny píší konkrétní potřebné věci, nebo se nám mohou telefonicky ozvat a předem se dohodnout, co a kdy mohou přivézt,“ podotýká manažerka domu Lucia Kubištová s tím, že všech, kteří pomáhají, si nesmírně váží.

Aktuálně v listu přání obyvatelé domu poptávají např. některé druhy nádobí nebo úložné boxy. 

Materiálně lze ale pomoci i nad rámec listu přání. Pokoje mají třeba stále dostatek volných regálů pro dětské knihy, jež by prostor zútulnily a rodinám pomohly vyplnit volný čas trávený s dětmi. „Knihy mohou být nové i zachovalé,“ upřesňuje Lucia Kubištová. Třeba plyšové hračky ale tady chtějí jen nové, aby předešli zdravotním rizikům.

Galerie: Jak rodiny zabydlely Dům Ronalda McDonalda

Ve skladu v přízemí část regálů zaplňují pleny, boxy s papírovými kapesníky i toaletní papír. Teď na začátku září, kdy dům opět navštívila redaktorka Vitalia.cz, je jich tady, zdá se, dost. Podle Lucie Kubištové ale zdání klame, protože hygienické potřeby a drogistické zboží jsou jedněmi z nejpoužívanějších a při plném vytížení domu rychle mizí. „Pokud rodina řeší, třeba i akutně, onemocnění dítěte, ne vždy si prostě při stěhování k nám vzpomenou, že si mají přibalit i šampon, kapesníčky nebo prací prášek. Oni si tyto věci samozřejmě mohou dokoupit, ale lepší pro ně je, když je najdou přímo u nás. Mají o starost a výdaj méně,“ vysvětluje manažerka.

Právě proto při přijetí rodiny najdou v každém pokoji balíček základních hygienických potřeb, mezi kterými nechybí třeba pasta a kartáčky na zuby. I ty jim připravují zdejší zaměstnanci z toho, co právě mají ve skladu od dárců.

Pomáhají také dobrovolníci

Charitativnímu domu ale lidé nemusí věnovat jen peníze nebo drogerii. Ceněn je také čas v podobě dobrovolnické pomoci. Třeba takové, která by pomohla s hlídáním nebo zabavením malých dětí. „My s manželkou jsme si mohli dovolit ten luxus, že jsme tady byli dva, takže pokud jeden něco potřeboval zařídit, druhý byl s dcerou. Dovedu si ale představit, jak těžké to mají rodiče, kteří jsou tu s dítětem sami,“ popisuje Michal Voráček z Českých Budějovic, jehož devítiletá dcera se v Motole léčí s onkologickým onemocněním.

Lucia Kubištová podotýká, že dobrovolnický program oficiálně funguje teprve krátce, ale dobrovolníci pomáhají v domě už od začátku jeho provozu. Třeba s úklidem po stavbě, sestavením vybavení nebo přípravou programu pro zpestření pobytu. „Měli jsme tu den dětí, program s motolskými hasiči, zkrášlovací den pro maminky nebo venkovní grilování. Pořádáme kurzy vaření, tvořivé dílny a brzy nás čekají třeba hodiny jógy,“ popisuje Lucia Kubištová.

Jako dobrovolník tady pomáhá také IT specialista či odborník na finanční management. Jeden z tatínků pak zařídil, aby dům byl zanesen jako konkrétní bod do Google map, což rodinám výrazně usnadnilo příjezdy kurýrů s nákupy či hotovým jídlem.

Dobrovolníci mohou být z řad zaměstnanců firem, ale také jednotlivci. Pro zájemce má nadační fond speciální formulář, jenž je nutné vyplnit a nadace se mu následně sama zpětně ozve, aby vyřešila možnosti pomoci a její detaily.

Malí pacienti, kteří to mají domů daleko, budou moci mít v Motole celou rodinu Přečtěte si také:

Malí pacienti, kteří to mají domů daleko, budou moci mít v Motole celou rodinu

Možná je i adopce pokoje

Jinou formou pomoci pak je tzv. adopce pokoje„Tak jako v zoo si návštěvníci mohou adoptovat zvíře, u nás to jde udělat s pokojem,“ doplňuje Ivana Švingrová Pešatová, výkonná ředitelka Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda. 

Adopce pokoje stojí 60 tisíc korun za rok nebo 150 tisíc korun na tři roky. U větších pokojů a společenských místností jsou částky vyšší. Vstoupit do této formy pomoci mohou firmy, kolektivy nebo třeba i jednotlivci a rodiny.

Peníze z adopcí slouží na běžné provozní náklady, které se pohybují odhadem kolem 10 milionů ročně.

Fungují tři čtvrtě roku

Nadační dům přijal první obyvatele v prosinci loňského roku. Ke 4. září 2023 poskytl ubytování již 152 rodinám, části z nich opakovaně.

Blízkost rodiny je klíčová, protože všem zúčastněným pomáhá přinejmenším psychicky. Díky nadačnímu fondu pak také finančně, protože rodiny mají pobyt bezplatný. Obavy o základní existenční záležitosti pak silně mírní i to, že rodina v nadačním domě může zůstat tak dlouho, jak to bude malý pacient potřebovat. Pobyt tedy není limitován délkou ani počtem návratů.

Galerie: Jak to vypadalo v Domě Ronadla McDonadla těsně před otevřením

Nová budova v areálu patří FN Motol. Nadační fond Dům Ronalda McDonalda nemocnici daroval finance na její výstavbu a po kolaudaci si ji převzal k provozování. Dům na vlastní náklady plnohodnotně vybavil a zařídil vším potřebným. Nyní zajišťuje a plně financuje i jeho chod.

Nadační fond Dům Ronalda McDonalda je spojen se stejnojmennými nadacemi po celém světě a prosazuje přístup ve zdravotní péči s názvem family centered care. Tento koncept zdravotní péče nemá dosud v českém jazyce ekvivalent, v principu jde ale o to, aby těžká nemoc dítěte nerozdělila jeho rodinu. Protože když jsou na blízku máma, táta i sourozenci, překonávají se zdravotní nesnáze lépe. A to nejen malému či dospívajícímu pacientovi, ale i celé rodině, které diagnóza převrátí život naruby.

Přístup family centered care přitom nemusí být uplatňován jen v léčbě, ale také u paliativní péče a ve chvílích, kdy se rodina připravuje na to, že jejich dítě odchází z tohoto světa.

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).