Výzkumná agentura STEM/MARK realizovala letos v březnu průzkum mezi českými matkami 10–13letých dívek na téma Očkování proti rakovině děložního čípku. Jeho výsledky jasně ukázaly, že tato nemoc patří z hlediska nádorových onemocnění spolu s rakovinou prsu mezi ty nejobávanější.
Na otázku, zda se chystají matky dcer, jimž je mezi 13 až 14 lety, dívky nechat naočkovat vakcínou proti rakovině děložního čípku, 90 procent žen odpovědělo ano či spíše ano. Jen osm procent žen řeklo, že spíše ne a dvě procenta žen řekla, že určitě ne.
V Česku je hodně žen s rakovinou čípku
Česká republika se navíc řadí v rámci Evropské unie mezi státy s nejvyšším výskytem rakoviny děložního čípku. Z výzkumu vyplynulo, že se tohoto nádorového onemocnění ženy velice obávají. Téměř všechny respondentky jsou informovány, že se lze nechat proti rakovině děložního čípku očkovat. Většina z dotazovaných matek už ale neví, že si může vybrat z více vakcín. Při volbě očkovací látky je pak pro většinu z nich prioritní výše ochrany proti rakovině děložního čípku.
Průzkum se zabýval také informovaností respondentek o způsobu nákazy rakovinou děložního čípku. Celkem 80 % oslovených matek vědělo, že toto onemocnění způsobuje infekce viry HPV (lidskými papilomaviry). Naproti tomu na otázku, zda je podle jejich názoru rakovina děložního čípku dědičná, téměř polovina respondentek uvedla, že neví, a dokonce čtvrtina žen si myslí, že ano.
Od dubna 2012 mají všechny 13leté dívky očkování plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Tato skutečnost je známa více než 60 % dotazovaných. Vybírat lze ze dvou vakcín, vakcínu může dívce píchnout její pediatr nebo gynekolog. Ovšem pozor: z některých studií plyne, že očkování má vážné vedlejší účinky.