Například před 100 lety se v různých krkonošských boudách vyráběly sýry, které se vozily na trhy i do Prahy. Dnes už nikdo neví, jak chutnaly. Místo toho mnoho lidí za tradiční český sýr považuje Nivu (ve skutečnosti nepříliš povedená kopie francouzského Roquefortu) nebo Hermelín (rovněž ne moc povedená kopie francouských sýrů typu Camembert).
1) Kopie, tedy přesněji řečeno varianty, to jistě jsou. Nicméně určitě ne nepovedené. Navíc záleží i v rámci nabídky jednoho výrobce na variantě. Například je rozdíl mezi Nivou, a Zlatou Nivou. Dle vkusu a kapsy každého soudruha.
2) Nejedná se o českou specialitu, tohleto kopírování, jak se může každý přesvědčit. Dnes dokonce aniž by vytáhl paty z ČR. Tyhle místní varianty jsou po celém světě zcela běžná záležitost. A nejen sýrů. V obyčejném krámě je dnes nejméně 7 variant Camembertu z nejméně 4 zemí.
3) Kopírování není ani český vynález, tahle snaha zajistit zboží od domácího výrobce je typická pro tzv. Rakouskou ekonomickou školu. Takže z mocnářství pochází Rum z brambor, z dob kontinentální blokády za Napoleonských válek pochází cukr z řepy atd. Takže opět, je to celosvětová záležitost.
4) Nemyslím si, že by většina lidí u nás neměla povědomí o původu Hermelínu a Nivy. Však to musí praštit v obchodech do očí každého, že asi všechny sýry nebyly vymyšleny u nás, při porovnání nabídky. A naopak že by si nebyla vědoma původu třeba Olomouckých syrečků. Jejichž německou "kopii" lze koupit třeba v Lidlu.