Předtím, než vám banka půjčí peníze, důkladně prozkoumá možná úvěrová rizika. V době pokračující nelehké ekonomické situace je to pro ni obzvláště zásadní věc. Vlastně i pro všechny, kteří jí své peníze svěřují. Bude-li se chovat nezodpovědně, ohrozí vaše vklady. Ostatně probíhající (možná dohasínající) krize byla zapříčiněna právě podceněním rizika.
Čtěte téma: Ideální adresa v Česku
V české hymně se mluví o naší kotlině jako o „ráji na pohled“. Jak se ale u nás žije? A hlavně, kde se žije nejlépe?
Kromě hodnocení „chování“ klienta na běžném bankovním účtu, případně průběh splácení jeho minulých či současných úvěrů, banka hodnotí i rodinný stav, věk, počet dětí, zaměstnání apod. Ředitel úseku kontroling úvěrového rizika a řízení portfolia České spořitelny Pavel Voříšek nastiňuje ideálního žadatele o hypotéku: Má rodinu, stále zaměstnání, je ve středním věku.
Připraven má i příklad velmi rizikový: Mladý, svobodný člověk, který chce hypotéku na barák.
O tom, že sledovat tyto souvislosti je pro banku velmi důležité, přesvědčuje Voříšek anglickým průzkumem z nedávné minulosti – 7 % lidí přestalo splácet hypotéku z důvodu ztráty zaměstnání, 4 % kvůli dlouhodobé nemoci, 2/3 prostě proto, že se jim „přestalo chtít“. Neodhadli svou finanční situaci, hypotéka jim dlouhodobě snižovala jejich životní standard, což nehodlali dále akceptovat.