Už jsem si několikrát zakázal číst bláboly Petra Havla, ale bohužel někdy neodolám znovu se začíst do snůšky pravd, polopravd a naprostých hloupostí tohoto "takyodborníka". Pán by se měl věnovat spíše jen tomu, čemu alespoň trochu rozumí a ne neustále svým ideologicky prihlouplým psaním obhajovat "kvalitu" potravin, kterou nám nabízí tento systém.
To, co autor "naplácal" ve svém článku, je nesourodý kompilát různých výkřiků a odkazů, vygooglovaných na netu, bez ladu a skladu. Spojuje i to, co spolu nesouvisí.
Jsem chemik (VŠCHT Praha), praxe přes 23 let v oboru. Diskuse okolo nátěrů s obsahem PCB je téměř 25 let bezpředmětná, protože se od té doby tyto nátěry již nevyrábějí a řeší se maximálně "staré zátěže", kterých je naštěstí minimum. Největší riziko PCB je zejména v transformátorových olejích energetických zařízení, která jsou dosud v oběhu (např. dosud funkční transformátor).
Zemědělství ve vztahu k cizorodým látkám (a případně i některým sporným genetickým modifikacím) má jiné, daleko důležitější problémy. Jenom je nesmí publikovat někdo, kdo netuší, o čem to je.
Možná by Vitalia.cz měla příště zvážit, komu poskytuje prostor a zda si nekazí své dobré jméno autorským příspěvkem bez potřebné erudice.
Dobrý den, děkuji Vám za příspěvek, byť jsem jiného názoru pokud jde o autorovu erudici (http://www.vitalia.cz/autori/petr-havel/). Pokud jde o konkrétní příklad nátěrů s PCB, dovolím si Vás odkázat na tiskovou zprávu Státní veterinární správy ze dne 1. 9. 2015 (http://eagri.cz/public/web/svs/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2015_problemy-s-pcb-v-chovech.html), kde SVS upozorňuje, že tento problém stále trvá (i když jde o staré zátěže, jak píšete). Zdravím LK, Vitalia.cz
Je mi jasné, že bráníte "svého autora".
Jenom by pan Havel mohl příště porovnat trochu více impaktovaných zdrojů, zabývajících se chemií, toxikologií a odpady (např. oficiální souhrnné zprávy Intergrovaného registru znečišťování - viz např.: http://www.irz.cz nebo odkazy na http://www.mzp.cz) a pak mu dojde, že na zmíněnou tiskovou zprávu Státní veterinární správy ze dne 1. 9. 2015 je možno pohlížet z více úhlů pohledu (právě ty pohledy měl mezi sebou porovnat - proto si myslím, že odvedl polovičatou a nedbalou práci). Přinejmenším se jedná o jednostrannou informaci, která nezohledňuje fakt, že úniky do jednotlivých složek životního prostředí těchto regulovaných látek jsou o něčem naprosto jiném.
Např. v roce 2013 do ovzduší uniklo 0,13 kg PCB/rok, v odpadech jejich obsah činil 1 423,05 kg PCB/rok. V předcházejících letech byl ten rozdíl ještě větší. A to se započítávají pouze nadlimitní přenosy, takže jen to podstatné.
Předpokládám, že přepočet na procenta z celkových součtů již pan Havel zvládne i bez Vaší osobní asistence a konečně mu dojde, o čem je vlastně řeč.
Ale to už je teď jedno. Jsou vánoční svátky, tak zapomeňme na práci spory i protivenství...
Mějte se hezky
Nadpis:
"Kde se bere chemie v potravinách? Nejde jen o hnojiva"
Tak hlavně chemie v potravinách pochází hlavně z plodin a zvířat. Hlavně chemické prvky jako uhlík, vodík, kyslík a dusík, těch produkují všechny kytky a krávy nejvíc. Pak taky chemické sloučeniny jako uhlovodíky, těmi se to vůbec hemží. Při dalším rozlišení můžeme mluvit o tucích, bílkovinách, sacharidech. Jo pak je tam třeba taky něco PCB, o kterých mluví autor. Ale jak bych to řek... potraviny nejsou nic jiného než spousta chemických sloučenin.
Ale zajímalo by mně, co si autor představuje, že tam je jiného než chemie? Já na nic nemůžu přijít.