Protože o pivu a zejména jeho vaření nic nevíte ... studeným chmelením se do piva dostává zejména aroma chmele. Asi vás překvapí, že chmel umí mít spousty tonu chutí, jako květinové, bylinné, citrusové, kořenité, pryskyřičné, zemité a tu co znáte chmelové .... odrůd chmele jsou jen těch zaběhlých českých desítky a liší se právě těmi aromaty, stručně řečeno a pocopitelně množstvím Alfa kyselin, které určují hořkost chmele.
Takže studeně se chmelí hlavně piva svrchně kvašená, tzv. ALE piva ( česky "ejly" ) jnež jim dodává nezapomenutelné aroma VIZ co která jsem psal výše, samo dle použitého chmele. Atd ... stačí? :)
Mám rád hodně hořká piva např. Únětice a tak rozčarován z nějakého hodně sladového nehořkého lahváče jsem si do něj zkusil nasypat malinko prášku z granulovanýho červeňáka. No asi jsem toho dal moc, ale nebylo to hořké, ale spíše trpké a šlo to do kanálku...
Podruhé jsem pil nějaký za studena chmelený Chlumec v lahvi - a také nic moc celkově, hořkost nevýrazná...
Nakonec jsem nedávno narazil na Podleského Apače...výborné pivo, ale zase ta hořkost přecházela až do trpkosti...ale tady to docela šlo.
Nicméně celkově mne tento pivní styl nijak neoslovil.