Lidé nejčastěji chrápou v poloze na zádech, a to z nejrůznějších příčin, mnohdy banálních, s nimiž si můžeme poradit sami.
Jak můžete přispět k tomu, abyste nechrápali:
- Pokud trpíte nadváhou nebo obezitou, zredukujte hmotnost.
- Přestaňte kouřit – kouření dráždí nos a krk a způsobuje opuchnutí sliznice.
- Nepijte před spánkem alkohol – tím dochází k uvolnění krčních, čelistních a obličejových svalů a chrápání je tak podpořeno.
- Dodržujte spánkovou hygienu – choďte spát pravidelně.
Více v článku: Otoč se na bok, chrápeš!
Chrápání je však někdy signálem vážnějších potíží, například poruchy dýchání ve spánku. Na tento problém a riziko nyní upozorňuje FN Brno, chrápání a poruchy dýchání ve spánku se staly tématem informačního letáku pro pacienty a veřejnost.
Je porucha dýchání ve spánku nebezpečná? To je hlavní motto nového informačního letáku FN Brno určeného pro pacienty a veřejnost. Chrápání není nemoc, ale může na vážnou chorobu upozornit. Problémy s dýcháním řeší Ambulance pro poruchy dýchání ve spánku Kliniky nemocí plicních a TBC.
Problémy s dýcháním při spánku řeší v Brně Ambulance pro poruchy dýchání ve spánku Kliniky nemocí plicních a TBC FN Brno v areálu Bohunic. Pracoviště zaměřená na poruchy spánku najdete po celé republice, můžete si vybrat, kam jít, když chrápete a špatně spíte.
Poruchy dechu při spánku – spánková apnoe
Je definována jako výskyt zástav dechu ve spánku, které trvají nejméně deset sekund a opakují se více než pětkrát za hodinu spánku a současně dochází k probuzení nebo probouzecím reakcím. Apnoe znamená přerušení proudění vzduchu nosem nebo ústy.
Více: Krátkodobé přerušení dýchání ve spánku (spánková apnoe)
„Chrápání není zcela normální, ale je běžné. Nicméně podstatné je rozlišit typ chrápání,“ říká Miroslav Moráň, vedoucí lékař Centra pro diagnostiku a léčbu poruch spánku a bdění, které je součástí Neurologické kliniky FN Brno Bohunice. „To, které není zdraví zásadněji škodlivé a vadí převážně sociálně a společensky, je pravidelné chrápání bez zatajování dechu. Zdraví škodlivé a tím abnormální je chrápání přerušované, tzv. apnoické, kdy dochází k zástavám dechu, na které je vázána porušená struktura spánku, pokles okysličení a další,“ vysvětluje lékař.
Když dva lidé chrápou stejně, nemusí to být zkrátka totéž. Prášky nepomohou ani jednomu. Pro jednoho se nabízí operace, druhému – pokud jde právě o nebezpečnou spánkovou apnoe – pomůže například speciální maska. Pro ověření stavu je nutné vyhledat odborníka a speciální vyšetření.
Galerie: Spánková laboratoř – jak se vyšetřují poruchy spánku