Mrazivé počasí, které v posledních dnech zasáhlo Česko, plní ambulance i lékárny. Řadu léků si pacienti obstarají a hradí sami, další stovky milionů korun pak každý rok za léčbu klientů s chřipkou a s běžnými nemocemi z prochladnutí vydá největší zdravotní pojišťovna VZP. Speciálně omrzliny a podchlazení ji pak každý rok stojí kolem deseti miliónů.
Omrzliny vedou až k odumření tkáně
Jen s omrzlinami, podchlazením a dalšími přímými následky nízkých teplot skončilo v posledních třech letech v péči lékařů každoročně kolem tisícovky klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny. Náklady na jejich léčbu přesáhly například v roce 2016 částku 12,3 milionu korun, v předchozích letech se pohybovaly kolem devíti až jedenácti miliónů.
Kdo je více ohrožen mrazem:
- senioři,
- malé děti,
- lidé se srdečním onemocněním,
- lidé s cévním onemocněním,
- astmatici a lidé s chronickým onemocněním dýchacích cest,
- ekzematici,
- lidé s lupénkou.
Více v článku Rekordní mráz je nebezpečný hlavně pro seniory a malé děti.
V roce 2016, kdy byly následky mrazů v posledních letech největší, skončilo s omrzlinami a podchlazením u lékařů 1088 klientů VZP. V 224 případech byl stav nemocného natolik závažný, že skončil hospitalizací. Ostatní pacienti byli ošetřeni ambulantně. Následky omrzlin mohou být trvalé, u 166 nemocných vedly v roce 2016 k odumření postižené tkáně.
Nejdražší nemoci z prochladnutí
„Další, mnohem vyšší sumy si mrazy vyžádají jednak kvůli komplikacím, které způsobují lidem s nemocným srdcem či třeba s dýchacími potížemi, a pak samozřejmě i kvůli tomu, že přibývá pacientů s chřipkou a běžnými nemocemi z nachlazení,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.
Lidí, kteří mají kvůli mrazům problémy, je celá řada. Opatrní by měli být například astmatici, kardiaci či nemocní s vysokým krevním tlakem. U chronicky nemocných je ale problém přesně zjistit, zda u nich byly případné komplikace vyvolány právě extrémním počasím.
Za léčbu klientů s chřipkou a s běžnými nemocemi tzv. z prochladnutí či z nachlazení vydá VZP každý rok stovky miliónů korun. Na léčbu chřipky vynaložila za rok 2016 téměř osmdesát miliónů, nejvyšší náklady si vyžádala léčba akutních zánětů průdušek, horních cest dýchacích a hltanu.
Během zimy jsme častěji nachlazení než v létě. I když by se mohlo zdát, že hlavní příčinou je chlad a mráz, který k zimním měsícům neodmyslitelně patří, důvodů je mnohem více a samotná zima není tím, co by nám nachlazení přímo způsobovalo. Přečtěte si, proč se vlastně nachladíme, když je zima.
Galerie: Lidové recepty proti nachlazení a chřipce z celého světa