Tak to pdf je tam hlavně kvůli tomu začátku - historii homeopatie a jejím principům. A ano, takto vyské ředění je zjevný nesmysl, protože už nebude obsahovat žádné molekuly té dané látky (respektive může, ale nedá se to vyžadovat). Na druhou stranu tam podávají i látky (v porovnání) s relativně nízkou koncentrací. To ale není důležité - důležité je, zda se reakce dostaví nebo ne. A pozor - rekace může proběhnout jen na buněčné úrovni, tj. pacient si jí nemusí být vědom.
Otázka ředění v homeopatii má obecně přesah do toxikologie. Schválně se zeptejte nějakých toxikologů na příklady látek, které vyprovokují reakci těla i v nízké koncentraci (nebo si přečtěte nějakou knížku - myslím že u nás je na tohle téma populární "Doba jedová")
Dám vám zde dva příklady: plast a hliník ve vakcínách.
Plast (známý je příklad BPA, ale pravděpodobně se týká i některých jiných technologií výroby plastů) mimikuje ženské hormony (estrogen). Jenže paradoxně na to aby tělo reagovalo na takovýto plast jako na hormony, tak musí být jen v malé koncentraci. Ve větší koncetraci tělo takto reagovat nebude.
Vakcíny (tj. všechny vakcíny) potom obsahují pro tělo toxické dávky (nejčastěji jde o různé typy molekul obsahující hliník - např. hydroxid hlinitý), které provokují reakci (tvorbu bílých krvinek). Pokud by vakcíny obsahovaly pouze nějakou formu nějak oslabeného viru, tak by tělo nereagovalo - nemělo by jak rozpoznat že právě teď má produkovat protilátky.
Druhý příklad ukazuje na to, jak se tělo může "učit", zatímco první ukazuje, že látky mají efekt na tělo i ve velmi nízkých koncentracích.
Oboje jsou potom ukázkou principů, se kterými homeopatie pracuje.
A na závěr: nejsem ani odmítač, ani proponent homeopatie. Určitě je to ale jedna z možností lěčby a i kvůli množství lidí kteří se takto (zdůrazňuji dobrovolně) léčí a tradici si rozhodně zaslouží více zamyšlení než jenom "tamhle někdo říkal, že v homeopatii se ředí do nekonečna, tak to bude asi nějaká blbost, ne?"