Placebo je o víře. Věřím tomu, že daný předpis od doktora je na nějaký účinný lék (i když v reálu jde o placebo) a tato moje víra v tento "lék" a autoritu doktora mě dokáže uzdravit (nebo mi alespoň k uzdravení reálně pomoci). TO je placebo efekt.
Zvířata dokáží stejně jako lidé jednat instinktivně, emotivně, už ale nemají dost mozkové kapacity na vyšší mozkové funkce. Na to abyste něčemu věřil, tak o tom musíte být schopen uvažovat, představit si to, definovat si to pro sebe atd. - nejde jenom o abstraktní myšlení, ale i o schopnost uvažovat jako takovou. A to je na zvířata příliš složité. Pravě tím se od nich lišíme.
Na druhou stranu je fakt, že pokud zvíře žije s člověkem (kočky, psy...), tak se vůči němu stává vnímavější a zároveň se samo individualizuje ("chci žrát, začnu na tuhle opici štěkat ať mě kouká nakrmit..."), zjednodušeně se dá říci že takováto zvířata si budují svoje ego. Potom je možné, že dokáží emotivně vycítit, že se jim člověk snaží pomoci a nejsou potom např. tolika stresovaná apod. Tady bych na placebo efekt u zvířat i věřil, to se ale týká pouze nejrůznějších domácích mazlíčků a zvířat která tráví s člověkem mnoho (většinu) času. Na placebo efekt třeba u krav nebo ovcí (natož pak u divokých odchycených, NEzdomácnělých zvířat) nevěřím - dejte sem nějakou takovou studii a překvapte mě.
Ten vitamín C je přirozená reakce, pointa je, že při uzdravení nedokážeme oddělit placebo efekt od efektu přirozené produkce vit. C (tj. pokud na placebo efekt u zvířat vůbec věříte, já s výše popsanou vyjímkou tomu zkrátka nevěřím).