Vlákno názorů k článku Besnard-Charvet: Homeopatie je ve Francii součástí každodenní medicíny od Mary - Jak jste to tu hezky rozebrali a roztřídili....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 9. 2015 15:14

    Mary (neregistrovaný)

    Jak jste to tu hezky rozebrali a roztřídili. Mě by moc zajímalo, jak fungují homeopatika na zvířatech, když tu píšete o placebu.

  • 12. 9. 2015 15:59

    Jirka (neregistrovaný)

    Jako placebo. Proč si myslíte, že placebo efekt je omezený jen na lidi?

  • 12. 9. 2015 18:33

    Petr (neregistrovaný)

    Protože to zvíře bude cukrovou pilulku považovat za pamlsek, ne za lék ?
    Protože nemocné zvíře nemá jak rozpoznat že pán/majitel se ho snaží léčit (nemá na to inteligenci) ?

    Já bych se spíš zaobíral s tím implikovaným předpokladem - opravdu homeopatika fungují i na zvířata ? Jak se pozná, že zabrala homeopatika a ne třeba vrozená tvorba vitamínu C* ?

    *zvířata (s vyjímkou lidí a jiných opic, morčat a některých typů netopýrů) si produkují vlastní vitamín C, v období nemoci se pak tato produkce přirozeně navyšuje

  • 13. 9. 2015 21:34

    Jirka (neregistrovaný)

    K prvnímu tolik, že ty zvířata dost podceňujete (proč by potřebovaly zrovna inteligenci taky nechápu, z placebo efektu se přece státnice neskládaj). Každopádně studie zvířata vs. neúčinná léčivá látka provedeny byly.

    K produkci vitamínu C - ta ale není v žádném rozporu s placebo efektem! Obecně, pokud skupina léčená placebem produkuje toho vitamínu víc (anebo čehokoli jiného, to je jedno), a vlivem toho se její stav zlepší proti neléčené skupině, pořád jde o placebo efekt. Placebo není něco mezi nebem a zemí.

  • 14. 9. 2015 14:14

    Petr (neregistrovaný)

    Placebo je o víře. Věřím tomu, že daný předpis od doktora je na nějaký účinný lék (i když v reálu jde o placebo) a tato moje víra v tento "lék" a autoritu doktora mě dokáže uzdravit (nebo mi alespoň k uzdravení reálně pomoci). TO je placebo efekt.

    Zvířata dokáží stejně jako lidé jednat instinktivně, emotivně, už ale nemají dost mozkové kapacity na vyšší mozkové funkce. Na to abyste něčemu věřil, tak o tom musíte být schopen uvažovat, představit si to, definovat si to pro sebe atd. - nejde jenom o abstraktní myšlení, ale i o schopnost uvažovat jako takovou. A to je na zvířata příliš složité. Pravě tím se od nich lišíme.

    Na druhou stranu je fakt, že pokud zvíře žije s člověkem (kočky, psy...), tak se vůči němu stává vnímavější a zároveň se samo individualizuje ("chci žrát, začnu na tuhle opici štěkat ať mě kouká nakrmit..."), zjednodušeně se dá říci že takováto zvířata si budují svoje ego. Potom je možné, že dokáží emotivně vycítit, že se jim člověk snaží pomoci a nejsou potom např. tolika stresovaná apod. Tady bych na placebo efekt u zvířat i věřil, to se ale týká pouze nejrůznějších domácích mazlíčků a zvířat která tráví s člověkem mnoho (většinu) času. Na placebo efekt třeba u krav nebo ovcí (natož pak u divokých odchycených, NEzdomácnělých zvířat) nevěřím - dejte sem nějakou takovou studii a překvapte mě.

    Ten vitamín C je přirozená reakce, pointa je, že při uzdravení nedokážeme oddělit placebo efekt od efektu přirozené produkce vit. C (tj. pokud na placebo efekt u zvířat vůbec věříte, já s výše popsanou vyjímkou tomu zkrátka nevěřím).

  • 14. 9. 2015 16:42

    JV (neregistrovaný)

    Tak přímočará teorie "placeba" není.

    Placebo vlastně není vůbec podstatný pojem. Podstatný pojem je "placebo efekt", který může být vyvolán mnoha věcmi mezi kterými je také hmotné placebo.

    Pokud se přesně zaměříme na to, co vyvolává placebo efekt, je odpovědí nikoliv víra subjektu, ale jeho očekávání. Je v tom rozdíl, protože je zde jiná hranice mezi vědomím a podvědomím. Je velmi obtížné si představit něco jako podvědomou víru, ale snadno se shodneme na existenci podvědomého (neuvědomovaného) očekávání.

    Všechno, co v nás může vyvolat vědomé či podvědomé očekávání (v nejširším slova smyslu) může vyvolat také placebo efekt. Pokud z reakcí okolí očekáváme, že je vše v pořádku a budeme žít, poté se to pravděpodobněji také stane, respektive vznikne placebo efekt s určitou šancí to podpořit.

    Takové studie byly opakovaně provedeny. Například ležícím pacientům v hospicech a LDN byla masírována chodidla jako kdyby chodili a na strop jim promítali mraky a koruny stromů. Organismus byl tímto oklamán a nabyl podvědomě dojmu že žije, koná a je užitečný ostatním, což vedlo k signifikantnímu zlepšení zdravotního stavu. Tělo je údajně "naprogramováno" k nemoci a "úhynu", pokud je na obtíž a nefunguje ve svých přirozených rolích (druhových, rodinných). Očekávání - a proto i placebo efekt - lze tedy opravdu evokovat mnohem širšími způsoby, než bychom rozumně uvažovali o víře a v intencích tohoto užšího pojmu.

    Proto si umím představit placebo efekt také u zvířat i u malých dětí. Je to efekt podvědomého očekávání saturace určité zdravotní potřeby od osoby, která saturuje jejich jiné potřeby (jídlo, doteky, péče, kontakt, komunikace, a nevím co ještě...). Výskyt a blízkost takové osoby může být příčinou vzniku léčebného placeboefektu. V poznatcích z psychologie a vývoje dítěte (velmi malých dětí) mi to jednoznačně dává smysl. A tyto principy jsou přenositelné i na zvířata, protože nezakládají na předchozí přítomnosti víry v nějaké účinky něčeho, odborných znalostí ani nutně na uvědomování si nemoci (na vědomé úrovni).

  • 15. 9. 2015 12:26

    Petr (neregistrovaný)

    Tak moje základní pointa byla troch jiná: jak má zvíře poznat, že se mu člověk snaží pomoci - obzvláště pak pokud takovéto zvíře není na člověka zvyklé ? To plnění potřeb pak je právě o tom, že zvíře je na člověka zvyklé.

    Ale máte pravdu s tím prvním - placebo efekt může být vyvolán jak vědomě, tak povědomě. Potom je zjevné, že jestliže zvíře potřebné kognitivní schopnosti prostě nemá, tak placebo efekt může být vyvolán pouze podvědomě.

    A jak vyvolat placebo efekt (byť povědomě) u zvířat ? Základní předpoklad pro to je, aby zvíře bylo na člověka zvyklé - a jsme zase na začátku...
    Jediné v čem jsem tedy udělal ve své úvaze chybu je, že zvíře bude "uvažovat" trochu jinak. Namísto důvěry v člověka bude očekávat, že ho člověk uzdraví stejně jako když ho dokáže nakrmit. Což samo o sobě nějak nemění podstatu mé úvahy: jak lze dokázat, že stádním, nezdomácnělým a/nebo prostě jenom na člověka nezvyklým zvířatům významě pomohl k uzdravení placebo efekt ? Já si totiž zkrátka takovýto placebo efekt (asi narozdíl od Vás a "Jirky") u zvířat představit nedokáži, protože jednoduše nevím, čím by mohl být vyvolán. Takováto zvířata jsou totiž z přítomnosti člověka obvykle stresována - což už samo o sobě jejich zdravotní stav bude spíše zhoršovat.

    Spíš mě ale ve Vašem příspěvku zaujalo to, že tělo je "naprogramováno" na nemoc a úhyn, pokud nebude plnit nějaké své role. Nemáto o tomhle nějaké materiály nebo hlubší úvahu ? Podotýkám že mě to zajímá spíše z hlediska společenského než medicínského - tohle by totiž mohl být jeden ze zásadních limitů pro všechny ty nejrůznější kolektivistické plánovače, kteří vědí co je pro ostatní nejlepší, protože oni samotní jsou přece o tolik lepší a chytřejší...

  • 15. 9. 2015 13:14

    JV (neregistrovaný)

    Se obávám, že na svém HDD jsem nic nenašel. Tohle jde mimo mé obvyklé sféry zájmu, ale z rešerší Vám určitě něco vypadne. Tato teorie se dovozuje nepřímo ze studií, které zejména ve vyšším věku hodnotí vliv aktivit a činností na zdraví jedince a všímá si rozdílů mezi aktivitami, které tento účinek mají a které nikoliv nebo jen velmi malý. Jsou tam zřetelné souvislosti s aktivitami existencionálními a "druhovými" tedy užitečností jedince ostatním aktivitami v nichž beneficientem je jedinec sám. Je to ale vše potřeba hodnotit v principech těchto aktivit tedy nikoliv příliš formalisticky. Chůze pro cigarety není užitečná nikomu jinému. Avšak tělo jde a má tedy podvědomě pocit že funguje a vykonává existencionální a důležité aktivity (pro rodinu, tlupu, druh apod.).

    Tak nějak jsem o tom na více místech četl a přišlo mi to logické v principu evoluční teorie.

  • 15. 9. 2015 15:10

    Petr (neregistrovaný)

    Aha, no nic. Já jsem tohle vždycky připisoval stresu. Pokud totiž člověk je dekády zvyklý být součástí kolektivu a najednou se ocitne sám v důchodu, tak bude mít prostě pocit že mu něco schází - protože jeho mozek je orientován na práci v kolektivu (stejně jako třeba úmrtí partnera/patnerky). Tato situace pak vede k dlouhodobému, chronickému, (byť třeba podvědomému) stresu, což je velká zátěž pro organismus, protože stres působí kysele a organismus se bude mít tudíž tendenci zbavovat cenných minerálů jenom proto, aby si držel konstantní pH (plus je tam vždy určitá prodleva, než se pH vyrovná). A takové nižší pH je potom důležitým faktorem při větší aktivitě virů, rakovinotvorných buněk atd. O tom, že by šlo o nějakou vrozenou záležitost na úrovni instinktů jsem ale ještě nikde neslyšel.

  • 13. 9. 2015 21:36

    Jirka (neregistrovaný)

    Nápodobně, nemáte lepší?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).