Názory k článku Chronický únavový syndrom, nebo obyčejná únava?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 11. 2011 10:17

    EC (neregistrovaný)

    Je to zajimave onemocneni. Jeden muj znamy, byvaly juniorsky reprezentant v bezeckem lyzovani, se z toho dostaval temer pet let s puvodni diagnozou pretrenovani - neni to nejak nova ci neznama zalezitost, ale bezni lekari ji casto ignoruji.
    Docela me zaujala zminka, ze se nemoc projevila jako epidemicka (Incline Village), coz by melo v beznem paradigmatu lekarske vedy znamenat, ze existuje prenasec.

  • 15. 11. 2011 9:12

    Karin

    Pojem epidemie označuje pouze míru výskytu, s případnou nakažlivostí choroby nikterak nesouvisí. Epidemická nemoc je podle české definice nemoc, která postihuje více než 2000 pacientů na 100 000 obyvatel, a jsou sem zahrnuty všechny nemoci, které se vyskytují v této míře, bez ohledu na to, jestli se jedná o přechodnou epidemii infekční choroby typu chřipka, nebo o setrvalý epidemický stav.

  • 28. 11. 2011 9:39

    EC (neregistrovaný)

    Diky za upozorneni, mel jsem na mysli nakazlivost. Nicmene Incline Village ma necelych 10 000 obyvatel, takze pri 200 nakazenych osobach prekracuje vami zmineny pomer:-))

  • 14. 11. 2011 19:44

    jmhad (neregistrovaný)

    nazvaný Únava jako nemoc,kde jsou přesně popsaná kriteria,podle kterých si každý a tedy i já může stanovit podle příznaků zda je to ono či ne.Třeba neujasněná bolest v krku. A podle toho jsem si spočítal,že je ono pravdou.Obvoďák jen pokýval hlavou a konstatoval stejně jako je v onom psáno - léčit to neumíme a člověk se musí s tím naučit žít.Třeba když se mu chce spát,tak ať jde spát,Já jdu třeba v 7 večer.

  • 15. 11. 2011 4:52

    jmhad (neregistrovaný)

    onen článek lze najít na www.ordinace.Podle mě je trochu serióznější,protože nepřisuzuje vznik únovového syndromu nějakému viru,ale -
    cituji -
    Pokud se rozhodneme, nebo jsme nuceni výzvu našeho těla k odpočinku ignorovat, může dojít k přetížení a poškození řady důležitých tělesných funkcí. Dojde k propuknutí doutnající nemoci, oslabené tělo podlehne i lehčí infekci, přetěžovaná kost se zlomí.

    Odkládání odpočinku podle políček v diáři nás může po letech nepříjemně překvapit. Najednou nám nestačí víkend, týdenní dovolená, ani měsíc pracovní neschopnosti, abychom si dostatečně odpočinuli a byli schopni zase normálně pracovat. Únava se nás drží s nesmyslnou vytrvalostí. Jsme zdraví, nic nám nechybí, všechny lékařské výsledky jsou v pořádku.

    Neboli zde je chronický únavový syndrom dáván do souvislosti s odkládáním odpočinku a přetěžováním organismu,což jsem řadu let s pravidelností dělal.

    Dobrá rada

    Menstruace bez následků

    Poševní infekce obyčejně zaútočí před nebo po menstruaci. O prevenci se dočtete zde.
    Video
    S rakovinou prsu nejste samy
    Číslo týdne: 15

    let už se v ČR prodává nejznámější enzymový lék Wobenzym, působí proti zánětům, otokům a poruchám imunity. Jak vám může pomoci, to se dozvíte zde.
    Vánoční tip

    Přírodní parfém Vivacités má příjemnou kořeněnou vůni. Obsahuje Bachovy květové esence, které vám dodají energii a dobrou náladu.
    Váš příběh
    Málem mne zabila embolie plic
    Názor lékaře

    Prof. MUDr. Josef Veselka, CSc.: Jestli se stále zadýcháváte, měli byste zajít k lékaři. Může to být příznak choroby srdce, která vás může zabít. Víc se dočtete zde.

    Únavový syndrom
    MUDr. Tomáš Marada | přečteno: 108558x

    Na únavu si stěžuje až jedna čtvrtina pacientů v ordinacích praktických lékařů. Kolik z nich trpí chronickým únavovým syndromem?

    Únava jako nemoc
    Proč jsem unavený
    Nejde jen o únavu
    Umění odpočívat
    Kam k lékaři
    Kritéria nemoci Chronický únavový syndrom
    Co můžete pro sebe udělat sami
    Hrozí tato nemoc právě Vám?
    Na co se nejčastěji ptáte?

    Kritéria nemoci Chronický únavový syndrom
    Velká kritéria:

    Únava nebo snadná unavitelnost bez předchozích obtíží, která po odpočinku neodezní více jak na 1 intenzity a trvá déle než 6 měsíců.
    Je vyloučena jiná možná příčina únavy.

    Malá kritéria:

    zimnice
    bolesti v krku
    bolesti svalů
    svalová slabost
    bolest hlavy
    bolesti kloubů
    bolestivé mízní uzliny na krku
    poruchy spánku
    psychické problémy (podrážděnost, nesoustředěnost, deprese)
    náhlý vznik obtíží

    Objektivní příznaky:

    zvýšená teplota
    zánět v oblasti hrdla
    zvětšené a citlivé mízní uzliny v oblasti krku

    více tam

  • 16. 11. 2011 8:35

    RG (neregistrovaný)

    "...nepřisuzuje vznik únovového syndromu nějakému viru,ale..."

    Ani tento článek nepřisuzuje vznik únavového syndromu viru. Říká, že příčina nemoci není známá. Bakteriální nebo virové onemocnění v kombinaci se stresovým faktorem pouze fungují jako spouštěč.

  • 19. 11. 2011 21:55

    GLove (neregistrovaný)

    Což ale nevylučuje, že se na tom nějaký virus či bakterie ve skutečnosti nepodílí, jen se na to dosud nepřišlo. Potenciálních kandidátů je hned několik, u žádného zatím není dostatek důkazů...

  • 24. 11. 2011 9:13

    petr (neregistrovaný)

    To je pravda. Mě takhle dlouhou dobu ničily plicní chlamydie, než se na to přišlo. Pořád jsem pil kafe a nic nepomáhalo - pořád mi všichni říkali, jak jsem pomalej atd... Taky jsem si myslel, že mám nějakej syndrom z přepracování a ony to byly obyčejné chlamydie.

  • 28. 11. 2011 21:11

    Jarmi (neregistrovaný)

    Také jsem prožil 10let s nepříjemnou únavou, bolestí kloubů, svalů, ztráta citlivosti hmatu, paměťové výpadky, někdy až ztráta orientace v situaci. A teprve před pár lety se přišlo na přechozenou boreliozu. Vzpomínám si na přetrvávající červený kruh na noze, ale tehdy jsem nevěděl, co to znamená. A úplné vyléčení je dlouhodobé a ne zcela.

  • 31. 5. 2014 11:21

    michal (neregistrovaný)

    Situacia sa pomaly zacina zlepsovat. V USA sa na prestiznych univerzitach (Stanford, Columbia,...) vytvorili timy spickovych odbornikov, ktori sa zacali seriozne zaoberat tymto ochorenim. Nachadzaju sa problemy v oblasti imunologie, neurologie, metabolicke poruchy, gastrointestinalne, kardiologicke a pod. Ochorenie skumaju aj tímy v Uk, Australie a niektorych europskych krajinach - hlavne norski onkologovia, ktori onedlho spustia III fazu klinickej studie na liek Rituximab, ktory v predchadzajucich fazach zaznamenal zaujimave vysledky. Do vyskumu sa zapojili aj vyznamni spanielski vedci skumajuci HIV.
    Aj z nasledujuceho vyplyva, ze sa situacia pomaly meni a vedci sa zacinaju venovat biomedicinskemu vyskumu ohladne chronickeho unavoveho syndromu (CFS).
    Chcel by som este spomenut, ze 25 % pacientov s tymto ochorenim su bud trvalo priputany na lozku alebo nie su schopni opustit svoje domovy kvoli totalnej vycerpanosti - clovek, ktory to nezazil si to vie tazko predstavit.
    O zavaznosti tohto ochorenia svedci aj veta vyznamnej americkej lekarky Nancy Klimas, ktora sa dlhodobo venuje HIV pacientom a pacientom s CFS: "Ak by som si mala vybrat v roku 2011 medzi HIV a CFS, volila by som HIV". Toto ochorenie moze cloveka znefunkcnit rovnako ako zavazne kardiologicke ochorenia alebo posledne stadia HIV.
    Zial situacia na Slovesku a v Cechach je alarmujuca- podla mojich vedomosti neexistuje ziadny doktor, ktory by sa ochorenim co i len okrajovo zaoberal. Dnes uz existuju urcite liecebne postupy, ktore dokazu niektorym pacientom zlepsit ich zdravotny stav. Ak vsak sa tym ziadny lekar nezaobera, nemoze o tychto postupoch vediet.

  • 9. 6. 2017 18:59

    Romča (neregistrovaný)

    Já jsem tuhle pitomou nemoc měla. Trvala sedm let a dalších sedm let jsem se dostávala na skoro původní hodnoty co se týká paměti, intelektu, atd. Bylo štěstí, že jsem si v této době koupila knihu "Revoluce v léčení všech nemocí". Ta popisuje fungování přístroje, který se jmenuje Zapper. Jsem šťastná, že ho mám a s pomocí tohoto přístroje držím únavu na uzdě. Tenhle malý přístroj pro domácí použití bych doporučila povinně do každé domácnosti. U praktického doktora by skoro nikdo neseděl. Všichni by se nejdřív zkusili vyléčit doma Zapperem. Tento přístroj je úžasná záležitost. On ničí viry a bakterie v těle. Neumí ale duté orgány. Takže žaludek a střeva. Vyrábí ho česká firma - nevím ovšem teď její název. Přístroj stojí cca 4.000,- . Doporučuju všem, kteří jsou unaveni. Někde si ten přístroj půjčte a zkuste to - týden, měsíc. Mně to funguje. Na trhu jsou i dražší varianty tohoto přístroje - asi fungují, ale to neumím posoudit, protože jsem je nikdy nezkusila použít. Kdyby měl někdo o tento přístroj zájem, napište mi na mail a já tu firmu, která Zapper vyrábí, ráda najdu. RomanaTykvova@sez­nam.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).