Odřený nos není nijak závažný problém. Je však nepříjemný, bolestivý a, přiznejme si, nehezký.
Základem je prevence
Promazávat okolí nosu bychom měli začít hned, když se nám spustí rýma. Od začátku rýmy pravidelně promazávejte místo pod nosem.
Používejte vhodné kapesníky. Ať látkové či papírové, měly by být jemné a měkké, případně s balzámem, heřmánkem nebo s měsíčkovým olejem. Alergiky je však nutné varovat před heřmánkem a parfemací.
Čím mazat nos
- Jako prevence jsou vhodné mastné, dobře roztíratelné krémy.
- Mohou být s panthenolem (např. Vitamin E krém) nebo s hojivými bylinnými výtažky – například měsíčkovým nebo heřmánkovým (např. Primalona). Zaplatíte od 30 do 70 korun.
- Také můžete použít tyčinky a balzámy na rty. Od běžného jeleního loje za 30 korun po tyčinky s měsíčkem lékařským (např. Astrid), s heřmánkem (např. taky Astrid) nebo s panthenolem (např. Panthenol, Altermed). Ceny většinou do 90 korun.
- Případně nosní oleje. Např. Tea tree, cena okolo 50 korun.
Co pomůže na odřený nos
Pokud již k poranění kůže pod nosem dojde, pokračujte v mazání zmíněným mastmi.
Dále můžete pokožku ošetřit krémy a mastmi určenými speciálně na odřené nosy (např. Humer).
Většina z nich obsahuje éterické oleje, které navíc pomáhají s uvolněním ucpaného nosu nebo s dýcháním. Např. Kosmín (má antiseptické vlastnosti), Panthenose. Ceny se pohybují do 100 korun.
- Promazávejte několikrát za den. Nezapomínejte ani na namazání na noc, kdy se pokožka regeneruje.
- Pokožku ošetřujte i několik dní po skončení rýmy, dokud se úplně nezotaví.
- Dbejte na kvalitu přípravků a vylučte zbytečnou chemii – vůně a barvy, které mohou poškozenou pokožku ještě více podráždit.
- Nepoužívejte přípravky s obrušujícími složkami (peeling), pleťové masky ani přípravky s dezinfekčními a stahujícími vlastnostmi (čisticí pěny, mýdla, vody ap.)