Číňané a Japonci pijí zelený čaj denně ve velkém množství. Existují nějaké statistiky, že by tyto národy měly poškozenější játra? Nebo se spíš nejedná o zelený čaj (jak se uvádí ve 2. odstavci), ale jen o extrakty ze zeleného čaje (viz 3. odstavec), které jsou mnohem silnější a koncentrovanější než samotný zelený čaj?
Od autora: Zdravím, je to jednoduché ... jde skutečně primárně o extrakty, konkrétně o látku "epigalokatechin-3-galát" (zkratka EGCC), která je prokazatelně hepatoxická. Tato látka je v malém množství obsažena i v "surovém" zeleném čaji, nicméně v tomto případě by k nějakému riziku poškození jater docházet nemělo, protože v praxi není možné dostat prostřednictvím surového čaje do organismu pitím rizikové množství EGCC.
Já jen ještě odkaz na wikipedii
https://cs.wikipedia.org/wiki/Voňatka_citronová
"Snižuje cholesterol v krvi, působí blahodárně na nervové choroby, horečky, malárii a chřipky. Čaj z listů citronové trávy usnadňuje trávení, zvyšuje schopnost koncentrace, stimuluje laktaci a napomáhá detoxikovat játra, močový měchýř a ledviny.[2] V roce 2006 zjistil výzkumný tým Ben Gurionovy univerzity v Negevu v Izraeli, že užívání citronové trávy způsobuje programovanou smrt nádorových buněk, zatímco normální buňky jsou ponechány nepoškozené."
Ještě jeden odkaz:
https://www.vitalia.cz/clanky/podzimni-caje-na-prohrati/