Potýkáte se s alergiemi? Začněte očistou organismu. Pravidelná cílená detoxikace pomáhá v organismu nastolit přirozenou rovnováhu.
Rychlá očista střev
- Najdeme si den, v kterém si můžeme dopřát klidový režim, kdy nemusíme vycházet ven ani přijímat návštěvy. Při této očistě používáme Zaječí kyselku hořkou, protože má silně projímavé účinky, ale zároveň nezpůsobuje křeče ve střevech.
- Potřebujeme: 1 láhev Zaječí kyselky hořké (dá se koupit v lékárně)
- Postup: Ráno nalačno během 2 hodin vypijeme celou láhev Zaječí kyselky hořké a 0,5 litru vlažné vody a následně navštěvujeme toaletu, dokud se střeva úplně nevyčistí. Tato rychlá detoxikace netrvá déle než 2,5 hodiny. Odpoledne již můžeme konzumovat rýži, dušenou zeleninu či lehkou polévku a nesmíme zapomenout vypít 1,5 litru čisté neperlivé vody.
- Doporučuji provádět 1× za měsíc.
Očista lymfy
Při této kúře se nečistí jenom lymfa, ale i tělesný odpad (odumřelé tkáně a buňky), odpad z potravin odchází všemi vylučovacími kanály – střeva, plíce, ledviny, kožní póry. Proto je vhodné si během kúry dopřávat 3× denně horkou koupel s přídavkem 1 kg soli.
Tato kúra je silně detoxikační a může se stát, že se během ní budeme cítit slabší, je to ale v pořádku. Organismus se pak zase velmi rychle zotaví. Další dny po kúře začínáme lehčí stravou (nejlépe veganskou a kvalitním pitným režimem). Celý postup doporučuji provádět 2× do roka.
Očista lymfy
Po dobu tři dnů pijeme pouze vodu, citrusové šťávy, Zaječí kyselku a nic víc.
- Potřebujeme: na denní dávku si připravíme 8 velkých grepů, 8 větších pomerančů, 8 větších citronů, 3 dl Zaječí kyselky, vodu
- Ráno v 9 hodin vypijeme nalačno 3 dl Zaječí kyselky hořké.
- V 10 hodin vypijeme 0,5 litru vlažné vody.
- Pak každých 30 minut pijeme 1 dl směsi ze šťáv a 1 dl vlažné vody až do doby, než spotřebujeme celou denní dávku ovoce. Jelikož šťáva musí být čerstvá, připravujeme si každou hodinu čerstvou dávku z 1 grepu, 1 pomeranče, 1 citronu. To vydá asi na 2 dl šťávy, ke které pak přidáme 2 dl vody.
Stejný postup opakujeme druhý a třetí den.
Přírodní prostředky ke zmírnění alergických obtíží
Kopřiva je výborným antihistaminikem. Má silné čisticí účinky, zmírňuje veškeré typy alergií a bez vedlejších účinků.
Kopřivová voda
- Potřebujeme: 2 hrsti kopřivových špiček a listů, 2 dl vody
- Postup: Kopřivu osprchujeme, pak ji společně s vodou rozmixujeme a přecedíme přes plastové sítko. Vzniklou kopřivovou vodu skladujeme v lednici (vydrží zhruba 7 dní).
- Užíváme prvních 10 dní – 3× denně 1 lžíci, poté 2× denně 1 lžičku. Kopřivovou vodu můžeme užívat bez přestávky až tři měsíce.
Žampión a hlíva ústřičná se mohou pyšnit silným protialergickým působením, zejména při kožních a průduškových alergiích astmatického typu.
Houbičková tinktura
- Potřebujeme: 2 lžíce najemno nasekaných žampionů, 2 lžíce najemno nasekané hlívy ústřičné, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky
- Postup: Houby zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat, nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby směs přecedíme, houby vymačkáme, tinkturu nalijeme do skleněné lahve a uschováme v lednici.
- Kapičky užíváme 3× denně 25 kapek po dobu tří měsíců.
Alergickou rýmu nám pomůže zmírnit jitrocel, lékořice a sůl. Sůl pomáhá při rýmě, především proti jejím nepříjemným doprovodným jevům. Uvolňuje rovněž nosní dutiny.
Čaj proti rýmě
- Potřebujeme: 1 lžíci jitrocele, 1 lžičku kořene lékořice, 3 dl vroucí vody
- Postup: Léčivky smícháme dohromady, přelijeme je vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Tato pitná kúra by měla trvat 14 dní.
Slané nosní kapky
- Potřebujeme: 1 lžičku mořské soli, 2 dl vroucí vody
- Postup: Sůl přelijeme vroucí vodou a čekáme, dokud se sůl úplně nerozpustí. Potom 3– 5× denně kapátkem aplikujeme po 4 kapkách do každé nosní dírky.
Slaná inhalace
- Potřebujeme: 1 hrst soli (nejlépe mořské), 0,5 litru vroucí vody
- Postup: Do mísy nasypeme sůl, přelijeme jí vroucí vodou a vše necháme 10 minut odpočívat. Pak si přehodíme přes hlavu ručník a po dobu 5 minut vdechujeme léčivé výpary.
Na oteklé podrážděné oči je výborný světlík
Při velkém alergickém ataku jsou velmi často postiženy i oči. Nadměrně pálí, svědí, slzí a jsou oteklé. Vynikajícím prostředkem, který můžu doporučit, je čaj ze světlíku lékařského.
Světlíkový čaj
- Potřebujeme: 1 lžíci světlíku lékařského, 2 dl vroucí vody
- Postup: Bylinku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme přes velmi jemné sítko nebo plátýnko. V čaji nesmí zůstat žádné zbytky, jinak by oko ještě více podráždily. Obě oči si tímto čajem několikrát denně vyplachujeme. Tento postup provádíme několik dní, každý den si však připravujeme nový čaj.
Kožní alergii zmírní koupele
Proti podráždění a svědění pomáhají koupele se solí či octem. Provádíme si je střídavě, dle potřeby. Jak na to?
Solná lázeň
- Potřebujeme: 1 kg mořské soli
- Postup: Sůl rozpustíme v teplé vodě ve vaně. Koupel by měla trvat 15 minut, při této proceduře nepoužíváme žádnou chemickou kosmetiku. Po uplynutí této doby si ještě dopřejeme 20 minutovou relaxaci pod pokrývkou.
Octová lázeň
- Potřebujeme: 3 dl kvalitního jablečného či vinného octa
- Postup: Ocet vlijeme do teplé vody ve vaně. Koupel by měla trvat 20 minut, při této proceduře nepoužíváme žádnou chemickou kosmetiku. Po lázni si můžeme dopřávat 20 minutovou relaxaci.
Aromaterapie pomáhá zmírnit příznaky alergií
Léčbu vůněmi můžeme praktikovat i při alergických potížích. Zapálená aromalampa dokonale vyčistí vzduch v místnosti a zmírní tak obtíže. Při těchto potížích se mi osvědčil éterický olej z eukalyptu, tea tree (čajovník), smrku a myrty.
Aromaterapie
- Potřebujeme: aromalampu, 4 lžíce vody, 3 kapky 100% přírodního éterického oleje z eukalyptu, 3 kapky éterického oleje z tea tree, 3 kapky éterického oleje ze smrku, čajovou svíčku
- Postup: Do misky v aromalampě nalijeme vodu a do ní přidáme silice. Pak zapálíme svíčku a necháme provonět místnost či celý byt. Takto postupujeme 2× denně.
Tip: Všechna tato bylinková léčiva i koupele můžeme užívat souběžně.