Co by přineslo dobrovolné očkování?

27. 8. 2010

Sdílet

Nejvyšší správní soud letos v červenci  v rámci jednoho soudního sporu dovodil, že nelze trestat rodiče za to, že nenechají očkovat své děti. Reálný dopad tohoto judikátu je zatím nejasný, oživil ale otázku, do jaké míry mohou a mají být rodiče za vakcinaci svých potomků odpovědní.  Co by podle vás přinesl přechod na dobrovolné očkování a je česká veřejnost, laická i odborná, na takový krok připravena? Odborný server Medical Tribune se zeptal dvou osobností – lékaře z vakcinologické společnosti…

Nejvyšší správní soud letos v červenci  v rámci jednoho soudního sporu dovodil, že nelze trestat rodiče za to, že nenechají očkovat své děti. Reálný dopad tohoto judikátu je zatím nejasný, oživil ale otázku, do jaké míry mohou a mají být rodiče za vakcinaci svých potomků odpovědní. 

Co by podle vás přinesl přechod na dobrovolné očkování a je česká veřejnost, laická i odborná, na takový krok připravena? Odborný server Medical Tribune se zeptal dvou osobností – lékaře z vakcinologické společnosti a právničky z Ligy lidských práv.

Fórum: Mělo by být očkování nepovinné?

Jaký je váš názor? Zapojte se do diskuse.

Podle Doc. MUDr. Romana Chlíbka, Ph.D., vědeckého sekretáře České vakcinologické společnosti ČLS JEP je přechod na dobrovolné očkování logický krok, který nás s rozvojem demokracie čeká. „Nejsem si však zcela jistý, zda česká populace je na něho již dostatečně vyzrálá,“ upozorňuje. „Přitom v případě očkování se jedná o víc než o ochranu zdraví v rámci rodiny. Jde také o prevenci vůči svému okolí, sousedům, spolupracovníkům, ostatním dětem  v kolektivních zařízeních.“

Rodiče by neměli odpírat dítěti právo na dosažení co nejlepší zdravotní péče, domnívá se lékař. „Myslím si, že než pokuty, má větší význam vysvětlení odmítajícím rodičům, jak ohrožují své dítě a jak nebude moci být zařazeno do dětských kolektivů. Což je složitější, ale určitě účinnější.“

Zuzana Candigliota, právnička Ligy lidských práv namítá: „Není důvod si myslet, že by přechodem na dobrovolné očkování bylo ohroženo veřejné zdraví. Důkazem toho jsou fungující systémy dobrovolného očkování v celé řadě evropských států, kde nikdy očkování povinné nebylo a nebo se ze systému povinného očkování přešlo na dobrovolné.“

S restriktivními opatřeními nesouhlasí: „Místo vyhrožování pokutami by lékaři a hygienické stanice museli začít vysvětlovat, k čemu je to které očkování dobré. Profesionálně by se museli vypořádat také s dotazy rodičů třeba ohledně rizik vakcín.“

V současnosti se podle právničky lékaři dostávají do konfliktu svědomí, setkají-li se s rodiči, kteří mají na očkovací kalendář trochu jiný názor. Lékař na jednu stranu chce vyjít vstříc rodičům, na druhou stranu má strach z kontroly a postihu hygienické stanice.

Celý článek najdete na Tribune.cz.

Čtěte téma: Nemám televizi. Seberou mi dítě?

Otázka to není ani absurdní ani k smíchu. Veronice Kočové sebraly sociální pracovnice dceru tři dny po porodu, protože je „příliš alternativní“. Například nemá mobilní telefon. 

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).