Docela by mě zajímalo, proč zrovna čokoláda je pro psy tak nebezpečná a zároveň není nebezpečná pro člověka. Nebo by ve větším množství mohla být nebezpečná i pro člověka?
Nepřijde mi, že by se "konstrukčně" náš trávicí trakt až tak lišil (rozhodně se mnohem víc lišíme od býložravců). Je nebezpečná ještě pro jiná zvířata? Co třeba opice?
Kdysi jsem to také nevěděl. Náš první pes (jezevčík) baštil čokoládu běžně po celý svůj, minimálně 15 let dlouhý, život. Přitom já jím jen tmavou (tedy horší) čokoládu. Trochu kafe párkrát také dostal. Takže myslím, že každé zvíře je v této oblasti individum.
Ale prý se ty pro zvířata nebezpečné alkaloidy (zejména kofein a teobromin), co nám lidem dělají naopak tak dobře, v jejich tělech mohou i hromadit a problém vyvolat teprve až časem.
Dnes bych psovi už čokoládu nedal. O kočce, která by o čokoládu projevila zájem jsem ještě neslyšel.
O hroznech jsem nikdy nic neslyšel.
Že vadí jakýkoli cukr je jasné, ale... Předpokládám, že jde v případě těch hroznů o glukózu (jednoduchý cukr), ale že by těch pár kuliček mohlo ublížit?!
To o té plísni jde mimo mé schopnosti uvažování. Přece nebudu zvířeti dávat cokoli plesnivého?
Ty hrozny, náš pejsek rád chytal ve vzduchu.
Podle mě hroznové víno je strašně náchylné k plísním a tak je to nejvíc chemicky ošetřené ovoce. Co psa zabije, nám ublíží pomaleji, ale přece. Na ořechách ta plíseň nemusí být viditelná, ale je tam- a cokoliv, skladované v igelitu a jiných plastových obalech ( chleba, zelenina) snadno zplesniví.
Moje všežravá fenka i letos s velkou chutí ožrala asi třetinu úrody z keříku vinné révy a chodí ožírat i zralý rybíz a angrešt. Když jsme ještě měli švestku, ta pod ní často sedávala a čekala až nějaká zralá švestka spadne.. Fence nic není a je zdravá. Myslím, že to zvíře dobře ví, co může a co ne.
Tak teď nevím, mám jí ukázat ten článek a zakázat jí to ?