Co dělat, když zubní protéza nedrží nebo tlačí? Někdo si nezvykne nikdy, říká lékařka

7. 2. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
ROZHOVOR – Někomu vydrží vlastní zuby do vyššího věku, řada lidí si musí časem pořídit zubní náhrady. Pak řeší cenu, jak si na protézy zvyknout, jak je vyčistit nebo jak a čím nalepit snímatelné náhrady. „Jednotlivé varianty náhrad a implantátů se liší náročností zhotovení, a samozřejmě i finančně,“ popisuje stomatoložka Kamila Cmíralová.

Zubní lékařka a parodontoložka Kamila Cmíralová se na zubní klinice Dental Office H33 věnuje především záchovné stomatologii a parodontologii. V rozhovoru přibližuje, jak chrup udržet co nejdéle v dobrém stavu a jaké jsou možnosti a limity různých druhů zubních náhrad.

Je pravda, že každý člověk musí v seniorském věku přijít o tolik zubů, že potřebuje zubní náhradu? Jak si i ve vyšším věku můžeme udržet co nejdéle vlastní chrup?

Stav chrupu u starších pacientů je odrazem péče o něj během celého života. Samozřejmě dříve nebyly takové možnosti prevence a ošetření chrupu, jako jsou dnes. S věkem se u některých lidí zhoršuje manuální zručnost, objevují se celková onemocnění, například cukrovka, což může mít za následek zhoršení kazivosti a rozvoj nebo zhoršení parodontitidy.

Zásadní je pečlivé a pravidelné čištění zubů, pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygienistky. Někomu může pomoci sonický kartáček.

Občas v ordinaci slýchám věty typu: „Dentální hygiena? To pro mě, pro starou bábu, už není.“ To rozhodně není pravda. Pokud má pacient v ústech zuby nebo dentální implantáty, pravidelné návštěvy dentální hygieny jsou důležitou součástí péče o ně.

Co je nejčastější příčinou ztráty zubů u seniorů? A jak tyto ztráty mají řešit?

Nejčastějšími příčinami jsou jako v každém věku zubní kaz, jeho komplikace a parodontitida. Při ztrátě zubů je obecně možné udělat náhradu napevno nebo náhradu vyndávací. Ta napevno může být kotvena na vlastních zubech nebo implantátech. Náhrada vyndávací může být kotvena na vlastních zubech, na implantátech anebo pouze na bezzubém dásňovém výběžku.

Většinou existuje více možností, mezi kterými se pacient se svým zubním lékařem rozhodují a snaží se zvolit pro pacienta nejlepší variantu. Jednotlivé varianty se liší náročností zhotovení, a samozřejmě i finančně. Implantáty a protetika nesená implantáty jsou finančně velmi náročné, obzvlášť při ztrátě většího počtu zubů. Pro pacienty nejméně finančně náročné bývají snímatelné protézy celkové nebo kotvené na vlastních zubech.

Co lze očekávat od snímatelné zubní náhrady? Jaké problémy může přinášet? A máte tipy, jak si na ni zvyknout?

Je to velmi individuální, někdo si na snímatelnou náhradu zvykne velmi snadno, někdo nikdy. V takovém případě nám mohou pomoci implantáty. Je potřeba si zvyknout na jiný způsob ukusování potravy, na mluvení s předmětem v ústech. Doporučujeme pacientům, aby nahlas četli, a tím se rychleji naučili s náhradou mluvit.

Snímatelné náhrady s sebou samozřejmě přinášejí i problémy. U těch částečných může docházet k přetížení zubů, na které je náhrada kotvena. U těch celkových jsou to nejčastěji problémy s tím, že náhrada dostatečně nedrží. Známe scénu z filmových Básníků, jak „v pytlíku s blitíčkem zůstaly zuby“. Mám pacienta, který na rybách spadl do vody, a jak se lekl, tak mu náhrada vypadla z úst a utopila se…

Galerie: Víte, k čemu slouží nástroje u zubaře?

Poradíte, co dělat, když zubní náhrada tlačí, když se pod ni dostávají kousky stravy? Jak ji lépe fixovat?

Pokud má pacient s náhradou tyto obtíže, je nutné navštívit zubního lékaře, který může protézu upravit v ordinaci nebo v zubní laboratoři. Pokud došlo k výraznější změně dásňových výběžků, pak může být vhodné udělat nový vnitřní povrch protézy nebo zhotovit protézu novou. Aby protéza lépe držela, může pomoci fixační gel na protézy – běžně označovaný jako lepidlo na protézy. Fixační gely lze zakoupit v lékárnách a drogeriích.

Jak je to s běžnou zubní hygienou? Jak čistit náhrady a jak zbylé vlastní zuby?

Vlastní zuby a fixní náhrady kotvené na zubech či implantátech čistíme zubním kartáčkem, mezizubními kartáčky a případně dalšími pomůckami dle doporučení zubního lékaře či dentální hygienistky. Snímatelné náhrady je vhodné čistit dvakrát denně, nejlépe kartáčkem a obyčejným mýdlem. Může to být klidně kartáček na ruce. Je vhodné snímatelné protézy jednou týdně namočit do dezinfekčního roztoku na protézy, který lze – obvykle v podobě šumivých tablet – zakoupit v lékárnách a drogeriích.

Pacienti mají nárok na preventivní prohlídky zdarma. Má na ně člověk chodit, i když už „nemá zuby“? A co všechno stomatolog kontroluje? 

Zubní lékař vyšetřuje zuby, dásně, ústní sliznici, eventuálně stav výplní, korunek a protéz a také úroveň dentální hygieny. Právě kvůli kontrole sliznic by na preventivní prohlídky měli chodit i bezzubí pacienti.

MDDr. Kamila Cmíralová

Zubní lékařka, parodontoložka. Na zubní klinice Dental Office H33 se věnuje především záchovné stomatologii a parodontologii.

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).