První pomela si to namířila do České republiky. Ptali jsme se dodavatele exotického ovoce Vojtěcha Havránka ze společnosti Titbit, jak zralé pomelo poznat a co dělat s tím, které sladkosti ještě nedosáhlo.
Teď pomelo za moc nestojí
Pomela se zhruba před šesti sedmi týdny sklízela v Číně, následně se vydala na dlouhou cestu lodí, kterou některá z nich zakončila u nás. „Některá pomela, která se k nám dostala, byla už žlutá – zralá, ale některá byla ještě zelená, ta nemají takovou sladkost. Nicméně si myslím, že se jejich zralost v obchodě moc poznat nedá. Obecně se dá říct, že na začátku sezóny, což je teď, riskujete, že pomelo bude méně zralé, na konci sezóny, někdy v únoru, zas riskujete, že bude pomelo přezrálé, příliš šťavnaté a půjde špatně loupat,“ říká Vojtěch Havránek.
Nezralé pomelo nevyhazujte
Dneska pomelo koupíte za třicet korun, což sice není nijak závratná cena, ale na druhou stranu, když ho doma rozřízněte a zjistíte, že je hořké jako hřib Satan, je to k vzteku. Přesto ho nemusíte vyhazovat do koše, dá se zužitkovat. Není-li to zrovna ten kousek, který je suchý jak dřívi v lese, můžete ho odšťavnit, přidat do smoothie a nebo do různých salátů. Velmi oblíbené jsou thajské saláty, kde figurují zelené fazolky, ořechy, rybí omáčka, chilli a pomelo. Skvělé jsou i krevetové saláty s pomelem, majonézou a avokádem. „Nevyzrálé pomelo bych třeba smíchal s hořčično- medovou zálivkou a zeleným salátem,“ radí majitel Titbitu.