Caj o pate je opravdu uzasna vec. Perfektne nacasovana doba odpocinku a relaxace. Den je dlouhy, a caj velmi povzbudi prave vcas. Kdyz si zvyknete dodrzovat tento ritual, nepotrebujete k zivotu ani kaficko. :-))
Jen se nesmirim s cajem s mlekem. Protoze cerny caj je silny, Anglicane si zvykli pridavat mleko, aby caj nemel sviravou chut. Neznam mnoho Anglicanu, kteri by pili caj bez mleka. Zato bez cukru skoro vzdycky.
Kdybyste sledovala dětské seriály, tak byste věděla, že je tento způsob pití naučili Asterix a Obelix :-)
Omlouvám se za offtopic komentář,ale prostě se mi to vybavilo.
Jinak za sebe musím říct, že se ze mně zvolna stal "čajový závislák", do velké míry mi to nahradilo kávu. Kofein je v čaji také, ale obvykle méně a celkově si na čaji více pochutnám. Mléko v čaji mi moc nevadí, ale ani ho nevyhledávám - neutrální postoj.
K vyloženému "rituálu" čaje o páté jsem se nedopracoval, ale něco do sebe to asi má...
Nechci se hádat, ale tohle mě docela zajímalo a při řekněme "normální" přípravě jsem opravdu neviděl statistiku, kde by čaj množstvím kofeinu kávu překonal, maximálně šlo o "remízu". Jistěže se to dá zvednout nějakým specifickým stylem přípravy, jenže to samé jde i u kávy. Třeba už obyčejného "turka" si lidé běžně připravují z výrazně odlišných množství kávy a podle toho nutně létá i množství kofeinu, ale najdou se i daleko větší extrémy...
Pokud budeme porovnávat nějaké běžné průměry, tak je káva přeci jen "kofeinově silnější".
Obecně se dá říci, že kofeinu je v kávě stejně jako teinu v čaji (který působí jak píšete odlišně). Jenže je proglém v tom kolik čaje a kolik kávy používáte na přípravu nápoje. U čaje to vidím tak na 1 g, u kávy tak na 5 g na 250 ml, příčemž u kávy louhujete asi milionkrát déle a v podstatě vám lógr zůstane v hrnku, kdežto černý čaj (v pytlíku) musíte vytahovat z hrnku už po pár vteřinách.
Jinak si pochopitelně klidně můžete uvařit i tzv.magorák (v čajovnách tomu říkají různě), ale to opravdu není běžný způsob užívání čaje v Česku.