Když rýma stíhá rýmu, zkuste imunitě pomoci betaglukany. Najdete je v běžném jídle

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Betaglukany jsou jedním z typů vlákniny. Najdete je v řadě běžných potravin, ale koupit si ho můžete i ve formě syntetické. Právě v těchto sychravých dnech je zvýšený přísun betaglukanů pro naše tělo nejpřínosnější.

Příchod chladných měsíců s sebou přináší období nemocí. Betaglukany představují snadně dostupnou tajnou zbraň posilující naše zdraví. Možná jste o nich slyšeli v souvislosti s posílením imunity, ale tyto látky toho dokážou mnohem více. Co to vlastně betaglukany jsou a kde je najdeme?

3 pozitiva o betaglukanech

Nastartují naši imunitu

Betaglukany jsou přírodní látky s řadou pozitivních účinků na naše zdraví, aktuálně se nám teď nejvíce budou hodit, abychom podpořili imunitní systém. Jde vlastně o rozpustnou vlákninu, která se přirozeně vyskytuje v buněčných stěnách kvasnic, obilovin, řas a některých hub. Není tedy třeba doplňovat je formou doplňků stravy, ale stračí se soustředit na jejich obsah ve stravě.

Naše tělo nevnímá betaglukany jako klasickou potravu, ale díky jejich speciálnímu tvaru a struktuře je považuje za „aktivátory“ imunity. V našem těle aktivují některé bílé krvinky, které pohlcují škodlivé mikroorganismy, tím pomáhají tělu bojovat proti infekcím a posilují celkovou obranyschopnost organismu.

I houba shiitake obsahuje velké množství betaglukanů

I houba shiitake obsahuje velké množství betaglukanů

Autor: Depositphotos

Sníží cholesterol v krvi

Dalším významným benefitem betaglukanů je jejich schopnost snižovat hladinu LDL cholesterolu v krvi (lidově se mu říká ten špatný). „Zvýšená hladina špatného cholesterolu je jedním z rizikových faktorů vzniku srdečně-cévních onemocnění, jako jsou mrtvice či infarkt, které jsou jedny z nejčastějších příčin úmrtí u České republice. Podle statistik má téměř 70 % české populace zvýšenou hladinu cholesterolu, která se nevyplatí podceňovat,“ upozorňuje nutriční terapeutka ze Semix Pluso, Zuzana Melicharová

Dostupné studie jen potvrzují, že pravidelný příjem betaglukanů přispívá ke snížení rizika vzniku srdečně-cévních onemocnění.

Podpoří zdravé trávení

Třetím a neméně zajímavým přínosem betaglukanů je jejich podpora našeho zdravého trávení. Jak již víme, jedná se o rozpustnou vlákninu, která udržuje zdravé prostředí ve střevech. Zatímco prochází trávicím traktem a střevy, působí jako prebiotikum neboli potrava pro přátelské bakterie. 

Takto jednoduše nám napomáhají betaglukany udržet si zdravou střevní mikroflóru, která hraje navíc důležitou roli pro zdravý imunitní systém.

Víte, z jaké země pochází boršč, ramen, hranolky či třeba chilli con carne? Udělejte si test

Když se řekne vepřo knedlo zelo, málokdo pochybuje o tom, že jde o českou specialitu, stejně jako pizza nezapře Itálii a španělskou paellu by si asi taky správně tipnul skoro každý. Ale i mezi zdánlivě typickými jídly existuje spousta chytáků – vyzkoušejte si v našem testu, jak se v nich vyznáte.

Kde betaglukany najít

Konkrétní potraviny, které patří mezi nejbohatší zdroje betaglukanů, jsou oves, ječmen, kvasnice a houby. Oves je jedním z nejlepších přírodních zdrojů betaglukanů. Obsahuje ho velké množství a zároveň je snadno dostupný v každodenní stravě.

Ovesné vločky jsou na betaglukany bohaté

Autor: Depositphotos

„Jídelníček můžeme obohatit hned po ránu ovesnými kašemi bohatými na betaglukany. Navíc kvalitní ovesné kaše mají často i další nutričně zajímavé suroviny. Vedle ovesných vloček mohou obsahovat ořechy či ovocnou složku, což je činí ještě výživnějšími. Stejně tak můžeme sáhnout po müsli s vysokým obsahem betaglukanů. U obou zmíněných produktů se vyplatí volit ověřeného výrobce a kontrolovat složení na obalech výrobků,“ upozorňuje Zuzana Melicharová.

Potraviny bohaté na betaglukany

  • oves
  • ječmen
  • pivovarské kvasnice
  • houby – shiitake, maitake, hlíva ústřičná
  • mořské řasy
  • hotové výrobky, obsahující hlavně oves (müsli, ovesné kaše, ovesné sušenky, nemléčné výrobky z ovsa, např. Ovsánek…)

Ječmen, jakožto další vydaný zdroj betaglukanů, navíc přispívá k regulaci hladiny cukru v krvi. Betaglukany v kvasnicích jsou vysoce vstřebatelné a mají pozitivní účinky na naši imunitu, proto jsou také často využívány v potravinových doplňcích. Nakonec máme mezi nejdůležitějším výčtem houby, kdy například houby shiitake či maitake obsahují betaglukany, které mají specifické imunostimulační vlastnosti.

A pokud vám houby v pokrmech nechutnají a ovesné kaši taky moc nedáte, lze betaglukany získat i prostřednictvím mořských řas, pivovarnických kvasnic, nebo hotových výrobků, které obsah betaglukanů zdůrazňují na svých výrobcích.

Kapsle nejsou potřeba, stačí vhodná strava

Betaglukany z potravin mají dobrou využitelnost, což znamená, že je naše tělo dokáže dobře vstřebat a efektivně využít, proto není potřeba je dodávat tělu ve formě doplňků stravy, například v kapslích, i když i to je samozřejmě možnost.
„Ideální je uvedené potraviny konzumovat pravidelně, zejména během chladných měsíců, kdy potřebujeme imunitu podpořit. Pokud chceme využít sílu betaglukanů na snížení cholesterolu, doporučuje se konzumovat u ovesných betaglukanů minimálně 3 gramy denně,“ vysvětluje nutriční terapeutka.

Příklady: 

  • 100 g ovesných vloček obsahuje kolem 5 g betaglukanů
  • 100 g pivovarských kvasnic obsahuje asi 10 g betaglukanů
  • 100 g sušených hub shiitake, maitake… obsahuje až 30 g betaglukanů

TIP: Zkombinujte betaglukany s vitamínem C – dostupné studie potvrzují prospěšnost kombinace těchto dvou látek, kdy betaglukany podporují aktivaci imunitních buněk, což zvyšuje odolnost organismu proti infekcím a vitamín C zase přispívá k vyšší ochraně imunitních buněk před oxidačním stresem. Ve vzájemné kombinaci tyto látky působí synergicky a mohou zlepšit odezvu imunitního systému.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).