Zajímavý názor... A řekl bych, že pravdivý. Spousta lidí žehrá na piva z našich velkých (nadnárodních) pivovarů a přitom, upřímně, většina z nich je ve srovnání s klasickým "unifikovaným" pivem stále chuťově pestrá. Což je dáno i relativně nižším stupněm prokvašení typickým pro česká piva. Druhou věcí je pak porovnání českých piv mezi sebou...
Smutné je, že ještě spousta lidí stále preferuje obsah alkoholu před chutí. Bohužel, jsme národem pivařů, ale pivu moc lidí nerozumí...
Nejen Vy, i ostatní - co je tedy europivo? Myslím konkrétně!? Značky. Nechcete třeba říci, že Plzeňský Prazdroj je europivo?! A vlastní pivovar nadnárodní společnost, vlastní.
Dovolte můj názor - europivo je třeba Amstel, narozdíl od Heinekenu, ten mi přijde dobrý, kvalitní, chuťově zajímavý. Ovšem někdo jiný může mít jiný názor.
A česká piva? Asi takhle, možná, že jsou chuťově zajímavá..., tedy odlišná, ale co takový Stropramen, Březňák - co národ pije - co tomu říkáte? Já hnus, hnus, hnus, odporné patoky - to možná i europivo je lepší... Mají charakteristickou odlišnou chuť jasně, ale právě hnusnou.
V podstatě i Prazdroj se stal paradoxně "europivem", protože i ostatní piva jsou "plzeňského typu" a všechna se svou unifikací snaží docílit právě chuti podobných piv jako Prazdroj, protože to chutná většině. Prazdroj je sice originál, ale jako takový tou unifikací utrpěl podle mne nejvíce. Vzpomínám na exkurzi v Nošovicích (Radegast), kde sjížděly z linky Gambrinusy, nebo co to tenkrát bylo :-)
Osobně praferuji malé pivovary, nejlépe ty, které nepasterizují, tedy neplní do láhví a mají své hospůdky. Tady v Brně si rád zajdu třeba Ke Všem Čertům na Oslavany nebo k Zelené Kočce na Dalešice (pivovar z Postřižin).
To není to, co bych chtěl slyšet od ostatních, ale řekněme, co rozhodně není europivo - o minipivovarech, ačkoliv mi tam piva zrovna moc nechutnají, se dohadovat nechci, k tomu se prostě nemůže většina lidí vyjádřit, protože je nezná, i já jsem poznal naprosté minimum - takže europivem rozhodně není třeba takový Bernard, myslím, že ani ten Radegast ne, ale pozor, myslím Nošovický Radegast, hořký, ne ten hnus Radegast - klasik, vařený ostatně v Plzni, asi odpad z Gambrinusu..., natož pak Radegast nealko, fakt hnusné nealko...
Pořád se vytváří dojem, že pivo z malých pivovarů je lepší, než z velkých. Bohužel taková generalizace nemůže platit - to, že je pivo odlišné, ještě neznamená, že je lepší... A nezapomeňme, že na chuti piva se projevuje také způsob skladování a v případě sudového piva také ošetření v hospodě, kde ze super piva dokážou udělat nepitelný patok...
Ale k otázce - unifikované pivo je pro mě třeba Heineken, Carlsberg, Amstel, Tiger apod., tedy piva, která se vaří na mnoha místech na světě a jejichž chuť je opravdu mdlá, nevýrazná. Na druhou stranu to je ale chuť, která vyhovuje tamním spotřebitelům - naše Plzeň nebo i další česká piva s výraznější chutí a hořkostí tam prostě nechutnají. Proto má i celosvětově větší šanci sladší Budvar...
No, právě ta unifikace dělá podle mne to "europivo" "europivem" (byť se snaží autor říct, že ten termín není správný, ale asi každý ví, e se pod tím myslí právě ta unifikace. Radegast byl rozhodně velmi kvalitní osobité pivo, ale časy se bohužel mění. Dnes už je jen kvalitní.
Můj pohled je: Když všechna piva chutnají stejně, nejsou pro mne zajímavá a nemá tudíž pro mne cenu zamýšlet se nad jejich kvalitou, ale je to můj názor. Pamatuji ještě doby, když jsem si dal v Havířově v Kosmosu Ostravar, v Tiskárně Radka a byla to jiná piva, ten rozdíl byl markantní. Dnes se vyrábí piva z chmelových extraktů, které jsou stejné. Pivo dělá dále voda, a jak může být Plzeň osobitá, když ji dělali svého času i v Polsku? Když vyrábíte obrovská množství piva, která pak ještě filtrujete a pasterizujete, vytrácí se z toho osobitost piva. Podle mne článek je pravdivý, ale mohl skončit úvodníkem :-)
Reaguji na vaši zmínku o vaření Plzně v Polsku - slyšel jsem to, ale výrobce to vehementně popíral... Údajně se prý Plzeň pro Rusko vaří někde nedaleko od Moskvy. Také nechápu, jak by to mohla být Plzeň, když ji hodně dělá zásaditá tamní voda... Prosil jsem jednoho Rusa, ať to ověří a jednu lahvovou mi případně přiveze, ale přestali jsme spolu kamarádit...
Jinak Radegast hodnotím stále vysoko, je to jedno z mála piv, která stále piji.
No, já si myslím, že jestli se vaří, nebo ne, je už dnes nepodstatné. Ale podle mne je to excelentní ukázka toho, co je to "europivo", a že ani naše domácí stříbro už není nepostiženo. Takže i toto je pro mne důvod,proč preferovat piva z malých pivovarů. Asi to není o kvalitě, ale jsou pro mne prostě zajímavější. A kdo se napil třeba Oslavanské nefiltrované, nepasterizované 13°, ví že něco takového prostě ve velkovýstavu (neřku-li do láhví, vyrobit prostě ani nelze.
Troufám si tvrdit, že PU není unifikovaným pivem (odpusťte, ale mně se to europiva fakt nelíbí ani trochu), je to pivo, které má konzumentovi co nabídnout. I když, ... už to není, co bývalo.
Ano, vaří se kdesi v Rusku (a jdou do háje řeči o zásadité vodě), ale ani tak to není plochý pivní produkt.
Naproti tomu např. Heineken, Carslberg, Amstel, Tiger, Corona, Guiness, Budweiser (USA), atd. se vaří po celém světě. A zkuste u toho prosedět celý večer v pokecu s kamarády.
Na Kozlovi je napsáno "České pivo - chráněné zeměpisné označení" a taky "Vyrábí Plzeňský prazdroj a.s., U Prazdroje 7, 304 97 Plzeň, Česká republika". Pokud se vaří v Rumunsku, není taková nálepka klamáním spotřebitele?
Ačkoliv, tady je možné všecko... už jsem viděl prodávat Tuzemák ze Slovenska (tedy "Tamzemák"). ;-)
Zásaditá voda je naprostý nesmysl, nejblíže zásaditosti se blíži DEMI-voda a pak Destilovaná voda a to pochybuji, že jí davají do piva. Zasáditý je milý pane např. LOUH!!! Prazdroj používá normální vodu z řeky a chemicky jí čistí. Voda ze studní neodpovídala kapacitě již od padesátých let. Mimochodem, co je na Plzeňské vodě tak zázračného, např. na Šumavě je mnohem kvalitnější, pramenitější a čistější voda. Nemůžete všemu věřit, co v Prazdroji vám nalžou!
Nezlobte se, ale pokud tvrdíte, že Heineken není Europivo a že Vám chutná a přijde chuťově zajímavý, tak váš příspěvek nemohu bráti vážně. Heineken je naprostá katastrofa a na našem trhu je to jedno z nejhorších piv(mezi ležáky).Prázdné, nakyslé, tuctové, předražené. Typické Europivo.
Nejsem pivař,ale dříve jsem si dovedl vychutnat některé značky s potěšením.To bohužel vstupem Heinekenu na náš trh skončilo.Skoupil co mohl a zavedl jednotnou chut-hořká voda plná bublinek.Ještě podvádí se značkami piv které již léta neexistijí,ale jsou stále v prodeji a za předem dohodnutou prodejní cenu.Př.-Louny,Zlatopramen a další.Stejná nápln,ale jen jiná etiketa,a pivo jen močopůdná hořká voda vzdálená svému názvu.Distribuce omezující kupující,nelze koupit tradiční piva v běžné síti,ze které je z prodeje vytlačil(Kaufland,Tesko,Penny atd.)Tak at nežehrají na ekonomiku a stále se snižující prodej.Př-Německo,pivo v plechu za 30 centů,což je neekonomické a neekologické proti prodeji v láhvích a i tak se jim vyplatí.
uplne suhlasim s prispevkom hore. Heineken prisiel vsetko skupil, a kvalita sla dole. Pouzivanie chmelovych extraktov, metod HGB alebo pouzivanie nahradnych sladidiel pri varobe desiatky = humus. Napriklad staropramen je velmi dobrym prikladom.
Tu je skvele video..som sa na nom nasmial je sice dlhe ale stoji zato si ho pozriet, inevstigativny novinar potrapi manazera z Stella Artois:D uplne ho tam znicil
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PSRA7k_qEKA