Kdo a jak se virem může nakazit?
Rotavirovou infekcí se může nakazit jak dospělý člověk, tak i malé dítě, přičemž nejohroženější skupinou jsou děti do věku pěti let. „Rotaviry jsou nejčastější příčinou těžkých gastroenteritid u dětí na celém světě bez ohledu na životní úroveň jednotlivých zemí. Nejvyšší výskyt infekcí zaznamenáváme u dětí ve věku 6 až 24 měsíců,“ říká pediatrička Klára Otáhalová.
Viry se do těla dostávají především orální cestou, k nakažení tedy stačí velmi málo, například nedostatečná hygiena po styku s kontaminovaným předmětem.
Rotavirová gastroenteritida je druhou nejčastější příčinou hospitalizace dětí do 2 let. Zároveň ji prodělá 95 % dětí před svými 5. narozeninami.
Hlavním důvodem, proč je snadné se rotavirem nakazit, je především jeho abnormální stabilita. Jelikož je virus dlouho stabilní, tedy zůstává po celou dobu infekční, dochází k jeho přenosu velice jednoduše. Rotaviry přežívají v suchém prostředí až několik dní. Navíc mohou přečkávat také na lidské kůži, a to i několik hodin.
Co se děje v těle při nákaze rotavirem?
Rotaviry jsou velmi invazivní viry, které napadají sliznici převážně tenkého střeva, kde poškozují specifické funkce buněk a následně tak dochází k poruše vstřebávání vody, minerálů i živin.
Infekce se projevuje především horečkou 38 až 40 °C, zvracením a těžkým vodnatým průjmem. To má za následek dehydrataci, která může mít závažné důsledky zejména u malých dětí.
- K hlavním projevům onemocnění patří těžký vodnatý průjem, případně se přidá i zvracení.
- Infikovaný organismus se začne bránit zprvu zvýšenou teplotou, která se později přehoupne ve vysokou horečku 38 až 40 °C.
Při průjmech a zvracení dodržujte přísnou dietu.
Léčba
Žádná speciální léčba u samotné rotavirové infekce není odborníky doporučována. Lidé se zdravým imunitním systémem se s tímto virem dokážou vypořádat sami během několika dní, podobně jako s běžnou střevní chřipkou.
U dětí je nutné sledovat průběh a případně navštívit lékaře. Základním faktorem pro správnou léčbu je především pravidelný přísun tekutin, aby se zabránilo dehydrataci organismu.
Většina rotavirových infekcí trvá zhruba tři až devět dnů a jejich průběh bývá obvykle nekomplikovaný. V některých případech vede infekce až k těžké dehydrataci, která může v krajních případech skončit i smrtí.
Téměř každé čtyřicáté dítě s rotavirovou infekcí je nutné hospitalizovat a zavést mu nitrožilní výživu.
Kdy je čas navštívit lékaře?
Rotavirové onemocnění se obvykle začíná projevovat zvýšenou teplotou či horečkou, zvracením a častými průjmy. Obecně platí, že pokud jsou zvracení a průjem doprovázeny vysokou teplotou, poruchou chování či ztrátou vědomí a pokud se nepodaří obnovit příjem tekutin během šesti hodin, je třeba u dětí do tří let věku minimálně telefonická konzultace s lékařem či návštěva jeho ordinace.
Lékaře vyhledejte v případě onemocnění u dětí do tří let, pokud:
- Ztratí vědomí.
- Jsou netečné a apatické.
- Nepodaří se jim přijmout tekutiny během šesti hodin.
- Horečka okolo 40 °C.
Jak můžeme infekci předcházet?
Rotavirovému onemocnění se dá předcházet pomocí hygieny rukou, ale také předmětů, s nimiž přijde dítě během dne do styku. Tímto způsobem můžeme přispět ke snížení rizika nákazy, avšak vzhledem ke stabilitě viru existují i místa, kde je hygiena i sanitace na vynikající úrovni, a přesto jsou stále riziková.
Nejspolehlivějším preventivním opatřením proti rotavirovému onemocnění je očkování. Žádné očkování není účinné na 100 %, ale pokud se nakazí již očkované dítě, bývá průběh onemocnění mírnější.
O očkování:
- Vědecké studie potvrzují, že vakcína proti rotavirům zabraňuje zhruba 74 % všech případů rotavirových infekcí, zhruba 98 % případů závažných rotavirových infekcí a také 96 % hospitalizací zapříčiněných rotaviry.
- Od roku 2006 je v Evropě registrována první vakcína proti rotavirovému onemocnění s názvem Rotarix.
- Očkování touto vakcínou patří mezi nadstandardní, tedy není hrazeno pojišťovnou. Zdravotní pojišťovny nabízejí ve svých programech částečnou úhradu nepovinného očkování a je možné, že některé pojišťovny budou brzy toto očkování zcela hradit v rámci preventivního programu.
- Cena jedné dávky vakcíny je přibližně 1650 Kč.
- Skládá se celkem ze dvou dávek a podává se dětem mezi 7. a 24. týdnem věku.
- Děti lze očkovat celoročně.
Co se děje s tělem dítěte po aplikaci vakcíny?
Vakcína se dítěti podává orálně a je možné ji kombinovat s vakcínou Infanrix hexa a s vakcínou proti pneumokokům – Synflorix. Zjednodušeně se dá říci, že očkováním aplikujeme do těla ne zcela funkční maketu viru, který toto onemocnění způsobuje.
Takovou aplikací stimulujeme v organismu tvorbu specifických protilátek, a to bez vyvolání vlastního onemocnění. Podáním očkovací látky se v organismu vytvoří dostatečná hladina protilátek, která je potřebná pro ochranu organismu před nemocí.
Zdroj: TZ GSK