Vyšetření moči představuje cennou metodu k diagnostice různých onemocnění. Existuje více typů testů v závislosti na technice provedení a účelu, který má splnit. Může být součástí preventivní lékařské prohlídky, kontroly v těhotenství nebo vyšetření v souvislosti s přípravou na operaci či přijetí do nemocnice.
Co se dozvíte v článku
Některé testy moči mohou pacienti podstupovat i pravidelně, pokud je třeba sledovat určité onemocnění, jako třeba choroby ledvin nebo cukrovku. Samozřejmě se provádí také v případě akutních problémů, které naznačují obtíže s močovými cestami.
Co se dozvíte z chemického testu moči?
Základní chemické vyšetření moči obvykle zahrnuje vyšetření těchto parametrů:
Glukóza
Při nálezu cukru (glukózy) v moči je vhodné provést vyšetření jeho hladiny také v krvi, protože u zdravého člověka by v moči neměl být detekovatelný. Cukr v moči se může objevit u diabetiků, kteří nemají dobře nastavenou léčbu, nebo u lidí s jinými poruchami metabolismu glukózy.
Bílkoviny
V moči se může vyskytnout menší množství bílkovin, ale vyšší hodnota může naznačovat problém s ledvinami nebo infekci močových cest.
Krev
Při nálezu krve v moči je vhodné další testování. Může být známkou poškození ledvin, močových kamenů, infekce močových cest, ale i rakoviny ledvin či močového měchýře a dalších onemocnění.
Bilirubin
Je produktem rozpadu červených krvinek. Obvykle z krve přechází do jater, kde se stává součástí žluči. Pokud se bilirubin vyskytuje v moči, pak může být důvodem tohoto výskytu onemocnění nebo poškození jater, žlučníku nebo slinivky břišní.
Urobilinogen
Produkt odbourání bilirubinu vzniká v zažívacím traktu za pomoci bakterií. Sníženou hladinu lze nalézt u dětí, u pacientů při léčbě antibiotiky nebo u obstrukčního poškození plic. Zvýšená hladina doprovází třeba hemolytickou anémii nebo poruchu funkce jater.
Ketolátky
Ketolátky se v moči hromadí, když tělo musí rozkládat tuky a mastné kyseliny, které se používají jako zdroj energie při nedostatku sacharidů ve stravě. Zvýšená hladina ketolátek v moči se vyskytuje například u lidí držících takzvanou „ketodietu“, u vyhladovělých osob, při zvýšené funkci štítné žlázy i v některých dalších případech. Bývá také spojena s neléčenou či špatně kompenzovanou cukrovkou 1. typu.
pH
Odchylky od normálního pH (5–6, hraniční hodnoty 4,5–8) souvisejí s různými zdravotními problémy, například s poruchou funkce ledvin či infekcí močového traktu, jsou rovněž rizikovým faktorem pro tvorbu močových kamenů. Kyselost moči může ovlivnit i užívání některých léků.
Moč se vyšetřuje také pro různé specializované účely. Jde například o test na přítomnost drog, těhotenský test, ovulační test nebo cytologické vyšetření. To může být vodítkem při podezření na výskyt zhoubných nádorů v močových cestách, zejména rakoviny močového měchýře.
U moči se v základním vyšetření testuje také specifická hmotnost (hustota), která je dána koncentrací rozpuštěných látek vyloučených do moči. Nízká hustota může být způsobena dehydratací, vysoká onemocněním ledvin. Dále se zjišťuje i přítomnost dusitanů a leukocytů, což může být důkazem infekce močových cest.
Vyšetření močového sedimentu upřesní výsledky chemické analýzy
Chemické vyšetření moči může být doplněno vyšetřením sedimentu, což je směs malých částic, které se v moči nacházejí. Při něm se zkoumají tyto parametry:
- červené krvinky (erytrocyty): na rozdíl od chemického vyšetření jsou v tomto případě zkoumány přímo červené krvinky a jejich charakteristika. Mohou být známkou problémů s močovým měchýřem, ledvinami nebo močovými cestami. Někdy jde však o kontaminaci, například v souvislosti s hemoroidy nebo menstruačním krvácením.
- bílé krvinky (leukocyty): jde opět o podrobnější zjištění přítomnosti leukocytů, které mohou naznačovat infekci a zánět v močovém traktu.
- bakterie a další mikroorganismy: orientačně lze při tomto vyšetření zjistit přítomnost bakterií a dalších mikroorganismů, jako jsou plísně, kvasinky, trichomonády apod., avšak jejich druh lze určit teprve při mikrobiologickém vyšetření moči.
- krystaly: jejich zvýšené množství může být známkou ledvinových kamenů i dalších chorob ledvin.
- válce: charakteristika těchto útvarů může napovědět, o jaké problémy s ledvinami se jedná. Některé typy se vyskytují i u zdravých osob, hlavně při dehydrataci, tělesné námaze nebo horečce, nález jiných je naproti tomu alarmující.
- epitelie: jde o buňky z epitelové výstelky močových cest a významnost nálezu se liší podle místa jejich původu.
Máte bakterie v moči? Napoví kultivační vyšetření!
Kultivace moči není součástí běžné analýzy moči. Při tomto vyšetření se zjišťuje přítomnost bakterií, jejich druh, množství i citlivost na antibiotika. Vzorek moči se umístí do živného média a bakterie se nechají růst. Po několika dnech se bakterie identifikují a stanoví se jejich citlivost na antibiotika.
Ne vždy je nález bakterií důvodem k léčbě, záleží kromě jiného na jejich množství i na subjektivních obtížích pacienta. Je dobré vědět, že i když u kteréhokoliv vyšetření moči vyjdou abnormální hodnoty, nemusí to nutně znamenat zdravotní problém.
Výsledky mohou být ovlivněny například užíváním některých léků či doplňků stravy, kontaminací nebo chybou při zpracování. Záleží také na tom, o kolik se zjištěné hodnoty liší od těch, které jsou považovány za normální. Výsledky vždy vyhodnotí a interpretuje lékař, který rozhodne, zda je třeba testy opakovat, podstoupit další vyšetření nebo zahájit léčbu.
Pro většinu vyšetření je nejvhodnější první ranní moč. Ta je koncentrovanější, a obsahuje tak větší množství patologických složek. Je také málo ovlivněna příjmem tekutin, potravinami či léky. Do zkumavky se odebere střední proud moči, což znamená začít s močením do toalety a teprve poté odebrat moč do zkumavky.
V některých případech může odebrat moč zdravotnický pracovník pomocí cévky. Některé vyšetřovací postupy vyžadují další specifické podmínky, například u analýzy močového sedimentu je ideální provést vyšetření do 1 hodiny po odběru. Před odběrem je také nutné důkladné omytí genitálií, aby se vyloučila falešná pozitivita výsledků, a to zejména u bakterií.
Zdroje:
WebMD: Urinalysis (Urine Test)
Mayo Clinic: Urinalysis
Cleveland Clinic: What is a urinalysis?