Stěžujeme si na nepřirozené plesnivějící chleby. Ale sami žijeme nepřirozeně. Autorka píše o 25 °C v bytě. V době, kdy u nás byly dobré chleby (za 1. republiky), byla běžná pokojová telota 19-20 °C. V zimě se lidé prostě doma více oblékali. Ta vysoká teplota nesvědčí chlebu, nedá se při ní pít červené víno při pokojové teplotě, plýtváme energiemi, divíme se, proč ty děti mají alergie a jsou stále nemocné... Prostě testovat trvanlivost chlebů při takové teplotě považuji za zcestné. Chléb patří do spíže, kde bývá (kromě paneláků) chladněji.
Držkovský chléb (aspoň z Tesca) je pro mě zklamáním. Když jsem ho koupil poprvé, byl jsem nadšený - krásně voněl, krásně vypečený s kůrkou (ano, téměř zvonil) a výborný. Když jsem ho přinesl domů podruhé, tak se mi při krájení přilepil na nůž - byl zcela syrový. Od té doby jsem jho párkrát koupil, ale je to sázka do loterie, někdy je opravdu nepoživatelný. A tak dobrý jako poprvé už nikdy nebyl. U žádného jiného chleba jsem se s tak proměnnou kvalitou nesetkal.
Tipuji to na:
@Tesco: máte dobrý chléb a údajně populární, dejte nám ho na zkoušku.
@pekař: huráá, super, tady je
@Tesco za měsíc: OK, osvědčil se, teď budeme řešit nákupku. Za tyhle peníze ho nechceme, musí stát polovinu.
@pekař: to nejde upéct!
@Tesco: musí, ostatní dodavatelé to umí.
@pekař: kvalitně to nejde upéct
@Tesco: vaše věc. Berte nebo nechte být.
@pekař: dobře (a dodá jim šizený produkt za polovinu)
Výsledek?
Tesku je to jedno, má širší sortiment a nikdo nemůže říct, že mu v nabídce něco chybí.
Pekař se zařadil mezi vydíratelné dodavatele a jeho původně kvalitní značka je degradovaná na šmejd. I kdyby dál pekl do svého krámu původní kvalitu, hromadu lidí odradil. V Tescu ten chléb stojí stejně, stejně se jmenuje, peče to ten samej, tak nikdo rozdíl hledat nebude.
Jméno vybudoval starý majitel,ale jeho synáček všechno zazdil. Nedivím se, že byl držkovský chléb pokaždé jiný, když se tam zaměstnanci střídali jak počasí a příjímali tam kdekoho i feťáky a podobně. Měl jsem několikrát tu čest nakouknout do výrobny a věřte mi, že po takovém zážitku, byste na ten chleba už ani chut neměli....Takový bordel jako byl tam, jsem snad nikde jinde neviděl.A tak se není čemu divit , že to s držkovskou pekárnou dopadlo tak jak to dopadlo...
Vybornej clanek/test. Diky.
Uzasne ukazuje z ceho a v jakejch podminkach vznika chleba v supermarketech.
Kde jsou ty doby kdy jsem si mohl koupit cely Bozidarsky trikilovy chleb s vedomim toho, ze ztvrdly zbytek nahazim za dva-tri tydny kachnam u nas na rybnice.
Mym favoritem v Praze je v Tescu kupovany toastovy chleb Warburton's - bud je to britska kvalita nebo je to plny chemie, ale je to jedine pecivo co mi doma vydrzi 2-3 tydny a nemusim se druhy den bat, jestli to bude jeste k jidlu.
Michal
"Pro puntičkáře: při konstantní teplotě 25 stupňů Celsia, méně bych doma nepřežila."
Tak to já přestávám žít při teplotě nad 22,5 st.C; doma máme v zimě 19 - 20,5 st. a jsme všichni zdraví jako řepy;-) To jen pro začátek.
Nechci dělat reklamu, ale jediný chleba, který mohu koupit a vím, že vydrží jedlý opravdu týden (pak oschne, ale nezplesniví), je z pekárny Lomná ve Frenštátě pod Radhoštěm. Vozí ho mj. i do novojičínského Kauflandu. Problém je v tom, že onu lokalitu navštěvujeme tak 1x do měsíce. Jinak kupuji chleba v pekárnách, ale nejsem moc spokojený; v Tescu jsem ho koupil jednou a naposled - už první den se nedal - prášilo se mi od pusy a chutnal tak nějak po písku a slámě:-/ Jako rodina uvažujeme o tom, že si koupíme vlastní pekárničku.
nejlepší je udělat si, nebo od někoho dostat žitný kvásek, pak už stačí jen vychytat poměry mouky a tekutin, není tak složité, a když člověk peče často, nemusí ani těsto už přikrmovat droždím, protože je kvásek dost silný. stačí jen pohledat na netu :-)
jinak např. baj vočko
Suroviny:
500 g kvásku
- 170g mateřského kvásku
- 165g vody (někdy trochu víc)
- 165g žitné celozrnné mouky
nechat vykvasit přes noc
100g vody
90g mléka
550 g mouky
- 250g hladké pšeničné
- 150g chlebové pšeničné
- 150g chlebové žitné
sůl, kmín
plus trocha droždí (5-10g, podle síly kvásku)
chleba je poživatelný celý týden, většinou ani neplesniví, byť na konci už děláme např. topinky
Zde se peče můj nejoblíbenější chléb: http://www.pekarnacvrcovice.cz/ Jedinou jeho "nevýhodou" je, že nevydrží dlouho... vlastně nevydrží dlouho jen pro to, že já mám tento chléb velice rád a brutálním způsobem ho sežeru v době co nejkratší a s čímkoliv. Výborný je i jen tak - suchý s mlékem, ale zase nešizeným plnotučným. Cvrčovák chutná a voní úžasně, měkký vydrží několik dní a když jedu na weekend na chatu, beru si s sebou pro sebe dva bochníky. V létě loňského roku jsem čerstvý bochník "svého" cvrčováku odvezl na Slovensko do menšího okresního města Bytča v žilinském kraji. Rodině, kde jsem byl na návštěvě chutnal velice. Příště prý mám zase přivézt "vzorku". :-)
add plnotučné nešizené mléko:
včera nakoupené polotučné Megglé, které chutnalo extra vodově, mne přinutilo se zamyslet, jak jsou vlastně mléka šizená.
Kromě snad BIO od Olmy se z mléka odstraní tuk, mléko se zpracuje a tuk zpět přimíchá. Množství zpětně přimíchaného tuku určuje, zda je mléko plnotučné nebo jiné. S tím ani moc problém nemám a na pití mi polotučné stačí, plnotučné spíš na vaření (kam se stejně dává máslo).
Co si nejsem jist je, zda se před přimícháním tuku ještě navíc neředí ten zbytek. Protože tohle byl fakt hnus. Možná tip na test pro autorku článku.
A hned přidám druhý: v rozhovoru s pekařem se zmiňuje kvalita mouky. Chléb si člověk může upéct sám, ale zrní mlýt už ke hardcore. Uvítal bych test mouky.
Jsem z benešovska a celý život jsem naučený na jeho, i když jistě postupně se měnící, kvalitu a chuť.
Při troše štěstí si ho domu donesu i teplý, pak ho samozřejmě nelze nechat v igeliťáku, ale jen v papírovém sáčku. I když jak už naše babička říkala "čerstvý chléb kapsu vyjídá" a stane se že nějakým logistickým nedopatřením kus bochníku zbude, i za někoik dní nám chutná a když už hrozí že bude uplně tvrdý pořád jsou z něj výborné topinky, plíseň se jenou za čas objeví, ale myslím že né dřív než čtvrtý den.
Utěrku na chleba používáme pouze při dovolených, na které se musíme vybavit jídlem, pak je klidně týden poživatelný.
Vlastní článek = špica, čestný, poctivý, spravedlivý. Nejde však pouze o chleba, to se týká v tomto svinském systému a svinském státu, snad všech potravin. Není zas až tak mnoho lidských živočichů, kteří si mohou dovolit soustavně požírat zahraniční kaviár, či si nechat přivézt k požírání tímto živočichem jím vybrané potraviny (šunka,ryby,hovězí, atd. Státní hygienická stabnice je zde na nic a na nic. Její šéf dle mne osoba nedobrá a nikdo není schopen tohoto rovněž živočicha alespoň vyměnit, když ne zavřít.
naprosto souhlasím, všecno spolu souvisí. Stát, z akterý se stydím a když přijedou známí ze zahraničí, tak jen žasnou co my jsme za k....i Např. v Belgii by už lidé provedli revoluci, my prý si necháme kálet na hlavy, co js,me to za národ. A nejhorší je to , že ještě někdo dokáže tyto sviňárny omlouvat. Míněno i u potravin, když jsem nedávno viděl recepty na mimibazaru, tak jsem se zděsil. Toto žerou lidé??? A dokonce to dávaj dětem. Tatarka na kuřeti se slaninou, marmeláda a zalité kysanou smetanou a jiné sviňárny jako kořenící směsi na všem, pomalu i na zmrzlině. A zase to žerou i děti. Hrůza, jak jsem nedávno napsal, toto by nežral ani dobytek na Ukraině, a to má Ukraina výbornou kuchyni.
Protoze si tu porad myslime, ze patrime mezi ty "lepsi" zeme. Jenze to je omyl, tady neni normalni nic. Misto jidla se tu prodavaji predrazene odpadky, stejne tak kdyz se podivate napriklad na mapu pokryti 3G mobilnim signalem, tak nas predstihne jak Rumunsko, Bulharsko tak zrejme i ta Ukrajina.
Tady se totiz uzkostlive taji srovnani s ostatnimi staty, pripadne se ucelove lze. Vzhledem k tomu ze velka cast obyvatel jezdi jen s instantni predrazenou cestovkou do Chorvatska (protoze je opet masirovana tim, ze je to tam udajne levne), tak chybi realna srovnani. No a politicka mafie a kmotri se jen smeji :-)
V prvé řadě si myslím, že není radno kupovat chleba v obchoďáku, ale raději v nějaké prťavé večerce.
Chleba nemá žádný obal, který by ho jednoznačně identifikoval. Když už ho jednou za čas v obchoďáku koupím chleba z obrovského sortimentu, tak zapomenu co je zač, než dorazím k pokladně. Když je druhý den nepoživatelný, tak je to pro mne už jen chleba z obchoďáku a nikoliv chleba z pekárny Honzy Nováka daný obchoďák zásobující.
Naopak prťavá večerka bere pečivo, od jednoho dvou pekařů a není tolik anonymní. Tam zákazník hned prodavači vlepí, že to pečivo bylo strašné. Pekař se buď zlepší, nebo je nahrazen. U pultového prodeje se mne navíc prodavačka ptá, jaký chleba chci a už je znám i podle názvu. Navíc zde není problém koupit půlku, či i čtvrtku chleba, takže není důvod skladovat.
Proč by v prťavé večerce měli mít kvalitnější chleba? V lepším případě nakupují zboží v Makru, v horším ve stejných supermarketech. Valná většina stejně nic nepozná nebo jí to je jedno.
Sázel bych snad možná na lokální pekařství a to ještě zcela výjimečně. Hokynářství fakt ne.
Asi zalezi jak kde. U nas na vesnici si zenska domlouva primo pekarstvi, ktere ji zavazi, lide si mohou vybrat od dvou pekaru,jeden cas jsem zminoval dalsi alternativu apod.
A ve meste u prace maji v reznictvi take chleb z ruznych mensich pekaren, vyborne kousky, stejne jako zdejsi mensi pekarna apod.
A kdyz je nejhur a doma nic neni, tak tam ta pekarna a ingredience do ni je, jen ten kvasek bohuzel ne-e.
A tato informace prave chybela ve Vasem prvnim prispevku. Jak jsem si tam precetl, ze je lespi koupit chleb ve vecerce nez v marketu, tak se me vybavili vsechny ty vietnamske vecerky po okoli, jejichz majitele nakupuji bud v makru nebo v nedalekem supermarketu. Pecivo je tam gumove a nevabne jiz v okamziku nakupu.
Autorke by som chcel podakovat za velmi pekny clanok, no ako tu uz bolo spomenute, pre chlieb (ale aj akekolvek ine potraviny) je 25°C primoc. Casto aj rozdiel 2 stupnov je otazkou zivota a smrti niektorych bakterii a plesni.
Dalsia vec, ktoru by mozno bolo treba brat do uvahy, je nielen predajca, ale aj jeho pobocka, pretoze mnozstvo chlebov sa v nich priamo pecie a kvalita tak zavisi aj od kompetencie pekarov (resp. casto nepekarov) na predajni. Mam napr. skusenosti, ze chlieb s Billy, ktoru mame naproti domu chuti aj vonia vzdycky lepsie ako z Billy, ktora je asi o kilometer dalej.
Na veci, ze chlieb zo super/hypermarketov by som po 2 dnoch nedal ani holubom na namesti, nic nemeni.
chlieb sa neskladuje v takýchto podmienkach, možná by im vyhovel maces a suchár. a v plastikovom vrecku ani tie.
kto si občas pozrie niektoré zo starých francúzskych filmov kde je sedliacka domácnosť, tak chlieb mali v zásuvke stola aj s nožom. bez utierky.
v časoch, keď sme bývali v paneláku, chlieb sme mali v rúre na pečenie a v tej utierke. tie chleby sme kupovali (predávali ich) ako odležané, trojdňové. takže iba v množstve, ktoré skonzumujeme DO druhého dňa.
dnes kupujeme síce drahší, ale "lepší" chlieb, ktorý vydrží dlhšie (nekupujeme na týždeň) a "okorá" iba na povrchu striedky, aj okružok (krajíc) iba z jednej strany, takže je jedlý bez problémov. nuž a z "veľko obchodov" vydržia v papierových vreckách "bagety" štyri dni v "pôvodnej kvalite" (vláčne).
Vážená paní.Přečetl jsem vaši testovací metodu chlebů.Dovolte několik poznámek.Za prvá Vámi udávaná teplota 25 st.je natolik devastující že žádný pecen nemůže odolat plísni cca 24 hod.Testovat chleba v mikrotenovém sáčku na týdenní výdrž je špatně.CHléb je pečivo které konzument spotřebuje cca za2-3 dny.Skladovaný nejlépe v chlebníku.Šanci na týdenní skladování má kváskový chleba.Bohužel dnes se pečou chleby kvasnicové u kterývh dochází při vyšších teplotá k množení spor plísní.Doporučuji pro delší uchování chléb zamrazit.Potom je jeho trvanlivost prakticky neomezená.
A vzdusnou vlhkost resit nebudete? :-D Celkem dulezity fakt. Mikrotenovy sacek se ocekavat dal, a sorry, ale jeslit mi tvrdite ze chleba starsi 3 dnu, zabaleny v uterce, ci polozeny v chlebniku, nebude jedly, tak FTW? Vzpominam si na tyden stare chleby, ktere (byt tvrdsi) se dali jist (jaks-taks). Inu, kdyz clovek pochazi z dediny, vidi veci take trochu jinak. Aktualne bydlim jiz dost let v meste, a to co tu prodavaji je humus. Opet resi konkretni maly prodejce, a vida... tyden stary chleba je sice tvrdy, ale neplesnivy, a na topinky dobre.
Tak ja mám negatívnu skúsenosť akurát s konzumným chlebom z Intersparu, keď sa po dvoch dňoch mrvil (drolil), ale kupujeme si pravidelne v Bille, tiež klasika, konzum, ten nám najviac chutí zatiaľ, zo všetkých, čo sme skúsili. Niekedy upečiem vlastný, nie v pekárni chleba, všetko ručičkami, alebo domáce rohlíky. A to je asi najlepšie...
Je chvalyhodne, ze se podobnymi testy vubec nekdo zabyva a zverejnuje je, i presto, ze takove "testovani" neni uplne objektivni (prilis vysoka teplota, nevhodne skladovani atd.). Bylo na case. Nicmene, domnivam se, ze by bylo jeste uzitecnejsi se zamerit na slozeni peciva (i ostatnich potravin, samozrejme), protoze to je to, co by nas skutecne melo zajimat. Myslim, ze neni tak dulezite, aby chleb vydrzel cerstvy tyden. To nikdo z nas opravdu nepotrebuje. Kdyz vydrzi 2-3 dny, ale bude to skutecne jedle, nemam namitek. Odmitam ale pojidat industrialni a agrikulturni, chemicky osetreny odpad, ktery je prezentovan coby potravina. Zda se neuveritelne, ze v dnesni dobe vsudypritomneho interntetu a tedy bezedneho zdroje informaci, a take v dobe, kdy vyrobci jsou povinni zverejnit slozeni, vetsina lidi stale jeste netusi co takove pecivo obsahuje. Krome dlouhe rady chemikalii, je to i napr. "zlepsovadlo", jak jej pekari nazyvaji, neboli l-cystein (E920). Latka bezne pouzivana pri vyrobe peciva, specialne koblih, kolacu, satecku a jineho sladkeho peciva a siroke skaly dalsich. Snadno si vyhledate, ktere pekarny a v jakych vyrobcih tuto hruzu pouzivaji (jedna se o kachni peri, praseci stetiny, ale hlavne ve velke vetsine o lidske vlasy rozpustene hydrolyzou a pridavane do peciva za ucelem zvyseni elasticity a prodlouzeni trvanlivosti. Tyto lidske vlasy pochazeji prevazne z Ciny, kde jsou rutinne za timto ucelem vykupovany).
Držkovský z trhů jsem koupila na přání muže. Ale pokaždé mi už po nákupu chutnal s nádechem plísně... Takový námelový aroma... už to doma nechci. Můj favorit je Hostivařský pecen... Info o něm nemám, ale chutná mi a plesniví jen pokud ho zapomenu dlouho v igelitu, ale to už se teď nestává, v sámošce ho pytlíkujou do papírového.
Musím se zastat odvážné experimentátorky. Místo, abychom udělali stávku proti odpadkům a jedům prodávajícím se jako potraviny, z čeho máme všichni jen civilizační choroby a nadváhy, nebo vyhlásili státem uznaný den bez nákupů v hypermarketech, tj. za kvalitnější potraviny (a jak rychle by změnili svou politiku, chicht), tak se tu radši hojně hořekuje nad udanou teplotou místnosti 25°C - předpokládám především všichni kdož máte vyšší tlak, či nadváhu ze špatných potravin.
Experimentátorka má jistě sušší byt, když by musela krájet chleby po pár dnech mačetou. To opravdu nevíte, že plíseň vzniká z vlhkosti a ne z tepla? A že naopak je pro život plísní lepší poměr vlhko-zima, než vlhko-teplo? Pokud opravdu ne, zeptejte se pekařů, potravinářů a stavařů. Každý Vám řekne "proti plísni jedině topit a účinně větrat".
P.S. Na vsích byl vždycky standard péct větší pecen chleba a takový vydržel cca 14 dní a bez potřeby mačety či pilek, protože v každé chalupě bylo trochu vlhko, ale topilo se a to i v létě (ve sporáku), takže chléb neplesnivěl.