Před několika lety jsem četl článek, kde se zabývali právě plesnivěním chleba. Za jak dlouho se pozná, že je plesnivý, za jak dlouho je tak nechutný, že ho nelze pozřít a za jak dlouho je jeho požití zdraví nebezpečné. A výsledek byl, že zdraví nebezpečný je ten chleba až tři týdny poté, co je naprosto nepoživatelný chvůli senzorickým vlastnostem.
To ovšem záleží na významu „zdraví nebezopečný“. Mám dojem, že věda se momentálně nachází v přechodné fázi, kdy vše označuje za bezpečné a popírá i nos mezi očima.
Včera jsem se na wm magazínu (a také na zvědavci) dočetl, že radon je absolutně bezpečný, porotože se jedná o inertní plyn. Taktně bylo zamlčeno, že radon nemá žádný stabilní izotop, a tudíž se radioaktivně rozpadá za vniku alfa záření a polonia – obojí člověku škodí. Poloniem byl ostatně nedávno otráven i jeden prezident.
A důvod? Protože autor byl kuřák, a hledal omluvu pro svou závislost, a tak lhal, až se hory zelenaly jen proto, aby mu vyšlo to co chtěl, totiž že kouření je absolutně neškodlivé kdykoli a v jakémkoli množství.
Věda dnes falšuje závěry podle toho, co chce, aby jí vyšlo. Je schopna popřít i úmrtí a svést je na cokoli jiného, když se jí to hodí. A nabo naopak je schopna hodit úmrtí na to, co chce, aby bylo škodlivé.
Ostatně i „naprostá bezpečnost očkování“, která vychází českým lékařům je také vědecké falzum.
Tudíž realita je v tom, že „škodí zdraví“ používají vědci ve významu „jsou tak rozsáhlé zdravotní poškození, že už to nejde zatlouct“. A takto beru každý dnešní výzkum o neškodlivost, a bude nejspíše mnohem bližší pravdě.
Nedávno jsem slyšel od amerického lékaře největší tajemství medicíny: „It's very hard to kill helathy person“. (Je strašně těžké zabít zdravého člověka.) A na toto se hřeší jak v medicíně, tak při výzkumech.
Radon není v cigaretách prakticky vůbec díky poločasu rozpadu 3,8 dne a není tam ani významné množství Polonia, opak by snadno prokázal každý aktivista s měřákem za pouhých 20 000 Kč, tabák je možno legálně nakoupit a proměřit. Není ani prokázáno, že by v cigaretách bylo zásadně více Polonia než v jiných masově pěstovaných potravinách ve stejných podmínkách.
Kuřák je ohrožen spíše Radonem uvolňovaným ze zemské kůry stejně tak jako nekuřák.
Daný článek začal tím, že věda lže, a na radonu, který podle daného článku je údajně neškodný, si udělal úvod. Postupně se dobral k tomu, že neexistuje nemoc z ozáření (respektive k tomu nejsou prý důkazy).
Pak několik dalších ptákovin.
A pak se teprve začal věnovat cigaretám, a jejich neškodnosti. Zákaz cigaret prý souvisí s tím, že státy a vlády chtějí posílit zisky z distribuce drog.
Ostatně, co vám brání se tuy přehlídku exemplární pitomosti podívat na www.zvedavec.org, jeden z prvních článků najdete hned nahoře.
Ne, ten článek měl ukazovat, že články, které najdete na internetu jsou pochybné. A to ať se tváří vědecky či nevědecky. Protože můj příspěvek reaguje na přispěvatele začínající „přečetl jsem si článek“.
To, že věda falšuje nemusím dokazovat. Stačí se zmínit o globálním oteplování, či absolutně bezpečných vakcínách bez vedlejších účinků, nebo o tom, jak český stát vytváří statistiky nemocí způsobených kouřením a mnohých dalších – a i podprůměrně inteligentnímu člověku dojde, že věda falšuje. Prostě se neubránila pokušení, když je jí tak věřeno, něco z toho vuytřískat (peníze, granty, moc, …).
Proto falšování vědou ani neprokazuje a neměl ho prokazovat ani ten článek. To, že věda není ani zdaleka objektivní ani seriózní netřeba dokazovat, to je zřejmé každému člověku, který je schopen se dívat a myslet.
Dokazovat to budou oteplovací agenti, nestačilo jim ani 10 let na to aby spolehlivě prokázali antropogenní vliv na zemské klima a zřejmě se jim to už ani nepodaří.
Dokonce ani nedokázali spolehlivě rozlišit zda je zvyšování koncentrace CO2 příčina nebo důsledek zvyšování teploty.
To co víme jistě je růst sluneční aktivity a s tím rostoucí příkon energie dopadají na Zem, jasně prokazatelný výskytem slunečních skvrn dnes i ve středověku.
Viz níže.
Dokonce ani nedokázali spolehlivě rozlišit zda je zvyšování koncentrace CO2 příčina nebo důsledek zvyšování teploty.
Růst koncentrace CO₂ nastal před růstem teploty, takže zcela jistě nejde o důsledek.
To co víme jistě je růst sluneční aktivity a s tím rostoucí příkon energie dopadají na Zem, jasně prokazatelný výskytem slunečních skvrn dnes i ve středověku.
Sluneční aktivita od 60. let klesá, teplota stále roste.
Měří se množství dopadu na horní vrstvu atmosféry (protože mnoho záření absorbuje atmosféra, aniž by dopadlo na povrch) ve wattech na m² (protože joule je jednotkou práce, ne výkonu).
V poslední době kulminovalo množství dopadajícího záření v letech 1989, 2000 a (zatím) 2014, ale roky 1958 a 1960 (dva během stejného slunečního cyklu) zaznamenaly víc dopadajícího záření než jakýkoliv „rekordní“ rok poté. Pokud navíc místo ročního množství použijete průměr za celý cyklus, uvidíte dost razantní pokles od 60. let (slunečního cyklu 19). Průměrná teplota je oproti 60. letům o 0,7°C vyšší.
Protože neuvádíte nic konkrétního, shrnu běžně používané argumenty odpůrců:
K oteplování nedochází
13 ze 14 posledních let bylo nejteplejších v historii měření (od 18. století). Letošní rok pravděpodobně opět překoná rekordy.
Oteplování způsobuje sluneční aktivita
Sluneční aktivita se snižuje od 60. let, přesto rekordy padají nyní.
Oteplování způsobují Milakovičovy cykly
Oteplování způsobené Milankovičovými cykly vždy začalo nárůstem teploty a nárůst CO₂ měl zpoždění okolo 2 000 let. U současného oteplování nárůst CO₂ předběhl nárůst teploty.
Milankovičovy cykly jsou navíc nyní v ochlazovací fázi, kdy by teplota měla klesat následujících 23 000 let, místo toho po 6 000 letech poklesu začala v 19. století opět výrazně růst.
V atmosféře není nezvyklé množství CO₂
Posledních 800 000 let nebylo ani během teplých období Milankovičových cyklů v atmosféře více než 300 ppm CO₂. Nyní již překonává 400 ppm, což je rekord pravděpodobně i za posledních 20 milionů let.
Lidé vypouštějí jen velmi málo CO₂
Lidé vypouštějí 30 až 35 miliard tun ročně, přírodní zdroje skutečně výrazně více, kolem 780 miliard tun. Jenže kolem 800 miliard tun dokáže příroda opět pohltit. Lidé tak vytvářejí převis kolem 10 až 15 miliard tun ročně, což odpovídá růstu podílu CO₂ v atmosféře.
Za nárůstem CO₂ stojí sopečná aktivita
Sopky vypouštějí kolem 250 milionů tun CO₂ ročně. Takže méně než 1 % oproti lidem.
Růst CO₂ v atmosféře začal dlouho před průmyslovou revolucí
Výrazný růst CO₂ od konce poslední doby ledové začal až v 19. století.
Za růst CO₂ v atmosféře nemohou fosilní paliva
Fosilní paliva mají výrazně menší poměr izotopu uhlíku 13 oproti atmosféře. Zatímco dříve byl podíl uhlíku 13 v atmosféře víceméně stabilní, od 19. století podíl uhlíku 13 v atmosféře klesá.
nechce se mi rozebirat vse, tak jen 2 veci.
kdyz jsou tak rekordni teploty za posledni roky, tak proc je za nejakych 15-16 let narust prumerne teploty hluboce pod statistickou chybou mereni, tudiz zadny.
vami udavana koncentrace co2 400ppm neni zadny prumer, ale byla namerena na jedne stanici, zkuste si zjistit jake a hlavne kde umistene.
kdyz jsou tak rekordni teploty za posledni roky, tak proc je za nejakych 15-16 let narust prumerne teploty hluboce pod statistickou chybou mereni, tudiz zadny
Průměrná teplota se od roku 2000 zvýšila o přibližně 0,2°C. Ano, roční změny jsou hluboko pod hranicí statistické chyby (0,01±0,03°C), ale když porovnáte změny za delší období, jasně vykazují rostoucí trend.
vami udavana koncentrace co2 400ppm neni zadny prumer, ale byla namerena na jedne stanici, zkuste si zjistit jake a hlavne kde umistene.
Naměřená koncentrace byla poprvé změřena na Mauna Loa v roce 2013. Od té doby ale byla naměřena i na dalších místech a dnes průměrná koncentrace CO₂ překonává 400 ppm. I kdyby to bylo ale „jen“ 395 ppm (jako bylo v roce 2013), pořád to výrazně překonává cokoliv za posledních 800 000 let.
je blbost scitat statistickou chybu malych cisel za delsi obdobi a nasledne z ni vyargumentovat neco vic nez jen opet statistickou chybu mereni. kolik ze to klimatologove vestili vzestup za dekadu, 1,5 stupne?
mohu dostat odkaz na prumer onech 400ppm, nerad bych se hadal a mel stara data.
Nikdo malá čísla nesčítal, porovnaly se hodnoty z roků 2000 a 2014 a mezi nimi už byly rozdíly o dost větší než statistická chyba.
I ten největší odhad (CCSR/NIES) má růst o 4,7°C za století, přičemž růst se bude postupně zvětšovat (jako se zvětšuje i dnes). Možná v 70. letech nějaká jedna studie predikovala tohle, ale tehdy se různé predikce hodně výrazně lišily (některé predikovaly i ochlazování), protože tehdy neexistovaly pořádné modely, ale většina předpokládala nižší růst teplot (menší tání arktických ledovců, menší růst hladiny moří, …), než jaký nastal. Věda není založena na tom, že jedna studie něco ukáže, ale jaký je konsensus různých studií.
diky za link, projdu si ho.
ano rozdil mezi rokem 2000 a 2014 je ale pouze rozdilem mezi temito dvema lety, ovsem prumer narustu za poslednich rekneme 15 let je vicemene nemenny.
ja nezpochybnuji, ze se klima nemeni (to je uz z podstaty blbost) jen me sejri katastroficke a hystericke bubnovani o tom jak za to muze clovek a sypani penez, ne do cerne, ale zelene diry na ukor vsech kolem.
Důkazy, že za to přinejmenším velkou měrou může člověk, jsem uváděl výše. Jak moc (či jestli vůbec) má cenu s tím bojovat, je věc jiná, kromě přímořských oblastí (které zatopí moře) není moc jasné, co se vlastně dlouhodobě stane. Jde nějak odhadnout, co se stane za cca 10 až 20 let (např. Evropa bude mít studenější zimu a teplejší léto), ale tomu už stejně zabránit nedokážeme. Současné modely jsou založené na minulém chování počasí, jenže v dobře prozkoumané minulosti (těch cca 800 000 let) byl tak výrazný nárůst teploty jen výjimečně, takže o něm v podstatě nic nevíme.
"Včera jsem se na wm magazínu (a také na zvědavci) dočetl, že radon je absolutně bezpečný, porotože se jedná o inertní plyn. Taktně bylo zamlčeno, že radon nemá žádný stabilní izotop, a tudíž se radioaktivně rozpadá za vniku alfa záření a polonia – obojí člověku škodí. Poloniem byl ostatně nedávno otráven i jeden prezident."
Je to tak. Tohle jsou sranda články pro oblbnutí zákazníků. Ale já jsem se setkal s posudkem soudního znalce, který byl takovýchto pravd - lží plný. A co? A nic. Seberou mu za takovýto "posudek" doložku? Kdepak, nikoho to nezajímá.
Za bolševiků táhl náklaďák na tyči nepojízdný náklaďák. Při rozjiždění do kopce se na tyči utrhlo oko, zadní náklaďák začal couvat a naboural auta za sebou. Soudní znalec vypracoval dojemný posudek, že to byla vada materiálu, kterou ani jeden z řidičů nemohl objevit...
Že ta tažná tyč byla vyrobena z dopravní značky, tedy absolutně podřadné oceli s nezaručenou svařitelností, to už taktně přehlédl... Oba řidiči byli esenbáci.