Samotná celulitida vzniká nahromaděním nadbytečných tuků v podkoží. Bohužel kvůli hormonu estrogenu celulitida postihuje především ženy. Dělí se na tři stádia: V prvním je vidět pouze, když zmáčkneme kůži. Ve druhém stádiu jsou dolíčky znatelné již při ostrém osvětlení. Třetí stádium ukazuje celulitidu nezávisle na osvětlení nebo na tom, jestli sedíme či stojíme. Při čtvrtém stádiu již vidíme hrubé nerovnosti na pokožce.
čtěte také: Lymfodrenáž neslouží jen k léčbě celulitidy
Pokud již celulitida tělo postihne, zapomeňte na “zázračné“ krémy a gely. Vhodná strava pomůže pomerančové kůži předejít, ale samotná ji nezastaví. Situaci může zlepšit také aktivní pohyb, kterým lze zbytečné hromadění tuku v podkoží zmírnit. Během cvičení se odplavují toxiny a snižuje se tím množství nevzhledných dolíčků.
Lymfatické masáže
Jednou z příčin pomerančové kůže je také špatný oběh lymfatického systému. Pro jeho zlepšení pomáhají lymfatické masáže, které jsou nejen účinné, ale i velmi příjemné. Cílem této masáže je rozproudit tok lymfy v podkoží, která nese nahromaděné odpadní a toxické látky. Provádí se velmi jemným a mírným tlakem přesně po sobě jdoucími hmaty.
„Dobře provedenými pohyby dochází k rozbití podkožního tuku a zmírnění celulitidy,“ vysvětluje masérka Andrea Vachková z wellness zóny Grund Resort Golf & Ski. Navíc u lymfatické masáže může dojít i k úbytku přebytečných centimetrů u problémových partií.
Zázračná skořice?
Vyzkoušet je možné také kosmetické zábaly, které sice viditelnou celulitidu neodstraní, ale jsou ideální při prevenci proti pomerančové kůži. Navíc si je můžete připravit i z pohodlí domova. Účinný je například skořicový zábal, který zlepšuje spalování tuků a podporuje krevní oběh. Toto aromatické koření nepatří pouze do kuchyně, ale můžeme ho použít i při boji za lepší postavu, protože skořice zahřívá pokožku, čímž dochází k otevírání cév a odbourávání podkožního tuku, který způsobuje celulitidu.
Zábal si připravíme ze dvou kelímků bílého jogurtu, pár kapek olivového oleje a pěti lžic skořice. Směs rozetřeme na postižená místa a opatrně převážeme folií, která zajistí, že se nám toxiny lépe vyplaví z těla. Lidé s citlivou pokožkou by se měli připravit na to, že skořice může trochu nepříjemně pálit. Nohy by měly být obalené minimálně 30 až 45 minut – tedy čím déle, tím lépe. Je nutné nezapomínat na dodržování pitného režimu, pravidelně jíst, méně solit a po sprchování masírovat nohy lufou.