Krvácení v menopauze je vždy signál navštívit lékaře. Evropské úřady přezkoumávaly oznámení, že se u žen vyskytl tento druh zdravotních potíží po očkování vakcínami Comirnaty od Pfizeru a Spikevaxem od Moderny.
Důkazy nejsou dostatečné
Možný nežádoucí účinek úřady řešily na evropské úrovni a Evropská agentura pro léčivé přípravky nyní oznámila, k čemu došla. Bezpečnostní výbor agentury EMA dospěl k závěru, že neexistují dostatečné důkazy pro stanovení příčinné souvislosti mezi vakcínami covid-19 Comirnaty a Spikevax a případy postmenopauzálního krvácení,
uvedla instituce v tiskové zprávě. Úřady proto nebudou nařizovat úpravu příbalového letáku ani informací pro lékaře.
Krvácení po menopauze, neboli postmenopauzální, je běžně definováno jako vaginální krvácení, ke kterému dochází jeden rok nebo déle po poslední menstruaci.
Výbor EMA vyhodnotil všechny dostupné údaje, včetně nových informací z lékařské literatury a dostupných spontánních hlášení o podezřeních na nežádoucí účinky. Do evropské centrální databáze je postupují lékové úřady jednotlivých zemí EU. Z ČR jdou hlášení o možných nežádoucích účincích prostřednictvím Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Na něj se může obrátit kdokoliv – lékaři i pacienti. Nejrychlejší cesta je vyplnit online formulář.
Závěr se může v budoucnu změnit
Výbor EMA se nyní dalšímu přezkoumávání vlivu vakcín na postmenopauzální krvácení již nevěnuje. To ale neznamená, že posuzování nežádoucích účinků vakcín je uzavřené. Možnost jejich hlášení trvá u každého léčiva po celou dobu jeho používání, a to platí také u očkovacích látek.
Pokud se vyskytnou nové poznatky, úřad se k přezkumu vlivu vakcín na postmenopauzální krvácení vrátí. Výbor bude pokračovat v monitorování tohoto problému pro Comirnaty i Spikevax prostřednictvím zavedených postupů,
uvádí v tiskové zprávě EMA. Jeho závěr se proto v budoucnu může změnit.
Vyjádření EMA je ovšem jen dílčí. Hlášení na podezření ovlivnění zdraví po vakcinaci proti covidu je široké spektrum. Odpověď například na to, zda vakcíny mohou ovlivňovat přímo menstruační cyklus, zatím úřad nepřinesl. Tento typ nežádoucího účinku ženy začaly hlásit krátce poté, co se vakcínami v Evropě začalo masivně očkovat kvůli výskytu nového typu koronaviru, který dokáže velmi rychle mutovat a způsobuje onemocnění nazvané covid-19.
Na otázku, zda vakcíny ovlivňují menstruační cyklus, zatím neexistuje jednoznačná odpověď. Existuje ale možnost, že menstruační cyklus ovlivňuje i samotný covid.