Mám jeden skvělý nápad!
Všichni zastánci očkování, kterým leží na srdci kolektivní imunita, by měli okamžitě navštívit lékaře a požadovat pro sebe (předpokládám věk 18 - 99 let) vakcínu proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím, dále záškrt, dávivý kašel, hepatitida B, haemophilus influenzae, dětská obrna. Samozřejmě nezapomenout na tetanus, děláte to pro své zdraví a bezpečí. Můžete přidat pneumokoky, chřipku nebo klíšťovku...
Nejméně 95 % dětí je očkovaných, jejich rodiče a prarodiče se nemusí 5 % černých ovcí znepokojovat, když se sami naočkují...
Takové opatření zvýší proočkovanost celkové populace o 100 - 300 %, což by žádné tvrdé sankce ani donucování k očkování KAŽDIČKÉHO dítěte nedokázaly.
:-)
Jen mne poučte. A ostatní.
Samozřejmě v prvé řadě údajně proto, aby byly děti chráněny co nejdříve. Ale ne všechny děti vakcínu dostanou...
Určitě ne proto, že se jedná o nemoci "dětské" v tom smyslu, že nakazit se/onemocnět/umřít/roznášet ji dospělí nemohou, to těžko. Proto pokud se bojíte (také o očkované jedince) a toužíte vyvolat kolektivní imunitu, ale lepší přeočkovávat celou populaci a ne jen malé děti.
Proč se očkují zarděnky? Aby neohrožovaly těhotné ženy. Proč se tedy očkují v jednom roce, když do dospělosti imunita vyprchá? Zpočátku se očkovaly jen 12leté dívky, to dávalo větší smysl... Malé děti mívají průběh pohodový a imunitu doživotní. Podobná situace je s příušnicemi (nebezpečné pro starší chlapce a muže, nikoliv malé děti). Proč se očkují spalničky, když vakcína nefunguje (viz epidemie), to už úplně kroutím hlavou.
Já se obávám, že včasnost očkování se radostně zavádí mimojiné proto, že se toho do lidí stihne napíchat více a zisky rostou.
Pokud je mi známo očkovaní proti zarděnkám v 2-dávkovém schematu jsou ve svých 25 letech chráněni na cca 80%. Není to dokonalé, ale rozhodně lepší než nic.
Některé státy přeočkovávají i ve vyšším věku.(Slovensko v 11 ti letech)
Nic proti tomu snad u nás na to přejdeme také kdo ví.
Zcela logicky pokud nezůstane matka u jednoho dítěte, je pro ní první neočkované dítě hodně velké bezpečnostní riziko nakažení zarděnkami.
Pokud zjistí, že je těhotná a v blízkém okolí se vyskytne nemoc je ta situace neřešitelná a dost riziková.
VB
Podle vašich vlastních zdrojů v určitých částech Vietnamu před pár lety naočkovali 60% žen ve fertilním věku, přitom výskyt zarděnkového syndromu v následujících letech se nepodařilo snížit.
http://www.vitalia.cz/clanky/masove-ockovani-potrebuje-neockovane-a-jine-paradoxy/nazory/33234/
"Nevím proč to tolik nezabírá a sám se divím ..."
Už jste přišel na nějaké vysvětlení, proč u stejné vakcíny přímé očkování není účinné, přitom kolektivní imunita funguje tak bezvadně?
Když naočkujete téměř všechny ženy schopné rodit a necháte mezi nimi pobíhat nenaočkované děti a nemoc šířit, tak je snad jasné, že to je horší situace vůči těm, které mají protilátky malé nebo žádné, než když tu nemoc omezíte přímo u zdroje = dětí.
A i to málo nechráněných žen se ocitá ve vysokém riziku, protože zdroj nákazy je všude kolem.
Jasné?
VB
Kéž se nechají očkovat jen dobrovolníci, třeba těhotní, brrr. Ať jim to funguje, klidně jako placebo, a neochotní se očkovat se nechají na pokoji.
Ještě by mne zajímalo, proč řešíte plodné ženy a kolempobíhající dětské bacilonosiče, aniž by se řešilo nemalé množství dospělých mužů (bez doživotní imunity s vyprchanou imunitou vyvolanou očkováním v batolecím věku).
Víte zbytečná diskuze, když si můžete myslet, že by někdo naočkoval těhotnou ženu proti zarděnkám. (i kdyby to byla dobrovolnice ).
K druhé "myšlence".
Vezměte si statistické tabulky a zjistíte , že pokud lidé onemocní zarděnkami, onemocní v dětském věku. Ti kteří nemoc neprodělali a nemají dostatek protilátek (z jakéhokoliv důvodu) jsou v riziku. To riziko je pro ně díky očkování výrazně nižší.
Mezi dospělými se nemoc šíří méně než mezi dětmi. Přenos z dítěte na dospělého je častější. Zbytečně si kladete teoretické otázky, takový je stav a proto se to tak dělá.
VB
A proc ne treba takhle: nechat deti prodelat prirozene zardenky. Pokud je neprodelaji treba do 15, pak naockovat (kdyz uz teda). Protoze to by urcite zajistilo lepsi imunitu celkove, nez to napichat do kazdeho batolete.
Akorat holt by se na tom tolik nevydelalo, no, to je problem, ja vim...
Ano, už jsme si zvykli, že ve vašich teoriích jsou zdrojem veškerého zla (=nákazy) výhradně děti :-)
Ale nechme stranou vaše očekávání, že v budoucnu se podaří omezit výskyt infekce u zdroje = dětí. Nyní porovnáváme dvě historická období, kdy počet pobíhajících nenaočkovaných dětí zůstal zhruba stejný. Co se změnilo, je počet očkovaných žen ve fertilním věku. Pokud naočkovali 60% z nich, tak mi matematika základní školy napovídá, že výskyt zarděnkového syndromu měl klesnout o 60%. Ale prý neklesl vůbec.
Máte nějaké vysvětlení tohoto jevu?
Teď vážně.
Nezapomeňte, že tam měli epidemickou situaci a nárůst onemocnění se jim podařilo snížit, ale ne zabránit výskytu. Právě proto, že očkování dospělých při epidemii je méně účinné než očkovat zdroj nákazy.
Tady opravdu nastupují složitější matematické modely. Z matiky mne prosím nezkoušejte jsem rád, že to trochu chápu, ale necítím se být povolaný něco vysvětlovat.
VB
Rekapitulace zarděnkové situace ve Vietnamu:
V letech 2009/2010 vyhodnotili výskyt zarděnkového syndromu jako vysoký a tak se rozhodli k pokusu očkovat přímo plodné ženy.
V roce 2013 vyhodnotili výsledky jako špatné a rozhodli se k dalšímu pokusu - naočkovat všechny děti do 14 let.
Za pár let se uvidí, zda bylo očkování dětí efektivnější.
Vy jste s tím příkladem přišel, abyste něco prokázal. Jenže zatím se tam rodí deformované děti ve větší míře, než před zavedením očkování :-(
V tomto případě se vaše dogma se stane "ne tak moc dogma", až jestli bude v příštích letech výskyt syndromu skutečně klesat.
Já jim to zlepšení situace se srdce přeju. Jen moje víra v to nápravné opatření není tak silná, jako tak vaše.