Dospělý nemůže dělat stejné pohyby jako dítě, protože má úplně jiné tělesné proporce. V poměru k celému tělu má hlavu třetinovou a nohy o třetinu větší (tedy dvakrát těžší).Tedy pokud se bude snažit dělat stejné pohyby jako dítě, tak nutně zatěžuje naprosto jiné svalové skupiny než dítě, s naprosto odlišnou intenzitou a tedy i naprosto jiným účinkem. A není žádný důvod se domnívat, že ten účinek je prospěšný.
Dobrý den, okud by vás to zajímalo, tak se tomu věnuje např. jeden z našich nejuznávanějších fyzioterapeutů prof. Kolář http://www.dns-cz.com/. S konceptem pracují i zkušení lektoři jógy i např. trenéři vrcholových sportovců. LK, Vitalia.cz
Velmi by mne zajímalo, jak např. souvisí v článku zmiňovaný Bobath koncept s cvičením dospělých a jeho využití při takovém cvičení..
Pokud je mi známo, je určený k terapii pacientů s dětskou obrnou a neurologickými problémy a po mozkových příhodách.
Ani v nejdivočejším snu si neumím představit, že by s nějakým zdravým dospělým mělo být zacházeno stejně jako s ochrnutým dítětem. Z takového cvičení bych asi rychle utekl.
tsd
Pokud znáte Bobath koncept, tak přece víte, že se také opírá o poznatky vývojové kineziologie. A snaží se o vyrovnání nejrůznější patologií. A patologie vadného držení těla může mít i "zdravý člověk"
Článek je o tom, že se dají využít nejrůznější principy. Třeba pro ty, kteří trpí chronickýma obtížema pohybového aparátu bez zjevné příčiny, můžou být podobné cviky ku prospěchu.
A samozřejmě, že jsou i jiné postupy a metody, které se dají využít.
Co člověk to odlišný přístup. A to je pak práce pro zkušené fyzioterapeuty, kteří by měli rozhodnout co a jak a kdy a proč
Jojo máte dar a evidentně i zálibu v chytání za slovíčka. Takže vlastně můžete mít pravdu vždy.
Diskuze nad pojmem "zdravý člověk" by asi mohla být dlouhá a Vás by evidentně bavila.
Myšlenka článku je upozornit i na možnosti efektivnější práce s tělem než jen "sport" tak jak si ho představuje spousta lidí. Že se dají využít i metody, které jsou založeny na přirozenější principech. Ať už jako terapie nějakých obtíží nebo jako prevence budoucích zranění atd.
Každopádně podstata cvičení na podkladech vývojové kineziologie se dnes používá celkem často i u vrcholových sportovců i u běžné cvičíci populace. A jako prevence zranění a udržení pohybového aparátu v kondici má nezastupitelné místo.
Tolik asi k osvětlení.
Přeji Vám ať nemusíte, při nebo po Vaši tenisové kariéře tyto metody používat. Ikdyž je prokázano, že pokud je tělo optimálně nastaveno, i třeba díky těmto cvičení, může být i sportovní výkon lepší a stabilnější a trvalejší a bez pozdějších následků.
Ano vše souvisí se vším. Kámen vhozený do moře na africkém pobřeží, zvedne hladinu oceánu v Americe. Principiálně určitě ano.
Zkrátka a dobře, někdo objevil Ameriku a dal tomu nový vznosný název.
Nehodlám se nechat posouvat od člověka, který tvrdí, že golf je vyčerpávající sport. To jsou kuličky také. Víte kolik dřepů musejí udělat děti, než vycvrnkají celý pytlík?
tsd
No, jestli je pro Vás využítí principů vývojové kineziologie modní vlna "zdravého životního stylu" tak doporučuji shlédnout : http://www.ceskatelevize.cz/porady/1186000189-13-komnata/206562210800016-13-komnata-pavla-kolare/
Dobrý den,
Určitě zajímavý pohled a názor.
Samořejmě, že lidské tělo je každé trochu jiné a vyžaduje někdy i jiné přístupy. A je vždy potřeba přistupovat individuálně.
Jen jestli by to také nemohlo být spojeno s tím, že jak se lidské tělo vyvíjí tak se celkově přizpůsobují svaly, aby veškeré ty pákové poměry fugovaly. A tudíž využívání principů "dětských pohybových vzorů" může pomáhat.
Je zajímavé, že napodobování dětských pohybových vzorů pro terapie využívá velká většina velmi úspěšných terapeutický konceptů a dokonce to většinou funguje.
Pusťte si třeba toto video s panem profesorem a on Vám to osvětlí ještě více: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1186000189-13-komnata/206562210800016-13-komnata-pavla-kolare/
Pokud Vás ani názor a vysvětlení od pana profesora nepřinutí se zamyslet nad možností fungování podobných principů, tak holt víte více než velká většina odborníků a nemusíte podobné články číst.
Každý máme možnost volby.
V lékařství, a tím více v oborech příbuzných, ale méně prověřovaných, často pozoruji magický přístup k řešení problémů.
Příklad:
Fyzioterapeut najde sadu pohybů, které pomáhají jeho pacientům (dokonce někdy pomohly jen jednomu pacientovi). Všimne si, že se podobají pohybům dítěte (aniž by si při tom uvědomil, že děti dělají tak širokou škálu pohybů, že ke každému jednomu pohybu dospělého najde podobný pohyb dítěte). Udělá z toho magický, ničím nedoložený závěr, že napodobování dětských pohybů pomáhá dospělým a aniž by zkoumal, zda tento předpoklad je pravdivý (pokud znáte základy logiky, tak jistě víte, že z pravdivosti implikace A=>B nelze o pravdivosti A udělat žádný závěr), postaví na tom celou terapeutickou školu, kterou následně šíří jako náboženství. A každého kritika utluče tím prvním pacientem, kterému pomohl, statistiku dalších léčeb už radši nedělá.
Když se před časem prověřovala vědeckost postupů v medicíně, tak vyšlo najevo, že asi 80% medicínských postupů je naloženo na magickém myšlení popsaném výše bez jakýchkoliv skutečně vědeckých důkazů o jejich účinnosti.
Když si vezmu ty vaše dětské pohyby, tak si stačí uvědomit, že pohyby dítěte mají i zcela jiný cíl než pohyby dospělého. Například pohyby dítěte mají co nejvíce dráždit klouby, aby se řádně vyvinuly, a pokud se nevyvíjejí dobře, tak se uměle to dráždění zvětšuje. U dospělého naopak mají pohyby co nejméně dráždit klouby, aby se co nejvíce oddálila artróza.
Stále se můžeme motat dokola jednoho z faktů, že každé lidské tělo může být trošku jiné a tedy i pohyby pro dané tělo specifické.
V tom máte trochu pravdu.
Ale hovořit o, v článku zmiňovaných, fyzioterapeutických postupech jako o náhodných výsledcích? To jste opravdu dost mimo mísu :(
I fyzioterapeut je jen člověk a pokud začne lidi "oblbovat" něčím nepodložením tak ano, může to být šarlatánství.
O tom ale tento článek v žádném případě není. Zkuste se ponořit do knížek o anatomii, fyziologii apod....a možná sám pochopíte, že jisté principy prostě v lidském těle fungují.
A téma artrózy?...tak o tom si opravdu něco nastudujte. Nevím jak myslíte "dráždit" klouby...ale pokud pochopíte jak tělo v pohybu funguje....resp by mělo fungovalt, tak zjistíte, že vlastně pohyb vedou svaly a kontakt koubních ploch by měl být spíše minimalizován.
A ještě je zajímavé se podívat jak pohyby vykonává dítě, jaké zapojuje svaly apod a jak podobné pohyby dělá dospělý člověk. V tom je krása podobných konceptů...probudit to co tělo/hlava zapomělo. A to díky přetechnizované době, např. vysedáváním za monitorem počítačuů atd :(
Tak já se jdu tedy batolit, abych se napřímil tady od té konverzace.
Milý pane Větrovský,
tušíte co se děje s muskulaturou člověka v průběhu puberty?
Zde trochu citace z odborné literatury.
Vrcholy pubertálního spurtu přichází v různých segmentech těla v různou dobu (pořadí (1. dolní segment; 2. celková výška a délka horních končetin; 3. horní segment), to má za následek proměny proporcionality v průběhu puberty a adolescence. Poměr délky trupu ke končetinám v pubertě vzrůstá (Prokopec 1967, s. 396). V období adolescence se rychlost růstu pomalu snižuje, ustavuje se konečná proporcionalita postavy. Uzavírají se růstové chrupavky a tělo téměř přestává růst do délky. Vlivem rozdílné hladiny pohlavních hormonů u chlapců a u dívek dochází v průběhu puberty ke zvýrazňování pohlavního dimorfizmu ve tvaru postavy. U mužů dochází působením androgenů k rozvoji muskulatury (dochází k růstu svalové tkáně na úkor tukové) a dalších znaků majících vliv na fyzickou výkonnost. Androgeny zároveň snižují investice do imunitního systému (Kaplan, Gangestad 2004). U dívek dochází ke zvyšování podkožních zásob tuku, nárůst svaloviny u nich zůstává přibližně na stejné úrovni, jako byl v dětství. Estrogeny urychluje srůst růstových chrupavek. Proto dochází u dívek k dřívějšímu zastavení růstu dlouhých kostí, než u chlapců (Kaplan, Gangestad 2004). Stejně jako v předcházejících obdobích se zefektivňuje činnost orgánových soustav, klesá dechová (16/minutu) i tepová frekvence. Obr Pubertální růstový spurt u chlapců a dívek. Vrchol růstového spurtu (Peak Height Velocity, PHV) chlapců a dívek byl zde pro srovnání synchronizován (ve skutečnosti dívky chlapce cca o 2 roky předbíhají); symboly označují období rozvoje příslušných znaků a stupně Tannerových škál (G genitál, PH pubické ochlupení, B prsy, Spermie spermarche, CNS puberty období reaktivace hypotalamo-hypofyzo-gonadální osy, LH vzestup hladin luteinizačního hormonu).
Pavel má naprostou pravdu. Mimina jsou jedno jako druhé kluci, holky.
Po pubertě jsou ta těla poněkud změněná a odlišná. ( viz citace)
Mění se muskulatura a poměry. Přece nikdo nemůže napsat, že naše tělo něco zapomnělo, protože v dospělosti se jedná o úplně jiné tělo.
Že někdo vychází z jakýchsi principů je sice krásné, ale v podání tohoto konkrétního článku silně zavádějící. Ano dospělý má mnoho společného s dítětem, ale také mnoho nevratně rozdílného a to je nutné akceptovat. Potom už ovšem generalizovaný návrat k dětskému pohybu generálně neplatí a zůstává jen ten vhozený kámen do moře na africkém pobřeží.
tsd
ctrl c ctrl v ?
Je vidět, že nezahálíte a studujete zdroje.
Tělo umí fungovat když se mu dá správný signál a jestli má odlišné pákové poměry tak má nejspíš i jinou svalovou sílu.
Svaly fázické a posturální? A jejich aktivace? Aktivace HSSP?...i o tom je totiž, mimo jiné, podstata využívání vývojové kineziologie.
Děkuji za přínosnou debatu a jen nekopírujte, ale i navštivte odborné semináře a odborníky. Dozvíte se ještě více než od nás.
S pozdravem
Anatomii, fyziologii mám už nastudované řadu let, i když k práci ve svém oboru je nutně nepotřebuji. To víte, ale naučit se to člověk musel. Myslím, že vám by také občas prospělo citovat odbornou literaturu, než se ji snažit osobitě převyprávět se všemi chybami, které tam svým přístupem vložíte.
Nevím do jaké míry jste se podílel na článku a komentářích a hlavně na titulku, který je už absolutně zavádějící.
Bylo by snad lepší dát pro čtenáře odkaz na odbornou literaturu, ať si čtenář sám posoudí, do jaké míry jsou tyto metody využitelné, než vytvářet literární dílko se světonázorem, že "člověk s chronickými obtížemi je vlastně zdravý". :-))
tsd