Na rozdíl od autora a dalších jsem ledvinu už dal.
Ne kvůli nějakým pochybným výhodám, ale brácha ji potřeboval. Život mi to určitě neprodlouží, to je úplná blbost. Nejspíš ani nezkrátí, ale o tomhle prostě spekulovat nehodlám.
Ale je fakt, že např. za vyšetření s tím spojená neplatím těch 30 Kč… Jo a mám na břiše 20cm jizvu a dva měsíce jsem nemohl pořádně fyzicky dělat, týden ve špitálu a teď tu a tam na nějakou kontrolu.
Co se těch uvedených čísel týká, průměrná životnost s ledvinou od mrtvého dárce je cca 7 let, od živého 20. Mluvím o průměrné životnosti – klidně může v každém případě vydržet i dvakrát víc, nebo taky odejít první rok. A samozřejmě je nutná shoda spousty věcí, souvisejících s imunitním systémem příjemce. Aby mu darovanou ledvinu nezlikvidoval jeho vlastní imunitní systém, musí brát léky na snížení imunity (imunosupresiva), takže bude např. častěji nachlazený.
Ale pokud má někdo obavy, že s jednou ledvinou nebude moci chlastat nebo že jedna ledvina nestíhá – není to pravda. V tomto směru jsem na tom úplně stejně jako předtím. Zdravé ledviny mají totiž výrazně (cca 7×) vyšší výkonnost, než organismus potřebuje. Takže i jedna zdravá ledvina má pořád ještě výkon více než trojnásobný, než by bylo nutné.
Závislost mězi veličinami ještě neurčuje, která z nich je příčinou a která následkem. A někdy obě veličiny mohou výt závislé na třetí, kterou neznáme. V tomto případě je jasné, že živý dárce musí být natolik zdravý, aby mohl bez problémů žít jen s jednou ledvinou. A zdraví lidé se dožívají vyššího věku. Pokud bych chtěl darovat svoji ledvinu jenom proto, abych žil déle, nikdy bych to neudělal. Ostatně v mých 78 letech by mě asi ledvinu odmítli odebrat.