Proč strašíte tepelným šokem, když to je věc, na kterou musí být každý organismus zvyklý. I v horkém létě jsou přirozené zdroje vody studené - zkuste si změřit teplotu nějakého horského potoka, i v horkém létě se nad 5° se nedostanete. A přesto to zvířátka i naši předci pili a nevychcípali. Dodání ledu prostě uvádí ten nápoj do stavu bližšího přirozenému.
Střet teoretizování s realitou je někdy hodně tvrdý a velice snadno odhalí nesmyslnost úvah, které o světě vymyslí teoretici, kteří za celý život nevytáhli paty z obýváku.
Když dožili dospělosti, tak už docela dost. Ony ty statistiky o nízkém průměrném věku dožití jsou značně zkreslené obrovskou dětskou úmrtností.
Ale jděme dále - v klimatizovaných místnostech prý nemá být proti venkovním teplotám rozdíl větší než 5%.
Procházel jste se někdy za krásného jarního dne přírodou? To jdete po louce osvětlené sluncem, kde je klidně i přes 20°C a zajdete do lesa, kde bývá těsně nad nulou. Nebo přechod z osluněného severního svahu údolí na zastíněný jižní také může provázet rozdíl teplot i přes 20°C. A přesto jsou procházky přírodou doporučované jako zdraví prospěšné.
Nene, něco mi v tom strašení tepelnými přechody nehraje. Asi to bude opravdu hóóódně velký nesmysl.
"i v horkém létě se nad 5° se nedostanete"
No to by mě zajímalo, jak si Pavle dosažení těch 5°C v parném létě představuješ. Když vezmu, že stálá teplota zeminy je 8-9°C, a to prosím v nadzemí bude logicky v létě vyšší. Sice odparem se teplota mírně sníží, ale nevšiml jsem si, že by dnes na Slapech byla voda 5°C teplá - a že je to nějaká plocha k odparu.
Sice existují tzv. ledové jeskyně, kde dochází k efektu "předchlazení" horniny v zimním období, ale to není povrchová voda a běžný případ.
Nebo že by jsi mluvil o potoku vyvěrajícím z vysokohorského ledovce? No, to je běžný případ. Ať se přihlásí ten, kdo z takového potoku pil.
Stala teplota zeminy je 8-9 stupnu? A prosim kde? V zime 30cm pod povrchem, nebo 1,5metru, nebo 200 metru? Chlape , kdyz uz tak si zjisti teplotni gradienty pudy, a napis neco ve stylu 2 metry pod povrchem v tu a tu rocni dobu apod., ale blabol, za ktery se ti vysmejou hornici co rubou v dolech a musi se potit jak prase protoze tam tech 8 nemaji, nebo stavari co musi zakladat na horach do 1,2 metru apod. kde jaksi taky nemaji slibovanych 8 stupnu...
A ten ledovec, tak mas jednoho, ja tu vodu pil a ne jeden den(i kdyz minule rok a jenom 14 dnu), a nejak jsem si nevsimnul, ze bych se vratil se zapalem plic, nebude to tim, ze jako predci jsem trenovany necim jinim nez sezenim u pocitace? :D
Pokud piji studený nápoj, nemohu se pořádně napít, studí tak v krku až je to pro mne bolestivé a velmi nepříjemné. Ani se nedivím, když má někdo v létě angínu...
Podle mne je ale něco jiného, když člověk cítí na sluníčku mírný úžeh (úpal), tam je i namístě si studený nápoj dát. Plechovku s ledovým čajem jsem si ovšem nejdřív dala na čelo, krk, tvář a tam se chladila také (jojo, v Turecku bylo jinak krásně...)
Kromě nápojů s ledem jsem se v cizině raději vyhýbala i točeným zmrzlinám. To je stejný případ jako led v nápoji. Nevíme, jaká voda byla použita. Když zmrzlinu, tak jedině "na špejli" z obchodu a nemusíte monitorovat okolní toalety.
Horský potůček, pramen nebo studánka může být hodně studený, ale bolí mne při pití v krku úplně stejně jako nápoj s ledem :-) Napiju se, ale nelokám rychle, ohřeju si hlt v puse.
Ale jak to byvalo? Ze by predci byli "chytri" jako dnesni lidi a v nejvetsim paraku byli na polu? Ani omylem, zasekli to kolem 10 hodiny a pak zacali az po 14-15 hodine delat dal. Takze prvni pohadku mame mrtvou.
Pak si polozme otazku, jak pili predci a jak pijeme dnes? Ze by cele den nepili a pak vylezli ven a najednou vychlemtali pul litru? Ani omylem, protoze makali, museli pit po trozkach neustale, takze dalsi pohadka padla.
Co se zamyslet, a podivat se jak doopravdy nasi predci zili? Kdyz jedu na kole(prznavam nema tam 1 stupen teply napoj), piju po hltech , protoze potrebuju neustali prisun, kdybch to delal jak naznacujete, tak skolabuju...
Tak vidíte, jak si ubližujete. Tady na Vitalii vám vysvětlí, že pít postupně je nezdravé. Člověk by se měl napít hodně a jen několikrát denně. Protože jinak narušujete funkci zažívacího traktu a kdesi cosi.
A pokud našimi předky myslíte naše babičky, tak máte pravdu. Pokud ale deset tisíc let zpátky, tak pravdu nemáte, k vodě se člověk dostal jen občas a musel se napít hodně. Neměl si ji jak odnést.
No a teď babo raď, kterým z těch odborníků věřit? Těm co radí pořád pít, nebo těm co radí napít se třikrát denně? Argumenty mají v zásadě stejné ("naši předci"). A podobného ražení je i tento článek - zásadní, ale absolutně neprůkazné zjištění. Já osobně v tom mám dost zmatek a tak se řídím jen obyčejným "všeho s mírou".
PS: Navíc podle článku byli naši předci úplní blbci. Představte si, že si ty trubky myslely, že cukr je konzervant. No hned jdu ty marmelády vyházet, nechtěl bych z toho chytit angínu.
PS2: Jsem dnes hodně ironický. To jen tak pro upřesnění.
pamatuji si, jak jeste moje babicka kdyz sla na policko okopavat brambory, prevracet seno .... si s sebou brala konvicku ve ktere mela smichany cca 1dcl octa a ledovou vodu ze studny, to obalila namocenyma novinama/papirem a sla na zahradu. delala to od mala, stejne jako jeji matka, babicka ....
z toho by asi experty zde na vitalii kleplo.
Já osobně si led většinou nedávám, ale jako u všeho jiného - někomu to vyhovuje, někomu ne. Někomu to škodí, jinému to prospěje, protože radost z ledového nápoje sníží jeho stres, což je spojeno i s fyzickým zdravím. Nejhorší je asi nutit se (nebo nutit někoho) do věcí, které mu nevyhovují. Pak člověk onemocní snadno.
Ale to je omyl, potit se začnete ne po čaji, ale po studeném, protože studené pomýlí regulační aparát, který nejprve začne zahřívat a po té rychle chladit, když pozná svůj omyl. Kdežto po čaji vám tělo pustí více krve do končetin, aby se ochladilo, teplý nápoj souzní s trendem o něco více chladit. Jinak já piji rád hodně studené v horkých dnech, a nachlazený jsem nikdy nebyl. Ovšem chci-li se ochladit, dám si horký čaj nebo kávu a obléknu si svetr, aby moje tělo nemuselo chladit horkou místnost ve které se nacházím :-))) Chcete-li v horku myslet, dáte si studené, protože tělo začne topit, krev stáhne z končetin a ta se dostane do mozku :-)))
nebude co tim, ze beduin nic jineho nez teply caj na te pousti nema k dispozici? to je jako tvrdit, ze plynove topeni na severnim polu je nejefektivnejsi a aplikovat to na nase podminky. pravda na polu moc stromu na otop neroste a uhli tam clovek tez moc nenakuta, to ale nedela z plynu nejlepsi zdroj tepla, ze.
James Bond si do whisky led nedával, protože zchlazením whisky potlačí veškeré aroma. Určitě ne kvůli ředění. Už jen proto, že opravdu dobrou whisky si člověk nejlépe vychutná naředěnou "sodou", nebo ještě lépe pramenitou vodou... Ale třeba k bourbonu už led patří.
Obecněji vzato, argument, že v ledu si platíme velmi drahou vodu, má smysl u nějakých těch mcdonaldů v Čechách, kdy vám kelímek zpoloviny naplní ledem a pak po rysku dotočí limonádou. (V civilizovanějších zemích a v civilizovanějších stravovnách v ČR je automatický refill, takže tento argument padá.) Připustíme-li, že do whisky lze led přidat, pak kdekoliv na světě vám led přelijí odměřeným množstvím whisky, tj. o nic vás nešidí; zaplnit panáka kostkou ledu a dolít whiskou po rysku zatím stále nikoho nenapadlo, zaplaťpámbu.