Pokud piji studený nápoj, nemohu se pořádně napít, studí tak v krku až je to pro mne bolestivé a velmi nepříjemné. Ani se nedivím, když má někdo v létě angínu...
Podle mne je ale něco jiného, když člověk cítí na sluníčku mírný úžeh (úpal), tam je i namístě si studený nápoj dát. Plechovku s ledovým čajem jsem si ovšem nejdřív dala na čelo, krk, tvář a tam se chladila také (jojo, v Turecku bylo jinak krásně...)
Kromě nápojů s ledem jsem se v cizině raději vyhýbala i točeným zmrzlinám. To je stejný případ jako led v nápoji. Nevíme, jaká voda byla použita. Když zmrzlinu, tak jedině "na špejli" z obchodu a nemusíte monitorovat okolní toalety.
Horský potůček, pramen nebo studánka může být hodně studený, ale bolí mne při pití v krku úplně stejně jako nápoj s ledem :-) Napiju se, ale nelokám rychle, ohřeju si hlt v puse.
Ale jak to byvalo? Ze by predci byli "chytri" jako dnesni lidi a v nejvetsim paraku byli na polu? Ani omylem, zasekli to kolem 10 hodiny a pak zacali az po 14-15 hodine delat dal. Takze prvni pohadku mame mrtvou.
Pak si polozme otazku, jak pili predci a jak pijeme dnes? Ze by cele den nepili a pak vylezli ven a najednou vychlemtali pul litru? Ani omylem, protoze makali, museli pit po trozkach neustale, takze dalsi pohadka padla.
Co se zamyslet, a podivat se jak doopravdy nasi predci zili? Kdyz jedu na kole(prznavam nema tam 1 stupen teply napoj), piju po hltech , protoze potrebuju neustali prisun, kdybch to delal jak naznacujete, tak skolabuju...
Tak vidíte, jak si ubližujete. Tady na Vitalii vám vysvětlí, že pít postupně je nezdravé. Člověk by se měl napít hodně a jen několikrát denně. Protože jinak narušujete funkci zažívacího traktu a kdesi cosi.
A pokud našimi předky myslíte naše babičky, tak máte pravdu. Pokud ale deset tisíc let zpátky, tak pravdu nemáte, k vodě se člověk dostal jen občas a musel se napít hodně. Neměl si ji jak odnést.
No a teď babo raď, kterým z těch odborníků věřit? Těm co radí pořád pít, nebo těm co radí napít se třikrát denně? Argumenty mají v zásadě stejné ("naši předci"). A podobného ražení je i tento článek - zásadní, ale absolutně neprůkazné zjištění. Já osobně v tom mám dost zmatek a tak se řídím jen obyčejným "všeho s mírou".
PS: Navíc podle článku byli naši předci úplní blbci. Představte si, že si ty trubky myslely, že cukr je konzervant. No hned jdu ty marmelády vyházet, nechtěl bych z toho chytit angínu.
PS2: Jsem dnes hodně ironický. To jen tak pro upřesnění.
pamatuji si, jak jeste moje babicka kdyz sla na policko okopavat brambory, prevracet seno .... si s sebou brala konvicku ve ktere mela smichany cca 1dcl octa a ledovou vodu ze studny, to obalila namocenyma novinama/papirem a sla na zahradu. delala to od mala, stejne jako jeji matka, babicka ....
z toho by asi experty zde na vitalii kleplo.