Přibývá zubařů, kteří odmítají ošetřovat pacienty – a to včetně dětí a běžných preventivních prohlídek, pokud jeho klienti zároveň nechodí na zubní hygienu. Dentální hygienista se stará o odstranění nánosů, pečlivě kontroluje stav chrupu i dásní a také pomáhá se správnou technikou čištění.
Můžete na ni získat příspěvek zdravotní pojišťovny, ale většinou jen 500 korun. Některé pojišťovny dávají tisícovku, 1500 – a to jen dětem – pak nabízí jediná. Cena za jednu návštěvu může přitom vyjít až na několik tisíc korun, pokud chcete například bělení zubů. Běžná návštěva nicméně může stát jen pár set korun.
Co je dentální hygiena?
Dentální hygiena je důležitým doplňkem preventivní péče o chrup. Cílem dentální hygieny je předcházení vzniku zubních kazů, gingivitidy (zánětu dásní) a parodontitidy. V rámci preventivních výkonů se dentální hygienisti soustředí na to, aby z ústní dutiny odstranili zubní kámen, zubní plak a veškeré nečistoty, které v ústech ulpívají a přispívají k množení bakterií.
Bakterie budou v dutině ústní vždy, nejde o sterilní prostředí. Na druhou stranu je ale žádoucí regulovat jejich množství na takovou úroveň, která nepovede k propuknutí zánětu. Dokonce i zubní kaz má bakteriální původ, proto je dentální hygiena tak efektivní jako prevence.
I když si člověk čistí zuby skutečně pečlivě a používá mezizubní kartáčky, není prakticky možné odstranit běžným čištěním veškeré nánosy na zadních zubech. Proto zde může snadno vznikat zánět dásní nebo zubní kámen, jelikož si sem člověk sám nevidí. V počátečních fázích navíc nemusí pacient pociťovat žádnou bolest.
Při dentální hygieně se tedy neodstraňuje pouze viditelný zubní plak a kámen, ale i mikroskopický zubní kámen, který není viditelný pouhým okem. Také může dojít k odhalení počínajícího zubního kazu. [1, 2, 3, 4]
Jak často docházet na dentální hygienu?
Kromě preventivních zubních prohlídek odborníci z oblasti stomatologie doporučují lidem docházet dvakrát až třikrát ročně na dentální hygienu. U pacientů s onemocněním dásní a u osob s rovnátky či zubními náhradami se navíc doporučuje návštěvy ordinace zintenzivnit (ideální je chodit po 4 měsících). Jde o skutečně smysluplný léčebný výkon, nikoliv o kosmetický nebo zkrášlovací zákrok, za který je někdy dentální hygiena neprávem vydávána.
Pravidelnost návštěv je v tomto ohledu klíčová. Díky pravidelnému odstraňování nánosů jsou poté jednotlivé návštěvy ordinace rychlejší a zároveň je větší prostor pro instruktáž a vzdělávání v péči o ústní dutinu.
Chodíte na dentální hygienu?
Výhody dentální hygieny:
- precizní odstranění zubního kamene a plaku (včetně mezizubních prostor),
- předcházení onemocnění zubů a dásní,
- zesvětlení zubů a odstranění viditelných pigmentací,
- osvojení správné techniky čištění zubů,
- měření velikosti mezizubních prostor a doporučení vhodných mezizubních kartáčků. [5, 6, 7, 8]
Jak probíhá dentální hygiena?
První návštěva v ordinaci dentální hygieny trvá zpravidla jednu hodinu. V rámci základního ošetření vás čeká pohovor, vyšetření stavu chrupu, odstranění zubního kamene a eliminace pigmentací.
Pohovor a edukace
Než pacient usedne do vyšetřovacího křesla, čeká ho krátký pohovor se specialistou na zubní hygienu. V rámci rozhovoru se bude řešit:
- jaké má pacient stravovací a hygienické návyky,
- jakým způsobem si čistí zuby,
- jaké pomůcky k čištění zubů používá,
- zda pravidelně navštěvuje zubního lékaře,
- zda má nějaké bolestivé potíže nebo chronické onemocnění.
Tyto informace jsou pro specialistu klíčové, aby dokázal pacientovi poradit, jak péči o ústní dutinu zefektivnit. Během pohovoru je také prostor pro edukaci správné techniky čištění a doporučení vhodných mezizubních kartáčků.
Vyšetření a zhodnocení stavu chrupu
Poté je potřeba zjistit, v jakém stavu je pacientova ústní dutina. Při pečlivém průzkumu zubů dentální hygienista zjistí, zda se někde nachází větší množství zubního kamene, a upozorní na případné problémy, jako jsou třeba odhalené krčky. Může se stát, že odhalí i počínající zubní kaz. Odborník se pochopitelně nesoustředí jen na zuby, ale i na dásně a ústní dutinu obecně.
Důležitým vyšetřením je zhodnocení krvácivosti dásní a stanovení PBI indexu (indexu krvácivosti papil). Zdravé dásně by rozhodně krvácet neměly. Toto vyšetření slouží k odhalení probíhajícího zánětu dásní.
Odstranění zubního kamene
Po vyšetření následuje profesionální čištění veškerých škodlivých povlaků a nánosů z povrchů zubů. Hygienisti používají k uvolnění nejsilnějších nánosů nejprve ultrazvuk. Poté přichází na řadu ruční nástroje, kterými nečistoty seškrabují. V této fázi se zpravidla odstraňuje naddásňový zubní kámen, který má téměř každý z nás. Zákroku se není potřeba nijak obávat, neměl by být bolestivý.
Galerie: Jak vzniká zubní váček? Kvůli zánětu
U pacientů trpících zánětem dásní se přistupuje k čištění tzv. poddásňového zubního kamene. Jeho odstraňování už může být dost nepříjemné, takže pokud pacient chce, lze k potlačení bolesti nanést na dásně znecitlivující přípravek.
Vyleštění povrchu a odstranění pigmentací
Jakmile jsou zuby zbaveny viditelného zubního kamene a plaku, přistupuje se k finálnímu vyleštění povrchu zubů. Dokonale vyhlazený povrch je přínosný nejen z estetického hlediska (zuby jsou leštěny do přirozené barvy a lesku), ale především je zub poté méně náchylný k usazování plaku a nečistot. Cílem leštění je odstranění zbytků zubního kamene a pigmentů způsobených kouřením nebo potravou (zejména pitím kávy, červeného vína a čaje).
K vyleštění zubů lze použít dvě různé metody. První z nich je depurace zubů pomocí kartáčku a speciální abrazivní pasty. Druhou možností je tzv. pískování. Technika pískování (air-flow) je založena na použití velice jemného písku, který šetrně a efektivně odstraňuje zbytky zubního kamene a pigmenty. Jemný písek totiž pronikne úplně všude, takže je leštění opravdu precizní. [9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17]
Jak dlouho trvá dentální hygiena?
Doba, kterou pacient stráví v ordinaci dentální hygieny, se liší případ od případu. Záleží vždy na stavu chrupu. První návštěva trvá v průměru jednu hodinu, nicméně u některých pacientů se může procedura protáhnout i na 90 minut. Nejdelší bývá první návštěva, kdy jsou nánosy na zubech největší. Při dalších návštěvách bývá stav chrupu obvykle lepší, a to i díky tomu, že jsou pacienti motivováni a edukováni v péči o ústní dutinu. [18]
Dentální hygiena: cena
Mnoho lidí od dentální hygieny odrazuje to, že není hrazena ze zdravotního pojištění. Veškeré výkony si tak musí pacienti hradit sami. Cena dentální hygieny se odvíjí hlavně od toho, jaké technologie pracoviště nabízí a v jaké oblasti se nachází. Za dentální hygienu v Praze logicky zaplatíte výrazně vyšší částku než za ošetření na malém městě. Pro představu může ceník dentální hygieny vypadat takto:
- vstupní prohlídka: 1000 až 2000 korun,
- další kontrolní návštěva: 600 až 1000 korun,
- pískování zubů: 750 až 1000 korun.
V ordinacích dentální hygieny si lze připlatit i za bělení zubů, které už patří mezi estetické zákroky. Zde je cena ještě vyšší:
- bělení zubů přímo v ordinaci: 5000 až 7000 korun,
- domácí bělení zubů: 2000 až 4000 korun,
- vnitřní bělení zubů: 500 korun za jeden zub.
VZP: dentální hygiena a příspěvky
Dentální hygiena představuje pro mnoho lidí citelný zásah do finančního rozpočtu. Proto se zdravotní pojišťovny snaží své klienty motivovat k návštěvám ordinací dentálních hygienistů prostřednictvím finančních příspěvků. Příspěvek na dentální hygienu poskytuje například:
- Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP): 500 korun,
- Oborová zdravotní pojišťovna (OZP): 1000 korun,
- Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP): 500 korun,
- Vojenská zdravotní pojišťovna (VOZP): 500 korun,
- Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (ZPMVČR): 500 korun pro dospělé, pro děti 1500 korun.
- Revírní bratrská pokladna: 500 korun
- Zaměstnanecká pojišťovna Škoda: dospělým 200, dětem 700 korun
Jen je nutné upozornit na to, že příspěvky jsou jednorázové a jejich čerpání je zpravidla podmíněno pravidelným podstupováním preventivních lékařských prohlídek. [19, 20, 21, 22]
Zdroje: thurmastondental.co.uk, gavinismydentist.com, caredentalcamberwell.com.au, healthline.com, brite-dental.co.uk, royalcentredentalgroup.ca, asociacedh.cz, katalog-stomatologu.cz, dentalnihygienanachod.cz, zpmvcr.cz, vzp.cz, vozp.cz, ortodonciefloryk.cz, loono.cz, drstuchlik.cz