Ještě byh tam přidal konzervanty a umělá sladidla. Taky dost sajrajt. A drobnou poznámku: Anglické chip (odštěpek, plátek), množné číslo chips se užívá jak pro plátky křemíku v počítačích, tak pro plátky brambůrků. A zatímco lidé od počítačů správně používají čip - čipy, v potravinářství se vžil strašlivý patvar chipsy s kombinací dvou množných koncovek. Ale možná je to tím, že klasické české mastné brambůrky smažené na oleji jsou mnohem chutnější než ta hrůza obsahující jedy a nazývaná "chipsy".
Trochu odlišné ale docela zajímavé počtení, pro zamyšlení:
http://www.zdravavyzivahronov.com/vse-o-nakupu/informace-zajimavosti/vime-co-take-jime
když autorka (nebo zdroj, který zřejmě bez přemýšlení ošlehla), tvrdí, že:
> 9/ Herbicidy, pesticidy, insekticidy Jde o skutečné jedy a rakovinotvorné látky. Pozůstatky hnojení se dostávají do potravního řetězce...
Hnojení a ochrana rostlin jsou dva odlišné procesy. Hnojení je dodávání živin, zejména N, P, K, Ca a Mg ve formě anorganických solí nebo přírodních hnojiv v poměrně velkých dávkách (desítky až stovky kgha-1), zatímco ochrana rostlin je aplikace pesticidů (herbicidů - proti plevelům, insekticidů - proti hmyzu, fungicidů - proti houbám, plísním apod. ve formě většinou složitých organických látek) v dávkách desítek či stovek g na hektar porostu. Tím samozřejmě nebagatelizuji nebezpečnost nesprávného používání obojího, jen upozorňuji na nepoučenost autorky, když oba pojmy spojuje.
Nebo další perla:
Olovo. - Ano, jde o velmi nebezpečnou látku. Vzhledem k tomu však, že se v posledních desetiletích spotřeba olovnatého benzínu snižovala, až se nakonec u nás přestal v r. 2001 prodávat úplně, koncentrace přístupného olova v půdě velmi výrazně klesla a dalo by se úspěšněji hledat jinde než zrovna v okolí sinic s automobilovým provozem. Tady jde o dost zastaralou informaci.
A v chemii autorka také zřejmě chyběla, když se braly soli:
> Dusičnany, dusitany, kuchyňská sůl Jde o sloučeniny dusíku a kyslíku...
Jinak by si vzpomněla, že tam musí být kationty kovů (např. Na, K, Ca...) a zmiňujíc kuchyňskou sůl, ještě chlor.
Ačkoli vím, že většina lidí asi nestojí o úplnost a odbornost a spíše přijme povrchní a stručný "úderný" text, který postraší rakovinou, zřejmě je to styl, k němuž Vitalia směřuje a to mě docela mrzí. -- Že se takto průhledně a zbytečně shazujete.
Tož se zkuste polepšit a když něčemu nerozumíte, zeptejte se někoho, kdo aspoň trochu.
Pohoda, hezký den
Dobrý den!
Ad bod 9: ano, máte pravdu, špatně jsem zvolila slovo a už jsem jej opravila.
Co se týče olova, tam pravdu nemáte a dokazují to právě studie Sdružení ochrany spotřebitelů, které se obsahem olova v potravinách zabývalo.
Ad: dusitany atd. Nezlobte se, ale smyslem textu nebylo vyjmenovat chemické vzorce všech tří látek. To už jde nad rámec Vitalie.
Pokud článku, z něhož jste zřejmě "citovala" (podobnost nevypadá náhodně) říkáte "studie Sdružení ochrany spotřebitelů", máte naprosto nevyvratitelnou pravdu. Skutečně se tam píše u olova "že laboratorní analýzy ještě stále nacházejí hraničně měřitelný rozdíl v obsahu olova u ovoce/obilnin získaných z blízkého a vzdáleného okolí frekventované komunikace". Kdybyste si ovšem vyhledala zdroje, které uvádějí výsledky měření a nejen slovní komentáře, viděla byste, jak olova "od silnic" s roky ubývá a že je včil třeba se více zaměřit na další jeho zdroje.
Pokud jse o dusitany apod., nezlobím se. Ani jsem však nechtěl, abyste vyjmenovávala nějaké vzorce. Jen mě vadila ta děravost, neúplnost. Jak se ale dívám, v tom původním článku to bylo nachlup stejně.
Já vím, že psát a vymýšlet stále něco nového je velmi nesnadné, ale i opisovat by se mělo s rozmyslem, s citem a s určitým povědomím o popisované problematice.
Pohoda, hezký den
Zdravím Vás!
Já se nijak netajila zdrojem informace - naopak, je to napsáno hned v úvodu textu, že žebříček vytvořil SOS.
A co se týče olova, já si ty studie skutečně našla, a je pravda, že zátěž v životním prostředí klesá, ale stále není důvod k jásotu, stále jsou odběry v řadě míst nadlimitní. Navíc, jak správně píšete, jsou i jiné, "nové" zdroje olova, což jsem v textu neopomněla napsat: kosmetika.
Kosmetika snad ma byt zdrojem hliniku, ne olova, alespon dle clanku. Coz je predpokladam tez informace overena take maximalne u agentury JPP (Jedna Pani Povidala). Viz http://hoax.cz/hoax/rakovina-prsu-pouzivanim-antiperspirantu/
Řekl bych, že lidí, kteří si v současnosti uvědomují, že v potravinách konzumujeme čím dál víc sajrajtu přibývá.
Existuje ale nějaké řešení jak přijímání sajrajtu do těla omezit a při tom si na jídle pochutnat?
Moc rád bych si přečetl o takových návrzích, nápadech, radách od lidí co jsou patřičně v obraze...
To je něco co by asi bylo víc v souladu s názvem serveru, no ne?
P.S.: No ne, zdá se, že se mi podařilo napsat optimisticky laděný komentář bez útoku na autora a bez použití slov jako:
- korupce
- nadnárodní korporace
- prahnutí po zisku
- evropská unie
- legislativa neorientovaná na dobro spotřebitele
- chybějící info na produktu o místě původu
- patřičné pokuty těm kdo klamou spotřebitele
- co dnes znamená stát? stát=firma?
- cesta do...
Zdar a sílu!
co si tedy vybrat? zajímavé Kláry zamyšlení nad uzeninami http://klaramencl.cz/co-mam-vlastne-jist-uzeniny/
a pár dalších článků vztahujících se k výživě http://klaramencl.cz/tag/vyziva/