1. ke kteremu casovemu obdobi se clanek vubec vztahuje? 19.stoleti, 15.stoleti, 10.stoleti?
2. Jak zde jiz padlo – toto jsou vesmes slavnostni jidla
3. Autor si asi neuvedomuje ze naprosta vetsina beznych lidi drive maso temer nejedla – ne proto ze by si mysleli ze neni zdrave, ale proste proto ze si ho nemohli dovolit!! Maso bylo extremne luxusni potravina.
4. Nevim jak je na tom autor s varenim, ale troufnu si rict, ze clovek co to neumi, nema sanci pripravit dobre jidlo pouze podle (stareho) receptu napoprve tak, aby bylo skutecne chutne.
To ze se autorovi nepodarilo udelat chutne jidlo neznamena temer nic. Nebo to znamena asi tolik jako kdyz me se nepodari bezet stejne rychle jako Usain Bolt :)
5. Dalsi dosti podstatnou veci je ze nase chute jsou prizpusobene moderni strave – pokud bychom jedli vetsinu dne pouze psenicne placky (plne pisku z mlynskych kamenu) a vodu, pripadalo by nam varene maso jako mana nebeska… (mimochodem gulas JE varene maso a jaka je to pochoutka!)
Dávám belzebubovi dost za pravdu. To že neumíte vařit podle starého receptu prostě nic neznamená. Například tradičně se ryby „vařily“, pokud ale nevíte, že nejde o skutečný var ale o vodu teplou 70 – 80°C tak rybu prostě zoufale převaříte. Ale kuchař prostě ví, že se ryba ve vodě nesmí vařit klokotem a že je nutné hlídat čas. O konzervaci masa medem jsou poměrně spolehlivé zprávy už ze staré Číny a také Arabové (ve svých bohatších časech) ho často nakládali. Právě tak označední doby „staro“ vlastně nic neznamená. Po válkách bývaly recepty skutečně často tragické, naopak při určité době dostatku se kuchřství rozvíjelo stejně jako jiné dovednosti. Používání koření či zeleniny hodně záviselo na době. Někdy až trochu zamrzí nové zvyky, ještě v 19 století byste běžně dostali v hospodě k pivu nasolenou černou ředkev, které se dnešní lupínky zdaleka nevyrovnají. Nástup novověku znamenal také mohutný nástup hrachu do české kuchyně, což bylo tehdy považováno za typické, ale byl to vlastně následek třicetileté války – hrách prostě rychle roste a zvyšuje výnosy ostatních plodin. A na závěr: pučálka (naklíčený opražený hrách)se dosud na některých místech připravuje a jí se asi jako buráky. Je docela oblíbená.