Nový zákon zkomplikuje zdravotní péči o děti. Byť žijeme v době, kdy každé druhé dítě žije jen s jedním z rodičů, s důležitými zdravotními zákroky dítěte budou muset souhlasit oba dva. Lékaři se toho děsí už teď a absolvují řadu právních seminářů: co dělat s novými zákony, které budou platit od dubna letošního roku a které sice posilují práva dítěte, ale zároveň zřejmě významně zkomplikují léčbu a život dětí.
„Obávám se, že to naruší i tak obyčejné věci, jako je očkovací kalendář dětí. K zákonu neexistuje prováděcí vyhláška, tedy podrobnější pravidla a já si neumím představit, jak rozvedení rodiče kvůli souhlasu s očkováním shánějí jeden druhého. Je jistě řada takových partnerů, kteří na just tomu druhému řeknou: Ne, nesouhlasím s tím. A co potom? Zůstane dítě bez očkování?“ zamýšlí se dětský lékař Tomáš Karhan.
Nový zákon o zdravotních službách totiž vyžaduje souhlas obou rodičů, pokud jde o léčbu či zákrok, které mohou podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav nebo kvalitu života dítěte. Asi není sporu o tom, že do této kategorie spadá třeba amputace nohy, jenomže těch zákroků, které mohou mít výrazný vliv na život dítěte je celá řada. Prakticky každý zákrok a každá léčba má svá rizika.
„Intenzivně to řešíme a zatím je jisté jedno: že rodiče budou muset podepisovat více papírů než dnes a i lékaři se budou zaobírat více papíry,“ říká viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek. „Potíž je, že nikde není definováno, co to jsou ty zákroky zásadního charakteru pro život dítěte, u kterých bychom si měli vyžádat ten souhlas obou rodičů,“ dodává.
Podle něj je to totiž třeba i „obyčejná“ anestezie při operaci. „To je zásah do těla, který může významně ovlivnit kvalitu života pacienta. Stejně tak ale i cokoliv, co narušuje integritu kůže a může způsobit jizvy, tedy jakákoliv operace, ale kvůli možným nežádoucím účinkům i očkování…“ vypočítává lékař.
Pokud lékaři nezískají souhlas obou rodičů, nebo když si samo dítě přeje něco jiného než rodiče, nemocnice musí oznámit do čtyřiadvaceti hodin tento rozpor soudu, a ten dítěti ustanoví opatrovníka, který bude jednat jeho jménem a rozhodovat místo rodičů.
Čtěte také: Kdo rozhoduje o zdraví dítěte? Rodič nebo lékař?
A není to jediná novinka. V řadě případů budou muset rodiče doprovázet svého náctiletého pacienta k lékaři až do osmnácti let věku.
K doktorovi s „dítětem“ až do osmnáctin
Bez souhlasu rodiče totiž navíc lékaři nově nemohou ošetřit dítě, respektive mladistvého sami. Součástí dokumentace dítěte nově bude totiž i souhlas s ošetřením a léčbou dítěte. Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost zrovna připravuje formulář, který by byl jakýmsi generálním pardonem: rodiče by jej podepsali jednou a pak už by dítě nad patnáct let mohlo přijít k lékaři samo. Do tohoto věku to možné nebude.
Přečtěte si dále: Doporučení obvoďáka nepotřebujete, i když vám tvrdí opak
Nebo také rodiče mohou ve formuláři uvést, kdo smí děti k lékaři doprovázet a dotyčnému k tomu dát souhlas. Potíž je, že existuje řada lékařů specialistů, jako jsou třeba alergologové nebo gynekologové, kde se pacienti neregistrují, a kam by tudíž měli rodiče své děti doprovázet pokaždé, až do doby, než oslaví osmnáctiny. Jak konkrétně se s tím lékaři v ordinacích vypořádají, zatím jasné není.
Názor dítěte nad názor rodiče?
Nově také s navrženou léčbou nemusí souhlasit ani dítě nad patnáct let a lékař je povinen jeho názor respektovat. Pokud se bude lišit od názoru rodiče, bude opět o léčbě rozhodovat opatrovnický soud. Ten zasedne na návrh lékaře a do čtyřiadvaceti hodin musí určit, co se s dítětem bude dít dál. Lékaři očekávají, že takové spory budou hlavně u očkování nebo potratů, ale také u rozhodnutí, zda antikoncepce ano či ne nebo u operací, které nechávají výraznější jizvy.
Čtěte také: Gynekologie se napoprvé bojí všechny
U dětí do 15 let nebude mít jejich názor žádnou váhu, přesto i jim budou muset lékaři přiměřeně věku vysvětlit, co se s nimi bude při zákroku, léčbě i při obyčejném vyšetření dít a také jejich názor bude muset být pečlivě zdokumentovaný.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger už sice v České televizi řekl, že tam, kde se ukáže, že je zákon příliš přísný, by se měl přehodnotit. Ale to je proces na poměrně dlouhou dobu. A v každém případě zákon za několik týdnů – tedy od dubna – začne platit v té podobě, v jaké je.