Finanční gramotnost a etická výchova, to jsou dvě témata, která ministryně školství MIROSLAVA KOPICOVÁ vnímá jako velmi naléhavá a jejichž výuku považuje za mimořádně důležitou.
Naše domácnosti jsou silně zadluženy, ministerstvo proto chce všemožně podporovat vzdělávání dětí v oblasti financí a doufá, že se tím v budoucnu zabrání opakování chyb dnešních „finančních nevzdělanců“. „Souvislost s životní úrovní a prosperitou společnosti je zřejmá. A domnívám se, že hospodářská krize a její příčiny ještě více akcentovaly význam finanční gramotnosti pro všechny dnešní děti,“ vysvětlila ministryně na tiskové konferenci.
Možná úspora v budoucnu ale něco stojí. Podporu finanční gramotnosti poskytuje MŠMT také v rámci projektu „EU peníze školám“, na který je vyčleněno 4,5 mld. korun. Snad bude platit rčení, že peníze dělají peníze.
Jsme morálně zdevastovaní?
Etická výchova v našich školách nebyla po dlouhá léta rozvíjena. Do roku 1989 to nešlo, a pak – to asi také nešlo? Ministryně Kopicová to chce změnit: „Etická výchova má zásadní vliv na hodnotový žebříček a morálku. Má jít o čistě praktický pedagogicko-psychologický nástroj, jak u dětí vytvářet pozitivní sociální návyky. Dnes a denně se přesvědčujeme, že naše společnost něco takového naléhavě potřebuje.“
S tím by se asi dalo souhlasit, co říkáte?