1. S čím porovnáváde vegetariánské děti? S těmi, které jedí v rozumné míře dobré maso (zvláště ryby), nebo s těmi, které se cpou šunkou a dalšími chemickými fujtajbly? Z konzumace šunky (včetně té "dětské") asi nic dobrého nekouká. 2. Historicky je člověk všežravec, údaje v článku jsou nepřesné. 3. Maso je dnes plné hormonů, ale mouka, zelenina apod. je zase plná hnojiv a pesticidů. Takže si člověk nevybere. 4. Je zde i otázka psychická. Pokud rodiče jsou mírumilovní a tolerantní vegetariáni, je to v pořádku. Pokud jsou to militantní vegetariáni vykřikující, že ti ostatní jedí mrtvoly, vychovávají dítě k nenávisti.
Add 1. Ono je šunka a šunka. Máš pravdu, že ta "dětská" je paradoxně jedna z horších. Ale taková šunka od kosti, nebo pršut, Debrecínka, Kladénka nebo moravské uzené (to všechno se může zastřešit pod název šunka) to je jiná liga.
Add 2. Bingo! Od přírody je člověk všežravec. Tím je dáno všechno. Vyhýbat se ať už jenom masu, nebo dokonce všemu živočišnému, je nepřirozené (výjimkou jsou zdravotní důvody).
proč se některých potravin vzdávat? třeba proto, že mi prokazatelně škodí. a cílem není něco plnohodnotně nahrazovat, protože pokud plnohodnotně, tak s klady i zápory - prostě stejná hodnota, jen jiná forma...
další omyl je myslet si, že všichni můžou jíst všechno, resp. že to, co jednomu prospívá, prospívá samo sebou i druhému... v rámci pro mě vhodných potravin se pak můžu řídit tím, že pestrost a přiměřenost je prospěšná. to, že na to moderní západní lékařství teprve přichází, je jen jeho zaostalost v tomto směru.
A kde jste na toho všežravce přišli? http://maso.skrabalek.cz/ aneb každý si posuďme sami co jsme, i když jak vidím co ostatní jedí, tak to jsou opravdu všežravci ... hlavně, že je to levné a rychlé...
Přeloženo z www.vegan-straight-edge.org.uk/taxonomy.htm
to mluvi za vse
Tahle tabulka ( http://maso.skrabalek.cz/ ) je udělaná velmi tendenčně.
"Masožravec" a "všežravec" je vybraný nějaký zástupce, který se autorovi hodil a je na první pohled jasné, co se autor snažil prokázat a podle čeho vybíral data.
Mezi "masožravci", "všežravci" a "býložravci" není ostrá hranice jako např. mezi savci a hmyzem , nedá se udělat tabulka společných znaků. Všechno se adaptuje na žraní toho co je k dispozici a příbuzné druhy můžou mít dost odlišné potravní návyky a přitom budou vypadat dost podobně.
1. řekl bych, že je porovnávají s obecným vzorkem masožravých dětí, čili v tom bude více podkategorií (naprosto relevantní). 2. historicky??? to je jako říct - historicky je černoch méněcenný, od přírody? - od přírody se člověk před několika tisíci lety živil lovem/sběrem, tenhle styl uvažování je velmi omezený, měli bychom přemýšlet o pokroku, zpracovávání nových vědomostí apod. 3. vždy je možnost volby 4. to už má málo co dělat s jídelníčkem
No, já bych právě v tom, kolik práce je s vegetariánským stravováním viděl přímý důkaz, že je pro člověka nepřirozené. Ostatně, co je přirozeného na borůvkách či čerstvé listové zelenině v lednu? On člověk, když si s tím dá práci a pořádně se tomu věnuje, v pohodě může žít na Měsíci. Mám z toho vyvozovat, že pobyt na Měsíci ji přirozenější než pobyt na Zemi?
A kolik je s tím podle vás "práce"? To je nějaká práce, přemýšlet o tom, co jím? To je podle mě základ zdravé životosprávy. A přemýšlet musí každý, vegetarián-nevegetarián. A nikdo netvrdí, že vegetarián musí jíst v lednu borůvky, ale i to je pro organismus méně škodlivé než jíst párky ze separátu. Podle mě je fuk, jestli jste vegetarián nebo se stravujete konvenčně, ale člověk musí hlavně jíst poctivé věci a ne odpad, aby tělo mělo kvalitní živiny. Konzumace masa není samospasitelná.
Citace z článku: "Například v jídelníčku dvouletého dítěte by se pak čočka měla objevit dvakrát týdně, borůvky také a listová zelenina prakticky denně. Pak máte jistotu, že dítěti železo nechybí."
Vzhledem k tomu, že i leden má čtyři a půl týdne a 31 dní, tak se v tom článku tvrdí, že se mají i v lednu jíst borůvky a listová zelenina.
A podle mě je rozdíl mezi přemýšlet o tom, co jím, a jíst pod přísným lékařským dohledem (článek doporučuje pravidelné rozbory krve pro kontrolu). To druhé už mi až tak přirozené nepřipadá. Nehledě k tomu, že nechat malé dítě pravidelně napichovat není nic hezkého.
Vážně věříte té důležitosti borůvek? Mrazit zeleninu neumíte? Přísný lékařský dohled bych doporučil všem, co děti krmí, aniž by věděli, co dělají. A to s vegetariánstvím nemá co dělat; hlupáci co krmí deti vším možným jsou rovnoměrně rozprostřeny skrze dietetické spektrum. Jinak pěkná ukázka argumentu šikmou plochou, to se musí nechat...
Pavel: zdroje železa nejsou jenom tři (borůvky, čočka a listí), příroda toho nabízí podstatně víc. Mně přijde jako blbost napsat, že dvouleté dítě by mělo jíst dvakrát týdně borůvky, ale ještě větší blbost je se toho chytit a vycházet z toho v diskusi ;-) Máme přece svůj rozum.
Ad "přísný lékařský dohled" - občasnou preventivku nepovažuju za přísný lékařský dohled, preventivní kontroly se doporučují všem občanům a v jejich rámci se provádějí i vyšetření krve. A možná byste se divil, že například anémie (chudokrevnost) se vyskytuje častěji u masožravců nežli u vegetariánů, podobně jako některé jiné nemoci z deficitu důležitých živin. Jak je to možné? :-))
... presne tak, to je jedine, co bych vytkla clanku ja - jakypak planovany jidelnicek na 6 dni dopredu :DDD ? Mozna, ze nekomu, kdo vege neni, se to tak slozite zda, a mozna je v tom trocha opatrnosti, co zbyva jeste diky starym predsudkum. Pokud ma rodina zdrave stravovaci navyky (v ramci vegetarianstvi nebo veganstvi) zadna prace navic to neni... a jde to celkem fajn i bez boruvek treba :)
Ahoj Pavle,
chápu Tvůj argument, ale mohu-li se vyjádřit, nemyslím si, že jde o to, zda je člověk vegetarián, vegan, nebo co já vím, jí svalovinu, jde o rady ve výživě dětí. Já taky jím třebas v létě daleko víc čerstvého ovoce a zeleniny, víc salátů a takových těch "fresh věcí" a v zimě zase potraviny, které se lépe skladují a jsou více syté, třeba jako některé luštěniny, brambory, atp. Samozřejmě, výborné je, když se člověk může živit tím, co zrovna dozrává, potažmo, co si sám vypěstoval, naprosto souhlasím. Myslím, že autorka jen kladla důraz na rámcovou představu, co by se u dětí nemělo podcenit, což je dle mého v pořádku, ano, můžem tu chytat za slovo, ale o co tedy jde? o to, aby se děti stravovaly zdravě nebo jen vyjádřit svůj neopodstaněný strach z veg stravy?
Nechápu, jaký krutý a nechutný proces máte na mysli. Jako dítě jsem o prázdninách pobýval na venkově, tam když teta dělala na neděli slepičí polévku, tak ráno zašla na dvorek se sekerou, chytla slepici, na špalku ji usekla hlavu a nechala vykrvit do kýble, děda zase králíky střílel vzduchovkou do oka a mě na tom nic krutého ani nechutného nepřipadalo a stále nepřipadá. Popravdě mnohem nechutnější pro mě bylo hnojení jahod přepadem ze septiku a mnohem krutější sbírání a hubení mandelinek z brambor (ty se v tom petroleji mrskaly ještě hodně dlouho).
V velkochovu i na jatkách jsem byl. Víte, ona je pravda taková, že zvíře chované ve ve špatných podmínkách nepřibývá a maso zvířete zabitého ve stresu je nepoživatelné (jednou výjimkou, kterou znám, jsou psi čau-čau, kteří naopak musí zemřít dost krutě, aby jejich maso nebylo tuhé). Takže se všichni snaží, aby se zvířata i v těch velkochovech cítila dobře a aby byla rychle a bezbolestně usmrcena, protože jinak nic nevydělají. Bohužel je rozdíl mezi tím, co vyhovuje zvířatům a co si o tom, co vyhovuje zvířatům představují jejich samozvaní ochránci, kteří o nich ale nic nevědí. Takže to, co romantikovi z velkoměsta, který vidí zvíře jen v kreslených seriálech, může připadat jako zcela odporné a nechutné, ve skutečnosti těm zvířatům prospívá. Pro příklad si zajděte do nejbližší ZOO, kde mají hrochy, a zeptejte se, proč je jejich bazének tak špinavý a smradlavý a proč jim ho nevyčistí.
Jistě, jedni z nejčistotnějších zvířat milují, když se mohou válet ve vlastních výkalech, i když v přírodě na to mají vyhrazené vzdálené místečko. Drůbež si přímo libuje v bateriových klecích, kde se nemohou ani otočit a pro krávy není nic lepšího, než když jim během jejich pětinového života opakovaně někdo odebírá vlastní děti.
O důvod víc, proč by se měla na vesnických školách povinně vyučovat logika...
člověče, to je neuvěřitelné, s jakou lehkostí obelháváte sám sebe.. ostatní, normálně duševně vyvinutí a empatičtí, vám to neuvěří, tady problém nevidím.. ale to, co zde předkládáte a čemu, zdá se, věříte.. podívejte.. dozorci v Osvětimi také věřili, že čistí lidstvo od plevele..
jste naprosto šílený..
Ale jenom proto, že vy jste hnojili jahody septikem neznamená, že se to tak dělat musí. Je velký omyl, že živočišné výkaly jsou skvělé hnojivo-není, nejlepší je kompost z rostlin. Máme ho ve svých koších 2/3, což je dost. Sami na zahradě kompostujeme a máme krásnou půdu a velkou úrodu. Zabíjení mandelinek je také pouze na člověku. Můžete je házet do petroleje, nebo nemusíte. Nejlepší je pěstovat rostliny pospolu v takové kombinaci, aby přirozeně odháněly škudce a přitahovaly prospěšný hmyz. Způsob zabíjení vašich rodičů je celkem humánní, ale řekněte mi, chtěl byste být tím zajícem? Já teda ne...
Já nemám vůbec nic proti vegetariánství nebo veganství, ale myslím si, že ve spoustě rodin by pro začátek úplně stačilo, kdyby se v nich naučili jíst NORMÁLNĚ. Kdyby se naučili vařit obyčejná, jednoduchá a přitom dobrá jídla z poctivých surovin, kdyby uměli využít sezónní potraviny a nekrmili se polotovary typu smažák s hranolkama. Kdyby nekupovali laciné uzeniny, hromady bílého pečiva a podobné nekvalitní věci. Kdyby maso (kvalitní maso) jedli jen 1-2x do týdne. Atd., atd. Mám dojem, že dnes hospodyňky už snad neumějí uvařit normální jídlo, udělat rybu, zeleninovou polívku, dušenou mrkev s plátkem poctivého hovězího, prostě jednoduché a přitom poctivé a dobré jídlo bez dochucovadel, konzervantů a náhražek, které sice vyžaduje chvíli postát u plotny, ale mamina má zase jistotu, že svoji rodinu nešidí nějakým shitem. Člověk nemusí být vegetarián, hlavně musí k jídlu přistupovat poctivě a nešidit kvalitu.
Hmmm. Děkuji za připomínku. Hranolky už jsem neměl měsíc, a předtím několik měsíců opět ne. Zítra na ně zaskočím. S tatarkou.
Jen s tím smažákem, to je horší. Ten už jsem nemě, aninemamatuji. On je problém dnes slušný smažák v hospodě sehnat. To je dnes samá "sýrová pochoutka" ze sóji. Poctivý smažák ze eidamu se dnes těžko sežene. Asi proto si lidé dnes dávají radši Hermelín, protože ten se sójou nahradit nedá. Jak to bylo ve filmu: dnes už se ředí i hořčice.
Mimochodem, co je to ten "shit", kterým mamina šidí rodinu? Také nějaká sójová náhražka?
Tak nejez po hospodách. Každý hospodský se logicky snaží srazit náklady, nemůžeš za ty jejich lidové ceny čekat luxusní pošušňáníčko. Na výrobě smažáku nic není, eidam si koupíš podle svého a trojobal umí udělat každá mařka, je to jeden z pilířů současné české kuchyně :D
A pokud ti mám dát příklad nějakého shitu, kterým mamina šidí svoje strávníky, tak to jsou třeba pytlíkový polívky, "čína" (vepř., pytlík mražené zeleniny a tuna sójovky), "francouzský brambory" zapečený s laciným točeňákem, všelijaké polotovary (hotové omáčky, buchty z prášku)... Nevím, teď mě nic dalšího nenapadá, ale matně si vybavuju ještě nějaký dámský web, kde se uživatelky dělily o recepty třeba na polívku z kečupu, "pizzu" ze starých rohlíků nebo "řízky" z gothaje a starých knedlíků v trojobalu... Tedy nekritizuju zužitkovávání zdravotně nezávadných zbytků, ale spíš ten gothaj nebo kečup... hlavně pokud se vaří dětem. Co se týče sójových náhražek, tak to není až takové zlo, prostě je to sója, a pokud se to umí dobře připravit, tak to nemusí chutnat špatně a z hlediska biologické hodnoty je to určitě lepší než ten gothaj.
Co vám vadí na Gothaji? Mám v rodině dva řezníky, a ti, pokud musí jíst nějaký kupovaný salám, tak jedině Gothaj. On je totiž dělaný ze syrového masa, a proto je jeho výroba velice přísně kontrolovaná. A na tepelné zpracování (jako do těch řízků) je zcela ideální (právě proto, že je ze syrového masa).
Gothajský salám (Krahulík): vepřové maso 52%, vepřové sádlo, voda, vepřové kůže (stabilizátor E 466 - karboxymetylcelulóza), hovězí maso 10%, škrob, sůl, konzervant E 250 (dusitan sodný), směs koření (stabilizátory E 450, E 451, E 452 - difosforečnany, trifosforečnany a polyfosforečnany, sůl, koření, dextróza, barvivo E 160c - kapsorubin, kvasničný extrakt, sušená zelenina , antioxidant E 316 - erythorban sodný, aroma hovězí, barvivo E 120 - košenila, červená řepa, látky zvýrazňující chuť a vůni E 621 - l-glutaman sodný), E 635 - disodné ribunukleotidy, zahušťující směs (vláknina, škrob, modifikovaný škrob E 1420, zahušťovadlo E 415 - xantan, E 412 - guma guar, česnek. Obsah masa nejméně 40%.
Dobrou chuť přeji.
Chtěla bych vidět to MASO, tu kvalitní svalovinu, ze které se to mele :)
Přísně kontrolovaná výroba jistě je, to nepopírám, ale co přesně tam kontrolují? U syrového masa jde především o to, aby bylo zpracováno tak, aby v něm nebyly nežádoucí mikroorganismy nebo paraziti. To se jistě pečlivě kontroluje, o tom nepochybuju. Ale to s kvalitou, nutriční hodnotou a chuťovými vlastnostmi finálního výrobku zase až tak nesouvisí.
Já bych to nedala ani sousedovic psovi, natož vlastnímu dítěti.
No, to je otázka, co kdo považuje za kvalitní maso. Jen tak mimochodem, právě řezníci dávají přednost masu, které má k čisté svalovině daleko - vepřová kolena, oháňky, kližka, atd. Čisté šunky se řezník nedotkne. Ona totiž právě ta "nesvalovina" je to, co dává masu chuť. A navíc, to je právě to, co si mnozí draze kupují v lékárně v kloubních preparátech. Kdyby místo toho jedli drůbeží separát, tak jim to pomůže stejně a ještě ušetří.
přikláním se k tomuto příspěvku a k tomu, že je důležité, co jíme, bych si dovolil přidat, že je důležité i to , jak a kdy jíme. z určitého pohledu je to možná ještě důležitější.
prvním krokem je přijímání stravy, druhým - a tím podstatným - je vstřebání živin. a k tomu je nutné dát tělu podmínky: počínaje důkladným rozžvýkáním soust (a pokud pořádně rozžvýkáte kousek masa, možná už ho nikdy nebudete chtít znovu vložit do úst...) a konče klidem po jídle, aby se tělo mohlo soustředit na trávení. důležité je i to, jestli při jídle věnujme pozornost jezení, nebo si čteme internetové články o tom, jak se zdravě stravovat.
mezi jídly by měla být aspoň dvouhodinová pauza bez jídla, aby se přechozí jídlo mohlo v trávicím traktu posunout a nesetkalo se s novou várkou... není úplně vhodné jíst před osmou hodinou ráno, protože tělo ještě není dost aktivní, a naopak jíst pozdě večer (po 18. hodině) nebo dokonce v noci (dnes zcela běžné) taky není uvážené, protože tělo zase aktivitu snižuje.
prostě shltnout během pěti minut (a třeba ještě za chůze) misku směsi z bio ovesných, žitných, ječných a pšeničných vloček doplněnou slunečnicovými semínky a rozmočenou v bio sójovém nápoji je v podstatě mrhání, protže za takových podmínek nelze očekávat, že tělo dobře využije všechny hodnotné látky v jídle obsažené; spíš z toho bude špatná nálada...
nakonec nezbývá než vyslovit přání, aby víc lidí uvažovalo tak jako autorka příspěvku, na který reaguju... a třeba se - jako bonus - zamysleli nad tím, jak moc pro ně může být vegetariánství prospěšné (resp. jak moc je požívání masa problematické třeba ze zdravotního hlediska).
Já osobně preferuji veganství, žádné látky se nezničí a člověk ví, že tělu dodal vše, co potřebuje. Masa se vyhýbám jak z etických, tak i zdravotně, již v dnešní době závažně škodlivých potravin pro organismus a nechci, aby je jedli i mé děti. Problém je ovšem ve školkách. Tam mají maso skoro každý den, krom jednoho, či dvou dnů. Bohužel nevím, co s tím, jelikož předškoláci mají školku povinnou.
Milý Bobe, jak už jsem Vám odpovídala u Vaší obdobné reakce u jiného článku (http://www.vitalia.cz/clanky/leky-na-chripku-se-nesmi-kombinovat/), samozřejmě vycházíme z názorů a informací odborníků. A opět Vám nabízím, abyste napsal konkrétní připomínku, rádi Vám odpovíme. Lenka Krbcová, Vitalia.cz
Mily Bobe,
v tomto pripade je velmi jedno, kdo je autorem clanku, je poskladan z nazoru odborniku, kteri jsou citovani a na ktere je odkazovano vcetne jmen, a literatury. Je videt, ze jste ho asi ani necetl a uz nazev vas pobouril natolik, ze stacil na komentar. Jako clovek, co se o tohle tema zajima a ma nastudovano, mohu potvrdit, ze cely clanek neprinasi nic vymysleneho, noveho ani prevratneho, co by vas melo rozrusit, dokonce ani nazory - ale pouze shrnuje znama fakta o vege stravovani pro deti...
Mě přijde strašná škoda se vyhýbat značné části potencíálního jídelníčku jen z důvodu nějakého názorového přesvědčení. Chápu, že někdo nejí to, co mu nechutná (já také nejím všechno, dokonce by se dalo říci, že jsem velmi vybíravý), ale plánovitě se vyhýbat složce, které je složkou značné části u nás podávaných jídel? Proč?
Všude se propaguje, že jíme, abychom žili a ne obráceně, ale přitom se tady dělá z toho co jíme pomalu náboženský směr. Když se pro to rozhodne dospělý člověk, OK, ale nutit to dítěti? A dělat ze sestavování jídelníčku a vaření téměř full time job, není to tak trochu plýtvání?
Nic proti snížení podílu masa v potravě, určitě se shodneme, že ho přijímáme víc, než je nezbytně nutné a možná i víc, než je nám potřebné, ale zcela ho vynechat, není to škoda?
Viděl jsem reklamy typu "zachraňte planetu - staňte se vegeteriánem, protože chov domácích zvířat způsobuje globální oteplování". Přitom maso, které konzumuje je ve většině případů ze vzdálenosti jen pár set kilometrů, naopak sója, bambusové výkonky a další potraviny, které odpůrci masa konzumují pocházejí ze vzdáleností mnoha tisíc kilometrů.
Prostě mě přijde škoda dělat si z jídla téměř stresující zážitek, naopak jsem rád, když si můžu dát na co mám zrovna chuť, třeba předevčírem jsem si dal k večeři půl kila masa (jen maso, nic k tomu), protože jsem na to měl zrovna chuť. Jindy si zase udělám nějaký salát, přece se nebudu něčemu zbytečně vyhýbat.
No nic, každému co mu chutná. Co ale nikdy nepochopím - že odpůrci masa se snaží připravovat taková jídla, která se snaží imitovat jídla z masa. To mě přijde jako naprostá úchylárna. No řekněte, napadlo by někoho udělat z masa jídlo, které se bude snažit vypadat a chutnat jako sója?
Patriku, vase, vlatne otazka, zni na prvni poslech logicky a i ji az vyjimecne slusne podavate :)... Ale je videt, ze opravdu nerozumite tomu zakladu, ktery se ve vysledku projevuje jako chybejici maso na taliri. Veganstvi je zivotni filozofie, ktera odmita vyuzivat zvirata jakymkoli zpusobem ( na jidlo, obleceni, testovani, zabavu,...), veri ze jsou to sice odlisne ale nam rovnocenne bytosti a jsou na svete ze svych vlastnich pricin a maji pravo na svuj vlastvni zivot. Tak jako bylo zruseno otroctvi a uznana prava zen, treba jednou lidstvo pokroci i k tomu, ze uzna prava zvirat ... Argumenty ekologicke, ekonomicke, zdravotni, duchovni prichazeji na radu jako dalsi...
Nezotrocovat, nemucit a nevrazdit zive bytosti, pokud nemusim, coz v dnesni dobe opravdu nemusim - je zaklad...
Protoze vychovavam sve dite, ve sve zivotni filozofii, jejiz soucasti je i veganstvi a tak jak verim, ze je to pro nej nejlepsi (stejne jako kazdy jiny rodic) - to je odpoved na vasi otazku.
(... no a k tem imitacim masa - muzu vam rict, ze vyrobci techto produktu se dost vzdaluji citeni cilovych zakazniku, mozna jsou dobre na prechodne obdobi, nebo kdyz pribuzni nevi co by vedle knedliku a zeli vymenili vege navsteve za platek masa, ale ja - po letech bez zivoc. produktu - bych si neco jako vege jelitko tezko koupila a s produkty, co texturou i barvou pripominaji maso moc verne, mam v kuchyni dost problem... :D )
No, proti gustu zadny disputat. Ja jim rad (s mymi 63 kg tomu tezko uverit) a bez masa by byl muj jidelnicek chudy a ztratil bych z jidla ten pozitek. Co si kdo doma ji, je jeho problem, ale vadi me, ze se tito lide snazi zasahovat do zivota i nam masozravcum, vsude tam kde to jde (napr. u domaci porazky zvirat, kdy si mohu porazit treba prase, ale kravu uz ne), kde vidi, ze mohou nejak neco omezit.
Zaujala me ta (ne)rovnocennost se zviraty. Kdyz si muze lev ulovit a sezrat pulku gazely, proc bych ja mel mit problem s tim si dat pulku prasete? Jsem snad mene, nez ten lev?
Jistě, proč vůbec někdo brání vraždám? Takové omezování osobní svobody... Lev není karnista, nemá ideologii, ke které se dobrovolné s možností volby hlásíte Vy, protože nemá na výběr.
Pokud jde o zasahování do života, tak se zkuste na pár dní vydávat ve společnosti za vegetariána a i když budete úplně zticha, tak zažijete hodně ošklivou realitu.
srovnani se lvem :)
ale vlastně ano, v určitém ohledu jsme méně než lev. Ten je totiž šelma. Člověk, jak už bylo řečeno, je všežravec. Tedy srovnatelný spíše s vepřem.
Lákavé srovnání, že? :)
A když už jsme u toho, víte proč jsou (skoro) všechna prasata u nás chovaná vegetariáni? Ano má to hodně společného s tím, že se zjednoduší péče o jejich zdravotní stav ;) , ale hlavně jde (nebo když se to ještě bralo vážně) o kvalitu a chuť masa...
No, oni většinou ti chovatelé vepřů objíždějí hospody široko daleko a servírují těm vepřům zbytky po lidských hodech. A to včetně masa.
Ono jde hlavně o cenu krmiva než o cokoliv jiného.
A oni se masu nevyhýbají ani tvorové námi pokládaní za čisté býložravce. Například poslední epidemie svalovce v Itálii prokazatelně vznikla po požití koňského masa. Jak se asi ten svalovec do koně dostal, když se šíří jen v mase? Asi si kůň na pastvě pochutnal na nakažené mršině.
Nejsi méně než lev - jenže on se za prvé obilninami, zeleninou a luštěninami neuživí, za drunési tu gazelu sám uloví. On není všežravec, ale ryzí masožravec. A ještě nikdy jsem se nesetkala s tím že by se vegetariáni "pouštěli " do masožravsců, ale vždy jsem se setkala jen s opačným gardem - jakmile se někde někdo zmíní o vegetariánství, tak se do něj masožravci pěkně zostra pustí ... A´t si každý jí své, on si také každý pěkně po svém zdůvodní. Vášniví konzumenti sladkého, kteří tak rádi předkládají dětem cukrátka, džusíky, lízátka, kinder a jiné čokoládky, si to taky obhájí. Jen tu imunitu jejich dětem už žádná chemie nikdy nevrátí. Dobrou chuť všem.
Jsi duševně narušená. Je vědecky prokázáno, že velmi dlouhodobá absence aminokyselin živočišného původu narušuje činnost mozku, způsobuje mentální retardace a duševní poruchy. Náno blbá, víš co je potravní řetězec a přiroda? Nejsi kůň, ani kráva. Nemáš čepec, knihu,... Podívej se např. na zuby. Člověk má ( i když malé ) špičáky na trhání masa. Má více stoliček, tedy je všežravec s převládající rostlinnou stravou!
Neříkám, ať se cpeš denně masem, ale popřemýšlej o tom, než se Ti narodí např. autista, mentálně retardovaný, hyperaktivní - nebo naopak chudák, bojící se pohybu a asociál...
Jsem absolvent doktorátu věd, lékař. I když čerstvý... Co o tom víš Ty?
Duševně narušenej jsi spíš ty, to co tvrdíš jsou naprostý nesmysly.
1. Aminokyseliny živočišného a rostlinného původu jsou naprosto totožné
2. Kůň nemá čepec ani knihu.
3. Špičáky mají i býložravci
4. Autismus ani mentální retardace nemají s jezením masa žádnou spojitost.
5. Lékař nejsi, jedy aspoň doufam.
Ano, aminokyseliny jsou totožné, ale jsou v rostlinách v jiném poměru, než potřebuje člověk. A to má dvojí nebezpečí - buď je v potravě nějaké aminokyseliny málo, pak je jejím výskytem omezen metabolismus bílkovin a tělo strádá jako při podvýživě, nebo k pokrytí potřeby jedné aminokyseliny je v potravě příliš mnoho jiné aminokyseliny, což dokáže metabolismus bílkovin zcela rozvrátit. Člověk má dvě množnosti. Buď si dá biftek s rýží a je v pohodě, nebo z důvodů mě nepochopitelných maso odmítá, a pak musí vážit jednotlivé složky stravy na lékarnických vahách, aby přežil ve zdraví. Problém je, že ta nerovnováha příjmu aminokyselin se může na zdravotním stavu projevit dost pozdě, takže člověk propagující vegetariánství dokáže svou ideologií nakazit spoustu nevinných lidí, než je nucen uznat, že to je nesmysl, a začít jíst maso.
Jen tak mimochodem, znám ve svém okolí několik lidí, kteří propagovali vegetariánství (a to dost militantně, jako každé jiné náboženství), a po zhruba deseti letech museli začít jíst maso, neboť jim šlo doslova o život.
Pro pána krále, ukažte mi prosím, z čeho čerpáte; nejlépe u každého Vašeho příspěvku, protože tohle snad už není možné...
Že neumíte postavit jídelníček bez flákoty na talíři neznamená, že to neumí druzí. Problém může být v lysinu (a to spíše u veganství), ale kupříkladu sója a čočka ho mají více než kuře. Existuje totiž něco, čemu se říká "kompletní protein", což jsou jídla, která mají dostatečný PDCAAS index, neboť se navzájem doplňují. Navíc potřebujete jen 0.8-1.3 (podle aktivity) násobek váhy proteinů v gramech(!), cpát do sebe půl kilové steaky je naprosto zbytečné. Však (nejen) epidemie cukrovky druhého typu má příčinu v přejídání, protože lidé mají zkreslený pohled na SVÉ tělesné potřeby.
Jen tak mimochodem, znám (a statistika mi dává za pravdu) tuny tlustých masožroutů, kteří nadávají na vegetariánství kudy chodí a končí s cukrovkou, rakovinou a mrtvicí, neboť jim jde doslova po život. Špatný jídelníček se dá udělat z čehokoliv, je to vždy o lidech.
To ne, ale chce to hodně odvahy tvrdit, že je méně prospěšné než strava, která má daleko vyšší mortalitu. Já se nijak nesnažím propagovat vegetariánství, ono by to ostatně ani nemělo smysl - když si někdo nedokáže zjistit pravdu a místo předsudků si o tom něco relevantního přečíst, jak by mohl takový člověk být zdravý?
Ale ta opačná víra v karnismus mi přijde velice směšná, obzvláště, když se nemá o co opřít.
Píšete "Když se pro to rozhodne dospělý člověk, OK, ale nutit to dítěti?" - Mně přijde pořád lepší, když se někdo rozhodne "nutit dětem" určitou variantu zdravé životosprávy, než když svoje přesvědčení dětem nutí rodinka, kde se baští levné uzeniny a podobný shit a z přesvědčení se vynechává zelenina, protože "nejsme králíci" a na ovoce nejsou peníze, protože se musí koupit cigára a rum. To mi přijde fakt smutné a pro to nevinné a bezbranné dítě nesrovnatelně škodlivější. Ale dítě holt v té rodině žije a vždycky přijímá životosprávu a vůbec zvyklosti svých rodičů... Pokud je to jen o tom, že se nejí maso, tak je to ještě v pohodě.
Opravdu je správným způsobem argumentace proti jednomu (téměř*)extrému stavět extrém opačný, navíc extrém, který protivník nezastává? Dokonce to i výslovně uvádí.
To je přeci hloupé.
* Úplný extrém jsou vegani. To jsou vůbec zvláštní lidé. Co jsem znal já a moji známí osobně, tak všichni dez jediné vyjímky skončili své veganství s těžkými zdravotními problémy, někteří i s doživotními následky. A oproti tomu tu jsou "všichni ostatní" vegani, druhá skupina, které ale znám jen z časopisů, sám jsem je neviděl, ani neznám nikoho, kdo by je viděl, kteří prý žijí zdravý plnohodnotný život, co si prý stravu dokáží spravně sestavit (stejně jako to tvrdili všichni z té první skupiny).
Výslovně jsem napsal, že to je osobní zkušenost.
Se vší vážností tvrdím, že vidět v tom "odborně unáhlené zobecňování" může jedině hlupák.
To je snad mezi touto skupinou nakažlivé. Patrik výslovně napsal, do jakého extrému nesměřuje, a přesto mu byl jím vyloučený extrémní názor tvojí kolegyní připsán. Já jsem napsal osobní zkušenost, a ty v tom vidíš pravý opak. To jsi opravdu tak hloupý? Nebo to děláš ze zlého úmyslu? Nebo máš nějaký jiný důvod?
Tohle je opět zbytečné ode zdi ke zdi. Copak jsou jen dvě možnosti - nejíst maso vůbec a jíst jen maso a nic jiného (resp. dokonce jen uzeniny - které mimochodem dnes moc masa neobsahují).
Přijde mi unáhledné a zbytečné se programově vyhýbat podstatné části běžně konzumované stravy. Krom toho, že to znamená vysoký zásah do rovnováhy přijmu důležitých živin a vyžaduje to vysoké úsilí a znalosti je nahradit, tak to dítě zbytečně vyděluje ze společnosti, kdy prostě "musí mít nějaké extra fíky". Působí pak divně, rozmazleně, když tohle nejí, tamto nejí,...
Na tom, že uzeniny nejsou zdravé se rozhodně shodneme, ale proč si odepírat běžná česká jídla jako omáčky, guláš, řízek a další (něco z toho si dám, něco zase ne, jak jsem psal, jsem v jídle dost vybíravý). I tahle jídla je samozřejmě možné připravit lépe a hůře (např. rozdíl mezi zahuštěním moukou a cibulí), pokud se budou připravovat doma jen s polovinou námahy, jakou vegetariání, vegani a další, kteří kladou vysoké nároky na "čistotu" stravy, tak proti tomu nelze říct zcela nic. K tomu nějakou tu drůbež, ryby (přiznám se, že ryby moc nejím, přijdou mi takové bez chuti, výjimečně si dám třeba zavináče, ale to moc zdravá strava nebude). Však to maso nemusí být 3 krát denně, dokonce ani ne každý den, ale zcela vyloučit ho z jídelníčku mě přijde také jako zbytečný extrém.
Nač si z tak obyčejné a samozřejmé věci jako jídlo dělat něco jako boha? Myslím, že je to důkaz takové naší rozmazlenosti. Máme takový nadbytek jídla a času, že si můžeme dovolit obojím plýtvat. Vymýšlet si co všechno budeme odmítat konzumovat, protože to či ono.
Zkus to vzít víc jako zábavu nebo rovnou získej tu zkušenost, dokud jsi živý. Taky jsem se rozhodl, že zjednodušeně řečeno "maso jíst nebudu" a bylo to jedno z mých nejlepších rozhodnutí v životě.
Ono je to takový hezký zjednodušený pohled, že jen "nejíme maso". Ale to už prostě dělá obraz společnosti takové, jaká je :) Tady to moc nemá smysl rozebírat. Jinak tím jak postupně více lidí cestuje, mi přijde normální se otázkou jídla zabývat a výživa dětí, to je velké téma.
A ohledně odmítání něčeho.. více mě baví ten pozitivní pohled na věci.
o jakém jídelníčku vlastně hovoříte? nějak vypadá váš jídelníček, jinak vypadá tzv. "normální" jídelníček - jídelníček většiny populace -, jinak ten můj - ten jsem si stanovil - např. na základě svých poznatků o výživě, etickému názoru - tak, že se žádné jeho položce nemusím vyhýbat. titulek vašeho příspevku by tedy spíš měl znít "proč se úmyslně vyhýbat některým dostupným poživatinám", aby byl dostatečně obecný...
no a proč člověk něco dělá úmyslně? protože si to dokáže dobře zdůvodnit. ať už jde o cokoli. pro vegetariáství lze najít spoustu důvodů - duchovních, etických, zdravotních, ekologických i ekonomických (z hlediska jedince i společnosti). a nelze očekávat, že ty důvody budou přijatelné pro všechny. vegetariáni nejsou vegetariáni "jen z důvodu nějakého názorového přesvědčení" - to je už podruhé, co převracíte pořadí v úvahách. nejdřív přece musím poznat argumenty k dané věci a terpve na jejich základě si můžu vybudovat to názorové přesvědčení (které je mimochodem pro dnešní lidi strašně důležité, je to jejich "identita").
teď k tomu, jestli vynechat maso je nebo není škoda: podel vás ano, podle mě - a k tomu mám řadu argumentů a vlastních zkušeností, které uznávám - to škoda není, dokonce je to prospěšné; nijak mě to neomezuje, necítím se nijak ochuzený, vybral jsem si to; to, že si všechno jído vařím sám, mi nevadí (a jediný, na koho bych se mohl zlobit, bych byl já sám - a to bych pak byl úplný hlupák...), časově to taky není nijak náročné a už vůbec pro mě jídlo není stresujícím zážitkem. vegetariáni se masu nevyhýbají zbytečně, ale s jasnými důvody. nenutí se do toho, je to pro ně přirozené.
Samoúčelná demagogie! Nejist maso je zbytečné omezení a neexistuje k tomu žádný rozumný/logický důvod. Tím masem myslím opravdové a spravně upravené maso. V článku se oháníte "párkama" a "točeňáka", které samozřejmě s masem nemají nic společného. Proč se snažíte maso tak agresivně hanit???
tato diskuze je fakt smutná. lidi ovládejte se... všichni schovaní za počítači a hážete špínu na ty, kteří mají jiný názor než ostatní.
žádná strava není zdravá do té doby, do kdy nemáte ponětí o tom co jíst, aby tělo mělo všeho dostatek. A po přečtení této diskuze si jsem jistá, že to 99% z vás neví.
věřte nebo ne, člověk nemusí být odborník, stačí naslouchat svému tělu...
Dobrý den,
možná by se to návštěvníkům mohlo hodit. Na http://www.sezonka.cz je seznam sezónních potravin a u nich máte hned napsané právě i vitaminy v jídle a další látky. Taky jsou tam vypsané pozitivní účinky dané potraviny.
Dovoluji si, po čase, shrnutí této diskuze v DESETI bodech:
1) Problém, který vede k zoufalému odmítání masa, začíná u jeho nekvality (hormony, pesticidy apod.) a logického strachu z něj; v tomto směru se nelze vegetariánům a dalším odpůrcům masa moc divit.
2) Autorka článku degraduje potřebu masa na potřebu železa, což je zcela špatně (velmi dobře k tomuto doplnil zásadní informaci Venca, údajný lékař - doktor věd).
3) Důležité nebezpečí, které si rodiče neuvědomují, je pro děti živené bez masa v tom, že jejich organismus si na maso nezvykne. Dá se předpokládat, že do budoucna, kdyby měli maso pozřít (a ten čas nastane jako nutnost - viz předešlé příspěvky), budou z něj mít zažívací problémy - asi jako pes, který celý život žral pouze bobule a najednou mu dáte kus flákoty - posere se z ní a vy odteď víte, že "maso nesmí". Nedej bože kosti - ty mu potrhají střeva a zemře. I když dítě nepřijde k tomu, aby jedlo kosti (vcelku), tak určitě, až povyroste, dostane chuť na to, co tak krásně voní, až sliny tečou... Ještě horší je představa, že bude mít od rodičů vypěstovaný takový odpor k masu, že na něj zísaká tzv. alergii. Pak mu nezbude, než se stát dobrým materiálem pro lékařský byznys a zvědavou vědu.
4) Z předešlého vyplývá mimo jiné to, že upjatí vegetariánští rodiče ničí své děti, které po narození mohly mít všechny předpoklady ke zdravému vývoji (pokud ovšem matka jedla v těhotenství dost červeného masa), a vyřazují je z běžného způsobu života, což už samo o sobě bude pro ně v budoucnu jednoznačně zdrojem psychologických i praktických problémů (dítě vychované ke zodpovědnosti bude jednou stejně zodpovědně a přísně soudit vlastním mozkem i své rodiče!!)- což je minimálně dobrý start pro problémy zdravotní.
5) Porovnání zdraví dětí vegetariánů se zdravotním stavem ostatních dětí, bez dlouhodobosti a jednoznačné srovnatelnosti, o ničem nevypovídá. Vegetariáni jsou obvykle lidé "vzdělaní a zodpovědní". Jako takoví jsou vždy snaživí a tedy i jejich přístup k výchově a výživě dětí je celostně "osvícený" (i když nesprávnými světly) a tedy budou v mnoha ohledech pro své dítě dělat víc, než průměrný rodič (např. dítěti dopřávají pohyb, psychickou pohodu, zdravé oblečení, dostatek vlákniny, dostatek spánku, pravidelnou lékařskou péči atd.).
6) Zdravá výživa dětí je porušována celoplošně, od výživy kojenců, po vyvařování ve školních jídelnách z pochybných polotovarů a levných surovin. Prodávají se beztrestně výrobky určené pro děti, které jsou ovšem zdravotně nevhodné (ne-li závadné), ať už jde o výrobky z masa, ovoce nebo zeleniny... - není tohle to hlavní, co by nás mělo zajímat? Ostatně se to netýká jen dětí, ale každého z nás.
7) Vegetariánství, které propaguje označení živočišné výroby jako zločin, je opravdu svým charakterem "náboženství" a jako takové slouží svému "bohu", kterého ovšem nezná a nahrazuje jej pro svůj dobrý pocit "zdravým postojem k životu". Skutečným "bohem vegetariánství" a dalších "dieto-náboženství" jsou ale výrobci všemožných potravních doplňků pro vegetariány a ostatní -jány..., ale též firmy vedoucí konkurenční boje, vědci zkoumající lidské excesy apod..
8) Příklad, který znám a jak píšou mnozí - není ojedinělý: Moje kamarádka zavedla stravu bez masa pro svoji celou rodinku; její manžel se ze sportovce změnil na vyžle. Její děti jsou hubeňoučné a začaly trpět nezvadatelnou agresivitou. Novoroční fotografie z prvních let ukazovaly nadšení a živost, postupně rok od roku jsou výrazy všech členů rodiny nezdravější a nervóznější... Že se rozhodla na začátku chybně si nechce zatím připustit... i když už své názory nemá sílu obhajovat tak, jako dříve.
9) Příklad, který mohu říct z vlastní zkušenosti: Jíme prakticky výhradně domácí stravu z prvosurovin. Jakmile omezím v jídelníčku červené maso, klesne v rodině automaticky nálada, jakmile červené maso nejíme víc jak 5 dní, zcela zjevně ochabne naše fyzická aktivita a duševní pohoda - a to i přesto, že máme vydatně domácích vajec, sýrů, ovoce i zeleniny. Když jsme na cyklistické dovolené, bažíme po mase minimálně stejně vydatně jako po jogurtech.
10) z celé této diskuze je vidět, že nejsme zas tak blbí, jak se o nás říká (mezi náma Čechama o nás Češích), akorát bychom se víc měli řídit tím, o čem si myslíme, že je správné.
Lidé se obecně rádi rozhodují mezi dvěma extrémními póly (černá/bílá). Je to jednoduché a nenáročné. Veganství považuji za jeden z pólů jednoduchého rozhodování. Člověk je již mnoho milionů let všežravcem a z pouhého přesvědčení se bíložravcem niky nestane. Možná v budoucnosti......dá li evoluce. Veganství asi není klíč ke kvalitnějšímu živou. Výběr kvalitních potravin a pestrá strava ano. Včetně masa. Jeho průmyslová produkce a zpracování je věc jiná.
Ono jde o to, co člověk nazve extrémem - zcela formálně to v tomto případě znamená buď nejíst vůbec nic nebo naopak jíst i klacky a kameny. Lidé však slovo "extrém" a s tím spojený pojem "normální" používají jako argument (spíše jako nějaké zaklínadlo na principu společenského apelu) bez ohledu na fakt, že ta hranice se neustále mění. Dříve byl za úplný extrém vegetariánství, před pár dekádami se to posunulo na veganství a teď se to pomalu ale jistě přesouvá na formy striktního veganství (frutariánství, vitariánství, apod.) a bude se to posunovat dál. Určitě byl dnešní způsob stravování také kdysi extrémem, ale to by člověk musel mít trochu rozhled, aby seznal obsahovou prázdnotu tohoto slova.
Určeno pro Člověka a ostatní, kteří zpochybňují vegetariánství a veganství. Tyto formy stravy jsou doporučovány lékařskými a dietetickými organizacemi PCMR a ADA, a hlavně veganství, pro všechny období života člověka, od narození, během dětství, do dospělosti až ke stáří. Člověk je plodožravec a ne všežravec, to je dost oblíbený tmářský názor, kterými se obhajují masojedlíci. A než začnete tu plkat hlouposti, že veganství není vhodný pro děti, rozhlédněte se kolem, a na západ za hranicemi, je dost veganských rodin s dětmi, kteří žijí zdravě a spokojeně.
Přesně tak...Kamarádka Člověka asi udělala někde ve výživě chybu. Ono nestačí jen nejíst maso. Já znám taky hodně vegetariánských, veganských rodin. I sportovců (silové sporty, běh na dlouhé tratě...) Znám i lidi, kteří jsou už vege druhé nebo třetí generace. Tito lidé nemají naprosto žádné zdravotní problémy. Agresivní nejsou (narozdíl od mnohých masožroutů). Sama jsem vegetariánka 15 let (posledních 5 let takový skorovegan) a zmizely veškeré dřívější zdravotní problémy. Dělám taky mnohé sporty a mám spíše přemíru energie :)))
Asolune zdrav, Dobry vecer vsem. Po precteni clanku i komentaru chci rict tohle. Prvnich 15 let zivota jsem byla milovnici masa, pote 12 let vegetarian a nyni jiz 2 roky dvegan. Muzete do nekonecna rozebirat vyzivnost a kvalitu tech ci onech potravin, ci stravovaciho stylu. Ale co je nejvic je VLASTNI ZKUSENOST. Ja osobne jsem jako veganka v takove fyzicke i psychicke forme jako nikdy. Citim se skvele, varit vegansky pro mou rodinu je radost a rozhodne to nestoji cas navic. Vsichni jsme doma takto spokojeni, muj muz-vegan je profi sportovec, syn absolutne zdrav, rodice tez. Proste, kazdy at ji, co chce, mame moznost volby a ja za sebe rikam, ze veganstvi je moje cesta ke zdravi. :-)
Dobry den, jsem take veganka. Bohuzel nyni valcime s ctyrmesicnim miminkem s nedostatkem zeleza. Preparaty na doplneni se neobesly bez vedlejsich ucinku. Mate nejaky typ, co jist, aby se to zlepsilo? Jim denne ovoce i susene, orechy, morske rasy, obcas kurkumu, mouku pouzivam jen spaldovou nebo pohankovou.... Lusteniny zatim nemuzu kvuli kojeni. Znam nekolik zen, ktere maso jedi a maji take nedostatek zeleza, tudiz se domnivam, ze stravou to nebude, ze mozna jsem anemicky typ, ktery nepujde napasovat na nejake lekarske tabulky.
Dobry vecer vsem. Po precteni clanku i komentaru chci rict tohle. Prvnich 15 let zivota jsem byla milovnici masa, pote 12 let vegetarian a nyni jiz 2 roky vegan. Muzete do nekonecna rozebirat vyzivnost a kvalitu tech ci onech potravin, ci stravovaciho stylu. Ale co je nejvic je VLASTNI ZKUSENOST. Ja osobne jsem jako veganka v takove fyzicke i psychicke forme jako nikdy. Citim se skvele, varit vegansky pro mou rodinu je radost a rozhodne to nestoji cas navic. Vsichni jsme doma takto spokojeni, muj muz-vegan je profi sportovec, syn absolutne zdrav, rodice tez. Proste, kazdy at ji, co chce, mame moznost volby a ja za sebe rikam, ze veganstvi je moje cesta ke zdravi. :-)
Asolune zdrav, Dobry vecer vsem. Po precteni clanku i komentaru chci rict tohle. Prvnich 15 let zivota jsem byla milovnici masa, pote 12 let vegetarian a nyni jiz 2 roky dvegan. Muzete do nekonecna rozebirat vyzivnost a kvalitu tech ci onech potravin, ci stravovaciho stylu. Ale co je nejvic je VLASTNI ZKUSENOST. Ja osobne jsem jako veganka v takove fyzicke i psychicke forme jako nikdy. Citim se skvele, varit vegansky pro mou rodinu je radost a rozhodne to nestoji cas navic. Vsichni jsme doma takto spokojeni, muj muz-vegan je profi sportovec, syn absolutne zdrav, rodice tez. Proste, kazdy at ji, co chce, mame moznost volby a ja za sebe rikam, ze veganstvi je moje cesta ke zdravi. :-)
Myslím si, že je velmi důležité co jíme, než co jíme. Pokud dodržíme pár pravidel, budeme všichni zdraví.
1: Všeho s mírou - dnes se všichni přejídáme- četně dětí
2: Pestrá strava- snad všichni jíme jednostraně- bílá mouka na milion způsobů
3: Kvalitní strava- ta se těžce hledá- každá potravina obsahuje něco špatného.
Našla jsem dětský tábor pro děti:
http://www.detsky-tabor.net
lehce zavadejici clanek zalozeny na mytech a klamnych predsudcich. Neni maso jako maso, deti ucim rozeznavat mezi dobrym a spatnym jidlem. Maso miluji, rozhodne nestradaji, jsou zdrave, nemarodi. Clovek je vsezravec a proto by se mel stravovat rozmanite. Nechcete nakonec zacit zrat pilule a napichnout se na kapacku, to by bylo uplne nejvic IN.