No, já bych právě v tom, kolik práce je s vegetariánským stravováním viděl přímý důkaz, že je pro člověka nepřirozené. Ostatně, co je přirozeného na borůvkách či čerstvé listové zelenině v lednu? On člověk, když si s tím dá práci a pořádně se tomu věnuje, v pohodě může žít na Měsíci. Mám z toho vyvozovat, že pobyt na Měsíci ji přirozenější než pobyt na Zemi?
A kolik je s tím podle vás "práce"? To je nějaká práce, přemýšlet o tom, co jím? To je podle mě základ zdravé životosprávy. A přemýšlet musí každý, vegetarián-nevegetarián. A nikdo netvrdí, že vegetarián musí jíst v lednu borůvky, ale i to je pro organismus méně škodlivé než jíst párky ze separátu. Podle mě je fuk, jestli jste vegetarián nebo se stravujete konvenčně, ale člověk musí hlavně jíst poctivé věci a ne odpad, aby tělo mělo kvalitní živiny. Konzumace masa není samospasitelná.
Citace z článku: "Například v jídelníčku dvouletého dítěte by se pak čočka měla objevit dvakrát týdně, borůvky také a listová zelenina prakticky denně. Pak máte jistotu, že dítěti železo nechybí."
Vzhledem k tomu, že i leden má čtyři a půl týdne a 31 dní, tak se v tom článku tvrdí, že se mají i v lednu jíst borůvky a listová zelenina.
A podle mě je rozdíl mezi přemýšlet o tom, co jím, a jíst pod přísným lékařským dohledem (článek doporučuje pravidelné rozbory krve pro kontrolu). To druhé už mi až tak přirozené nepřipadá. Nehledě k tomu, že nechat malé dítě pravidelně napichovat není nic hezkého.
Vážně věříte té důležitosti borůvek? Mrazit zeleninu neumíte? Přísný lékařský dohled bych doporučil všem, co děti krmí, aniž by věděli, co dělají. A to s vegetariánstvím nemá co dělat; hlupáci co krmí deti vším možným jsou rovnoměrně rozprostřeny skrze dietetické spektrum. Jinak pěkná ukázka argumentu šikmou plochou, to se musí nechat...
Pavel: zdroje železa nejsou jenom tři (borůvky, čočka a listí), příroda toho nabízí podstatně víc. Mně přijde jako blbost napsat, že dvouleté dítě by mělo jíst dvakrát týdně borůvky, ale ještě větší blbost je se toho chytit a vycházet z toho v diskusi ;-) Máme přece svůj rozum.
Ad "přísný lékařský dohled" - občasnou preventivku nepovažuju za přísný lékařský dohled, preventivní kontroly se doporučují všem občanům a v jejich rámci se provádějí i vyšetření krve. A možná byste se divil, že například anémie (chudokrevnost) se vyskytuje častěji u masožravců nežli u vegetariánů, podobně jako některé jiné nemoci z deficitu důležitých živin. Jak je to možné? :-))
... presne tak, to je jedine, co bych vytkla clanku ja - jakypak planovany jidelnicek na 6 dni dopredu :DDD ? Mozna, ze nekomu, kdo vege neni, se to tak slozite zda, a mozna je v tom trocha opatrnosti, co zbyva jeste diky starym predsudkum. Pokud ma rodina zdrave stravovaci navyky (v ramci vegetarianstvi nebo veganstvi) zadna prace navic to neni... a jde to celkem fajn i bez boruvek treba :)
Ahoj Pavle,
chápu Tvůj argument, ale mohu-li se vyjádřit, nemyslím si, že jde o to, zda je člověk vegetarián, vegan, nebo co já vím, jí svalovinu, jde o rady ve výživě dětí. Já taky jím třebas v létě daleko víc čerstvého ovoce a zeleniny, víc salátů a takových těch "fresh věcí" a v zimě zase potraviny, které se lépe skladují a jsou více syté, třeba jako některé luštěniny, brambory, atp. Samozřejmě, výborné je, když se člověk může živit tím, co zrovna dozrává, potažmo, co si sám vypěstoval, naprosto souhlasím. Myslím, že autorka jen kladla důraz na rámcovou představu, co by se u dětí nemělo podcenit, což je dle mého v pořádku, ano, můžem tu chytat za slovo, ale o co tedy jde? o to, aby se děti stravovaly zdravě nebo jen vyjádřit svůj neopodstaněný strach z veg stravy?
Nechápu, jaký krutý a nechutný proces máte na mysli. Jako dítě jsem o prázdninách pobýval na venkově, tam když teta dělala na neděli slepičí polévku, tak ráno zašla na dvorek se sekerou, chytla slepici, na špalku ji usekla hlavu a nechala vykrvit do kýble, děda zase králíky střílel vzduchovkou do oka a mě na tom nic krutého ani nechutného nepřipadalo a stále nepřipadá. Popravdě mnohem nechutnější pro mě bylo hnojení jahod přepadem ze septiku a mnohem krutější sbírání a hubení mandelinek z brambor (ty se v tom petroleji mrskaly ještě hodně dlouho).
V velkochovu i na jatkách jsem byl. Víte, ona je pravda taková, že zvíře chované ve ve špatných podmínkách nepřibývá a maso zvířete zabitého ve stresu je nepoživatelné (jednou výjimkou, kterou znám, jsou psi čau-čau, kteří naopak musí zemřít dost krutě, aby jejich maso nebylo tuhé). Takže se všichni snaží, aby se zvířata i v těch velkochovech cítila dobře a aby byla rychle a bezbolestně usmrcena, protože jinak nic nevydělají. Bohužel je rozdíl mezi tím, co vyhovuje zvířatům a co si o tom, co vyhovuje zvířatům představují jejich samozvaní ochránci, kteří o nich ale nic nevědí. Takže to, co romantikovi z velkoměsta, který vidí zvíře jen v kreslených seriálech, může připadat jako zcela odporné a nechutné, ve skutečnosti těm zvířatům prospívá. Pro příklad si zajděte do nejbližší ZOO, kde mají hrochy, a zeptejte se, proč je jejich bazének tak špinavý a smradlavý a proč jim ho nevyčistí.
Jistě, jedni z nejčistotnějších zvířat milují, když se mohou válet ve vlastních výkalech, i když v přírodě na to mají vyhrazené vzdálené místečko. Drůbež si přímo libuje v bateriových klecích, kde se nemohou ani otočit a pro krávy není nic lepšího, než když jim během jejich pětinového života opakovaně někdo odebírá vlastní děti.
O důvod víc, proč by se měla na vesnických školách povinně vyučovat logika...
člověče, to je neuvěřitelné, s jakou lehkostí obelháváte sám sebe.. ostatní, normálně duševně vyvinutí a empatičtí, vám to neuvěří, tady problém nevidím.. ale to, co zde předkládáte a čemu, zdá se, věříte.. podívejte.. dozorci v Osvětimi také věřili, že čistí lidstvo od plevele..
jste naprosto šílený..
Ale jenom proto, že vy jste hnojili jahody septikem neznamená, že se to tak dělat musí. Je velký omyl, že živočišné výkaly jsou skvělé hnojivo-není, nejlepší je kompost z rostlin. Máme ho ve svých koších 2/3, což je dost. Sami na zahradě kompostujeme a máme krásnou půdu a velkou úrodu. Zabíjení mandelinek je také pouze na člověku. Můžete je házet do petroleje, nebo nemusíte. Nejlepší je pěstovat rostliny pospolu v takové kombinaci, aby přirozeně odháněly škudce a přitahovaly prospěšný hmyz. Způsob zabíjení vašich rodičů je celkem humánní, ale řekněte mi, chtěl byste být tím zajícem? Já teda ne...