Já nemám vůbec nic proti vegetariánství nebo veganství, ale myslím si, že ve spoustě rodin by pro začátek úplně stačilo, kdyby se v nich naučili jíst NORMÁLNĚ. Kdyby se naučili vařit obyčejná, jednoduchá a přitom dobrá jídla z poctivých surovin, kdyby uměli využít sezónní potraviny a nekrmili se polotovary typu smažák s hranolkama. Kdyby nekupovali laciné uzeniny, hromady bílého pečiva a podobné nekvalitní věci. Kdyby maso (kvalitní maso) jedli jen 1-2x do týdne. Atd., atd. Mám dojem, že dnes hospodyňky už snad neumějí uvařit normální jídlo, udělat rybu, zeleninovou polívku, dušenou mrkev s plátkem poctivého hovězího, prostě jednoduché a přitom poctivé a dobré jídlo bez dochucovadel, konzervantů a náhražek, které sice vyžaduje chvíli postát u plotny, ale mamina má zase jistotu, že svoji rodinu nešidí nějakým shitem. Člověk nemusí být vegetarián, hlavně musí k jídlu přistupovat poctivě a nešidit kvalitu.
Hmmm. Děkuji za připomínku. Hranolky už jsem neměl měsíc, a předtím několik měsíců opět ne. Zítra na ně zaskočím. S tatarkou.
Jen s tím smažákem, to je horší. Ten už jsem nemě, aninemamatuji. On je problém dnes slušný smažák v hospodě sehnat. To je dnes samá "sýrová pochoutka" ze sóji. Poctivý smažák ze eidamu se dnes těžko sežene. Asi proto si lidé dnes dávají radši Hermelín, protože ten se sójou nahradit nedá. Jak to bylo ve filmu: dnes už se ředí i hořčice.
Mimochodem, co je to ten "shit", kterým mamina šidí rodinu? Také nějaká sójová náhražka?
Tak nejez po hospodách. Každý hospodský se logicky snaží srazit náklady, nemůžeš za ty jejich lidové ceny čekat luxusní pošušňáníčko. Na výrobě smažáku nic není, eidam si koupíš podle svého a trojobal umí udělat každá mařka, je to jeden z pilířů současné české kuchyně :D
A pokud ti mám dát příklad nějakého shitu, kterým mamina šidí svoje strávníky, tak to jsou třeba pytlíkový polívky, "čína" (vepř., pytlík mražené zeleniny a tuna sójovky), "francouzský brambory" zapečený s laciným točeňákem, všelijaké polotovary (hotové omáčky, buchty z prášku)... Nevím, teď mě nic dalšího nenapadá, ale matně si vybavuju ještě nějaký dámský web, kde se uživatelky dělily o recepty třeba na polívku z kečupu, "pizzu" ze starých rohlíků nebo "řízky" z gothaje a starých knedlíků v trojobalu... Tedy nekritizuju zužitkovávání zdravotně nezávadných zbytků, ale spíš ten gothaj nebo kečup... hlavně pokud se vaří dětem. Co se týče sójových náhražek, tak to není až takové zlo, prostě je to sója, a pokud se to umí dobře připravit, tak to nemusí chutnat špatně a z hlediska biologické hodnoty je to určitě lepší než ten gothaj.
Co vám vadí na Gothaji? Mám v rodině dva řezníky, a ti, pokud musí jíst nějaký kupovaný salám, tak jedině Gothaj. On je totiž dělaný ze syrového masa, a proto je jeho výroba velice přísně kontrolovaná. A na tepelné zpracování (jako do těch řízků) je zcela ideální (právě proto, že je ze syrového masa).
Gothajský salám (Krahulík): vepřové maso 52%, vepřové sádlo, voda, vepřové kůže (stabilizátor E 466 - karboxymetylcelulóza), hovězí maso 10%, škrob, sůl, konzervant E 250 (dusitan sodný), směs koření (stabilizátory E 450, E 451, E 452 - difosforečnany, trifosforečnany a polyfosforečnany, sůl, koření, dextróza, barvivo E 160c - kapsorubin, kvasničný extrakt, sušená zelenina , antioxidant E 316 - erythorban sodný, aroma hovězí, barvivo E 120 - košenila, červená řepa, látky zvýrazňující chuť a vůni E 621 - l-glutaman sodný), E 635 - disodné ribunukleotidy, zahušťující směs (vláknina, škrob, modifikovaný škrob E 1420, zahušťovadlo E 415 - xantan, E 412 - guma guar, česnek. Obsah masa nejméně 40%.
Dobrou chuť přeji.
Chtěla bych vidět to MASO, tu kvalitní svalovinu, ze které se to mele :)
Přísně kontrolovaná výroba jistě je, to nepopírám, ale co přesně tam kontrolují? U syrového masa jde především o to, aby bylo zpracováno tak, aby v něm nebyly nežádoucí mikroorganismy nebo paraziti. To se jistě pečlivě kontroluje, o tom nepochybuju. Ale to s kvalitou, nutriční hodnotou a chuťovými vlastnostmi finálního výrobku zase až tak nesouvisí.
Já bych to nedala ani sousedovic psovi, natož vlastnímu dítěti.
No, to je otázka, co kdo považuje za kvalitní maso. Jen tak mimochodem, právě řezníci dávají přednost masu, které má k čisté svalovině daleko - vepřová kolena, oháňky, kližka, atd. Čisté šunky se řezník nedotkne. Ona totiž právě ta "nesvalovina" je to, co dává masu chuť. A navíc, to je právě to, co si mnozí draze kupují v lékárně v kloubních preparátech. Kdyby místo toho jedli drůbeží separát, tak jim to pomůže stejně a ještě ušetří.
přikláním se k tomuto příspěvku a k tomu, že je důležité, co jíme, bych si dovolil přidat, že je důležité i to , jak a kdy jíme. z určitého pohledu je to možná ještě důležitější.
prvním krokem je přijímání stravy, druhým - a tím podstatným - je vstřebání živin. a k tomu je nutné dát tělu podmínky: počínaje důkladným rozžvýkáním soust (a pokud pořádně rozžvýkáte kousek masa, možná už ho nikdy nebudete chtít znovu vložit do úst...) a konče klidem po jídle, aby se tělo mohlo soustředit na trávení. důležité je i to, jestli při jídle věnujme pozornost jezení, nebo si čteme internetové články o tom, jak se zdravě stravovat.
mezi jídly by měla být aspoň dvouhodinová pauza bez jídla, aby se přechozí jídlo mohlo v trávicím traktu posunout a nesetkalo se s novou várkou... není úplně vhodné jíst před osmou hodinou ráno, protože tělo ještě není dost aktivní, a naopak jíst pozdě večer (po 18. hodině) nebo dokonce v noci (dnes zcela běžné) taky není uvážené, protože tělo zase aktivitu snižuje.
prostě shltnout během pěti minut (a třeba ještě za chůze) misku směsi z bio ovesných, žitných, ječných a pšeničných vloček doplněnou slunečnicovými semínky a rozmočenou v bio sójovém nápoji je v podstatě mrhání, protže za takových podmínek nelze očekávat, že tělo dobře využije všechny hodnotné látky v jídle obsažené; spíš z toho bude špatná nálada...
nakonec nezbývá než vyslovit přání, aby víc lidí uvažovalo tak jako autorka příspěvku, na který reaguju... a třeba se - jako bonus - zamysleli nad tím, jak moc pro ně může být vegetariánství prospěšné (resp. jak moc je požívání masa problematické třeba ze zdravotního hlediska).
Já osobně preferuji veganství, žádné látky se nezničí a člověk ví, že tělu dodal vše, co potřebuje. Masa se vyhýbám jak z etických, tak i zdravotně, již v dnešní době závažně škodlivých potravin pro organismus a nechci, aby je jedli i mé děti. Problém je ovšem ve školkách. Tam mají maso skoro každý den, krom jednoho, či dvou dnů. Bohužel nevím, co s tím, jelikož předškoláci mají školku povinnou.