Vlákno názorů k článku Děti vegetariánů nestrádají, jsou zdravější od Patrik Chrz - Mě přijde strašná škoda se vyhýbat značné části...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 10. 2011 10:21

    Patrik Chrz

    Mě přijde strašná škoda se vyhýbat značné části potencíálního jídelníčku jen z důvodu nějakého názorového přesvědčení. Chápu, že někdo nejí to, co mu nechutná (já také nejím všechno, dokonce by se dalo říci, že jsem velmi vybíravý), ale plánovitě se vyhýbat složce, které je složkou značné části u nás podávaných jídel? Proč?
    Všude se propaguje, že jíme, abychom žili a ne obráceně, ale přitom se tady dělá z toho co jíme pomalu náboženský směr. Když se pro to rozhodne dospělý člověk, OK, ale nutit to dítěti? A dělat ze sestavování jídelníčku a vaření téměř full time job, není to tak trochu plýtvání?
    Nic proti snížení podílu masa v potravě, určitě se shodneme, že ho přijímáme víc, než je nezbytně nutné a možná i víc, než je nám potřebné, ale zcela ho vynechat, není to škoda?
    Viděl jsem reklamy typu "zachraňte planetu - staňte se vegeteriánem, protože chov domácích zvířat způsobuje globální oteplování". Přitom maso, které konzumuje je ve většině případů ze vzdálenosti jen pár set kilometrů, naopak sója, bambusové výkonky a další potraviny, které odpůrci masa konzumují pocházejí ze vzdáleností mnoha tisíc kilometrů.

    Prostě mě přijde škoda dělat si z jídla téměř stresující zážitek, naopak jsem rád, když si můžu dát na co mám zrovna chuť, třeba předevčírem jsem si dal k večeři půl kila masa (jen maso, nic k tomu), protože jsem na to měl zrovna chuť. Jindy si zase udělám nějaký salát, přece se nebudu něčemu zbytečně vyhýbat.

    No nic, každému co mu chutná. Co ale nikdy nepochopím - že odpůrci masa se snaží připravovat taková jídla, která se snaží imitovat jídla z masa. To mě přijde jako naprostá úchylárna. No řekněte, napadlo by někoho udělat z masa jídlo, které se bude snažit vypadat a chutnat jako sója?

  • 20. 10. 2011 10:56

    Bosorka (neregistrovaný)

    Patriku, vase, vlatne otazka, zni na prvni poslech logicky a i ji az vyjimecne slusne podavate :)... Ale je videt, ze opravdu nerozumite tomu zakladu, ktery se ve vysledku projevuje jako chybejici maso na taliri. Veganstvi je zivotni filozofie, ktera odmita vyuzivat zvirata jakymkoli zpusobem ( na jidlo, obleceni, testovani, zabavu,...), veri ze jsou to sice odlisne ale nam rovnocenne bytosti a jsou na svete ze svych vlastnich pricin a maji pravo na svuj vlastvni zivot. Tak jako bylo zruseno otroctvi a uznana prava zen, treba jednou lidstvo pokroci i k tomu, ze uzna prava zvirat ... Argumenty ekologicke, ekonomicke, zdravotni, duchovni prichazeji na radu jako dalsi...
    Nezotrocovat, nemucit a nevrazdit zive bytosti, pokud nemusim, coz v dnesni dobe opravdu nemusim - je zaklad...

    Protoze vychovavam sve dite, ve sve zivotni filozofii, jejiz soucasti je i veganstvi a tak jak verim, ze je to pro nej nejlepsi (stejne jako kazdy jiny rodic) - to je odpoved na vasi otazku.

    (... no a k tem imitacim masa - muzu vam rict, ze vyrobci techto produktu se dost vzdaluji citeni cilovych zakazniku, mozna jsou dobre na prechodne obdobi, nebo kdyz pribuzni nevi co by vedle knedliku a zeli vymenili vege navsteve za platek masa, ale ja - po letech bez zivoc. produktu - bych si neco jako vege jelitko tezko koupila a s produkty, co texturou i barvou pripominaji maso moc verne, mam v kuchyni dost problem... :D )

  • 20. 10. 2011 11:26

    Patrik Chrz

    No, proti gustu zadny disputat. Ja jim rad (s mymi 63 kg tomu tezko uverit) a bez masa by byl muj jidelnicek chudy a ztratil bych z jidla ten pozitek. Co si kdo doma ji, je jeho problem, ale vadi me, ze se tito lide snazi zasahovat do zivota i nam masozravcum, vsude tam kde to jde (napr. u domaci porazky zvirat, kdy si mohu porazit treba prase, ale kravu uz ne), kde vidi, ze mohou nejak neco omezit.
    Zaujala me ta (ne)rovnocennost se zviraty. Kdyz si muze lev ulovit a sezrat pulku gazely, proc bych ja mel mit problem s tim si dat pulku prasete? Jsem snad mene, nez ten lev?

  • 20. 10. 2011 11:32

    xyz (neregistrovaný)

    Jistě, proč vůbec někdo brání vraždám? Takové omezování osobní svobody... Lev není karnista, nemá ideologii, ke které se dobrovolné s možností volby hlásíte Vy, protože nemá na výběr.

    Pokud jde o zasahování do života, tak se zkuste na pár dní vydávat ve společnosti za vegetariána a i když budete úplně zticha, tak zažijete hodně ošklivou realitu.

  • 20. 10. 2011 11:54

    xyz (neregistrovaný)

    Nehledě na tom, komu doslova do života zasahují lidé Vám podobní; vážně si máte na co stěžovat...

  • 27. 10. 2011 12:37

    fik (neregistrovaný)

    srovnani se lvem :)
    ale vlastně ano, v určitém ohledu jsme méně než lev. Ten je totiž šelma. Člověk, jak už bylo řečeno, je všežravec. Tedy srovnatelný spíše s vepřem.
    Lákavé srovnání, že? :)
    A když už jsme u toho, víte proč jsou (skoro) všechna prasata u nás chovaná vegetariáni? Ano má to hodně společného s tím, že se zjednoduší péče o jejich zdravotní stav ;) , ale hlavně jde (nebo když se to ještě bralo vážně) o kvalitu a chuť masa...

  • 30. 10. 2011 1:36

    patrikchrz (neregistrovaný)

    Ten důvod je mnohem jednodušší - je to prostě levnější. Masožravá zvířata se nikde nechovají, pokud se dostanou na jídelní stůl, tak jsou to jedině získaná lovem.

  • 31. 10. 2011 8:28

    Pavel (neregistrovaný)

    No, myslím že číňani chovají na maso psy čau-čau. Ale čím je v tom chovu krmí fakt netuším.

  • 31. 10. 2011 8:35

    Pavel (neregistrovaný)

    No, oni většinou ti chovatelé vepřů objíždějí hospody široko daleko a servírují těm vepřům zbytky po lidských hodech. A to včetně masa.

    Ono jde hlavně o cenu krmiva než o cokoliv jiného.

    A oni se masu nevyhýbají ani tvorové námi pokládaní za čisté býložravce. Například poslední epidemie svalovce v Itálii prokazatelně vznikla po požití koňského masa. Jak se asi ten svalovec do koně dostal, když se šíří jen v mase? Asi si kůň na pastvě pochutnal na nakažené mršině.

  • 29. 11. 2011 12:41

    Eevika (neregistrovaný)

    Nejsi méně než lev - jenže on se za prvé obilninami, zeleninou a luštěninami neuživí, za drunési tu gazelu sám uloví. On není všežravec, ale ryzí masožravec. A ještě nikdy jsem se nesetkala s tím že by se vegetariáni "pouštěli " do masožravsců, ale vždy jsem se setkala jen s opačným gardem - jakmile se někde někdo zmíní o vegetariánství, tak se do něj masožravci pěkně zostra pustí ... A´t si každý jí své, on si také každý pěkně po svém zdůvodní. Vášniví konzumenti sladkého, kteří tak rádi předkládají dětem cukrátka, džusíky, lízátka, kinder a jiné čokoládky, si to taky obhájí. Jen tu imunitu jejich dětem už žádná chemie nikdy nevrátí. Dobrou chuť všem.

  • 20. 10. 2011 20:23

    EC (neregistrovaný)

    1.) Michate dohromady veganstvi a vegetarianstvi
    2.) Ze spousty rozlicnych duvodu pro vegetarianstvi (ci veganstvi, vitarianstvi nebo jinou odnoz) jste vypichla jenom jeden z nich - prirozene ten vas.

  • 5. 12. 2011 1:30

    Venca (neregistrovaný)

    Jsi duševně narušená. Je vědecky prokázáno, že velmi dlouhodobá absence aminokyselin živočišného původu narušuje činnost mozku, způsobuje mentální retardace a duševní poruchy. Náno blbá, víš co je potravní řetězec a přiroda? Nejsi kůň, ani kráva. Nemáš čepec, knihu,... Podívej se např. na zuby. Člověk má ( i když malé ) špičáky na trhání masa. Má více stoliček, tedy je všežravec s převládající rostlinnou stravou!

    Neříkám, ať se cpeš denně masem, ale popřemýšlej o tom, než se Ti narodí např. autista, mentálně retardovaný, hyperaktivní - nebo naopak chudák, bojící se pohybu a asociál...

    Jsem absolvent doktorátu věd, lékař. I když čerstvý... Co o tom víš Ty?

  • 5. 12. 2011 17:06

    Anonymus (neregistrovaný)

    Duševně narušenej jsi spíš ty, to co tvrdíš jsou naprostý nesmysly.
    1. Aminokyseliny živočišného a rostlinného původu jsou naprosto totožné
    2. Kůň nemá čepec ani knihu.
    3. Špičáky mají i býložravci
    4. Autismus ani mentální retardace nemají s jezením masa žádnou spojitost.
    5. Lékař nejsi, jedy aspoň doufam.

  • 6. 12. 2011 7:30

    Pavel (neregistrovaný)

    Ano, aminokyseliny jsou totožné, ale jsou v rostlinách v jiném poměru, než potřebuje člověk. A to má dvojí nebezpečí - buď je v potravě nějaké aminokyseliny málo, pak je jejím výskytem omezen metabolismus bílkovin a tělo strádá jako při podvýživě, nebo k pokrytí potřeby jedné aminokyseliny je v potravě příliš mnoho jiné aminokyseliny, což dokáže metabolismus bílkovin zcela rozvrátit. Člověk má dvě množnosti. Buď si dá biftek s rýží a je v pohodě, nebo z důvodů mě nepochopitelných maso odmítá, a pak musí vážit jednotlivé složky stravy na lékarnických vahách, aby přežil ve zdraví. Problém je, že ta nerovnováha příjmu aminokyselin se může na zdravotním stavu projevit dost pozdě, takže člověk propagující vegetariánství dokáže svou ideologií nakazit spoustu nevinných lidí, než je nucen uznat, že to je nesmysl, a začít jíst maso.

    Jen tak mimochodem, znám ve svém okolí několik lidí, kteří propagovali vegetariánství (a to dost militantně, jako každé jiné náboženství), a po zhruba deseti letech museli začít jíst maso, neboť jim šlo doslova o život.

  • 6. 12. 2011 10:42

    xyz (neregistrovaný)

    Pro pána krále, ukažte mi prosím, z čeho čerpáte; nejlépe u každého Vašeho příspěvku, protože tohle snad už není možné...

    Že neumíte postavit jídelníček bez flákoty na talíři neznamená, že to neumí druzí. Problém může být v lysinu (a to spíše u veganství), ale kupříkladu sója a čočka ho mají více než kuře. Existuje totiž něco, čemu se říká "kompletní protein", což jsou jídla, která mají dostatečný PDCAAS index, neboť se navzájem doplňují. Navíc potřebujete jen 0.8-1.3 (podle aktivity) násobek váhy proteinů v gramech(!), cpát do sebe půl kilové steaky je naprosto zbytečné. Však (nejen) epidemie cukrovky druhého typu má příčinu v přejídání, protože lidé mají zkreslený pohled na SVÉ tělesné potřeby.

    Jen tak mimochodem, znám (a statistika mi dává za pravdu) tuny tlustých masožroutů, kteří nadávají na vegetariánství kudy chodí a končí s cukrovkou, rakovinou a mrtvicí, neboť jim jde doslova po život. Špatný jídelníček se dá udělat z čehokoliv, je to vždy o lidech.

  • 6. 12. 2011 11:47

    jehovista (neregistrovaný)

    Vegetariani se mozna statisticky dozivaji vyssiho veku, ale to jeste neznamena, ze je vegetarianstvi zdravi prospesne.

  • 6. 12. 2011 12:34

    xyz (neregistrovaný)

    To ne, ale chce to hodně odvahy tvrdit, že je méně prospěšné než strava, která má daleko vyšší mortalitu. Já se nijak nesnažím propagovat vegetariánství, ono by to ostatně ani nemělo smysl - když si někdo nedokáže zjistit pravdu a místo předsudků si o tom něco relevantního přečíst, jak by mohl takový člověk být zdravý?

    Ale ta opačná víra v karnismus mi přijde velice směšná, obzvláště, když se nemá o co opřít.

  • 20. 10. 2011 11:17

    Karin

    Píšete "Když se pro to rozhodne dospělý člověk, OK, ale nutit to dítěti?" - Mně přijde pořád lepší, když se někdo rozhodne "nutit dětem" určitou variantu zdravé životosprávy, než když svoje přesvědčení dětem nutí rodinka, kde se baští levné uzeniny a podobný shit a z přesvědčení se vynechává zelenina, protože "nejsme králíci" a na ovoce nejsou peníze, protože se musí koupit cigára a rum. To mi přijde fakt smutné a pro to nevinné a bezbranné dítě nesrovnatelně škodlivější. Ale dítě holt v té rodině žije a vždycky přijímá životosprávu a vůbec zvyklosti svých rodičů... Pokud je to jen o tom, že se nejí maso, tak je to ještě v pohodě.

  • 20. 10. 2011 23:16

    xf (neregistrovaný)

    Opravdu je správným způsobem argumentace proti jednomu (téměř*)extrému stavět extrém opačný, navíc extrém, který protivník nezastává? Dokonce to i výslovně uvádí.

    To je přeci hloupé.

    * Úplný extrém jsou vegani. To jsou vůbec zvláštní lidé. Co jsem znal já a moji známí osobně, tak všichni dez jediné vyjímky skončili své veganství s těžkými zdravotními problémy, někteří i s doživotními následky. A oproti tomu tu jsou "všichni ostatní" vegani, druhá skupina, které ale znám jen z časopisů, sám jsem je neviděl, ani neznám nikoho, kdo by je viděl, kteří prý žijí zdravý plnohodnotný život, co si prý stravu dokáží spravně sestavit (stejně jako to tvrdili všichni z té první skupiny).

  • 20. 10. 2011 23:39

    xyz (neregistrovaný)

    Tomu se odborně říká unáhlené zobecnění; to nikdo, kdo jí maso, neumí používat logiku? (Ano, řekl jsem to schválně)

  • 21. 10. 2011 18:39

    xf (neregistrovaný)

    Výslovně jsem napsal, že to je osobní zkušenost.

    Se vší vážností tvrdím, že vidět v tom "odborně unáhlené zobecňování" může jedině hlupák.

    To je snad mezi touto skupinou nakažlivé. Patrik výslovně napsal, do jakého extrému nesměřuje, a přesto mu byl jím vyloučený extrémní názor tvojí kolegyní připsán. Já jsem napsal osobní zkušenost, a ty v tom vidíš pravý opak. To jsi opravdu tak hloupý? Nebo to děláš ze zlého úmyslu? Nebo máš nějaký jiný důvod?

  • 21. 10. 2011 18:45

    xyz (neregistrovaný)

    Takže jen tak plácáte do větru, plně si vědom naprosto nulové informační hodnoty vašich řečí a ostatní nazýváte hlupáky? Kudos.

  • 23. 10. 2011 22:53

    xf (neregistrovaný)

    Tak namísto omluvy jsem se od tebe dočkal urážek.

    Ty opravdu nechápeš, že hovořit osobní zkušenosti není zobecnění?

    Smutné. Ale nakonec, co je mi po tom? Taková neschopnost je jen tvůj problém.

  • 21. 10. 2011 21:03

    Patrik Chrz

    Tohle je opět zbytečné ode zdi ke zdi. Copak jsou jen dvě možnosti - nejíst maso vůbec a jíst jen maso a nic jiného (resp. dokonce jen uzeniny - které mimochodem dnes moc masa neobsahují).

    Přijde mi unáhledné a zbytečné se programově vyhýbat podstatné části běžně konzumované stravy. Krom toho, že to znamená vysoký zásah do rovnováhy přijmu důležitých živin a vyžaduje to vysoké úsilí a znalosti je nahradit, tak to dítě zbytečně vyděluje ze společnosti, kdy prostě "musí mít nějaké extra fíky". Působí pak divně, rozmazleně, když tohle nejí, tamto nejí,...

    Na tom, že uzeniny nejsou zdravé se rozhodně shodneme, ale proč si odepírat běžná česká jídla jako omáčky, guláš, řízek a další (něco z toho si dám, něco zase ne, jak jsem psal, jsem v jídle dost vybíravý). I tahle jídla je samozřejmě možné připravit lépe a hůře (např. rozdíl mezi zahuštěním moukou a cibulí), pokud se budou připravovat doma jen s polovinou námahy, jakou vegetariání, vegani a další, kteří kladou vysoké nároky na "čistotu" stravy, tak proti tomu nelze říct zcela nic. K tomu nějakou tu drůbež, ryby (přiznám se, že ryby moc nejím, přijdou mi takové bez chuti, výjimečně si dám třeba zavináče, ale to moc zdravá strava nebude). Však to maso nemusí být 3 krát denně, dokonce ani ne každý den, ale zcela vyloučit ho z jídelníčku mě přijde také jako zbytečný extrém.

    Nač si z tak obyčejné a samozřejmé věci jako jídlo dělat něco jako boha? Myslím, že je to důkaz takové naší rozmazlenosti. Máme takový nadbytek jídla a času, že si můžeme dovolit obojím plýtvat. Vymýšlet si co všechno budeme odmítat konzumovat, protože to či ono.

  • 17. 11. 2011 23:07

    Ondrej (neregistrovaný)

    Zkus to vzít víc jako zábavu nebo rovnou získej tu zkušenost, dokud jsi živý. Taky jsem se rozhodl, že zjednodušeně řečeno "maso jíst nebudu" a bylo to jedno z mých nejlepších rozhodnutí v životě.

    Ono je to takový hezký zjednodušený pohled, že jen "nejíme maso". Ale to už prostě dělá obraz společnosti takové, jaká je :) Tady to moc nemá smysl rozebírat. Jinak tím jak postupně více lidí cestuje, mi přijde normální se otázkou jídla zabývat a výživa dětí, to je velké téma.
    A ohledně odmítání něčeho.. více mě baví ten pozitivní pohled na věci.

  • 5. 11. 2011 21:45

    ioannes (neregistrovaný)

    o jakém jídelníčku vlastně hovoříte? nějak vypadá váš jídelníček, jinak vypadá tzv. "normální" jídelníček - jídelníček většiny populace -, jinak ten můj - ten jsem si stanovil - např. na základě svých poznatků o výživě, etickému názoru - tak, že se žádné jeho položce nemusím vyhýbat. titulek vašeho příspevku by tedy spíš měl znít "proč se úmyslně vyhýbat některým dostupným poživatinám", aby byl dostatečně obecný...
    no a proč člověk něco dělá úmyslně? protože si to dokáže dobře zdůvodnit. ať už jde o cokoli. pro vegetariáství lze najít spoustu důvodů - duchovních, etických, zdravotních, ekologických i ekonomických (z hlediska jedince i společnosti). a nelze očekávat, že ty důvody budou přijatelné pro všechny. vegetariáni nejsou vegetariáni "jen z důvodu nějakého názorového přesvědčení" - to je už podruhé, co převracíte pořadí v úvahách. nejdřív přece musím poznat argumenty k dané věci a terpve na jejich základě si můžu vybudovat to názorové přesvědčení (které je mimochodem pro dnešní lidi strašně důležité, je to jejich "identita").
    teď k tomu, jestli vynechat maso je nebo není škoda: podel vás ano, podle mě - a k tomu mám řadu argumentů a vlastních zkušeností, které uznávám - to škoda není, dokonce je to prospěšné; nijak mě to neomezuje, necítím se nijak ochuzený, vybral jsem si to; to, že si všechno jído vařím sám, mi nevadí (a jediný, na koho bych se mohl zlobit, bych byl já sám - a to bych pak byl úplný hlupák...), časově to taky není nijak náročné a už vůbec pro mě jídlo není stresujícím zážitkem. vegetariáni se masu nevyhýbají zbytečně, ale s jasnými důvody. nenutí se do toho, je to pro ně přirozené.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).