Dieta, kterou drží nastávající maminky, může mít vliv na genetickou informaci jejich potomka a zvýšit riziko, že bude v dětství obézní. Vyplývá to ze studie, kterou vypracoval tým vědců z Nového Zélandu, Velké Británie a Singapuru.
Předchozí testy provedené na zvířatech ukázaly, že změna stravy může změnit funkci genů. Jde o takzvanou epigenetickou změnu. Při nynějším výzkumu vědci její velikost zjišťovali z pupeční šňůry u 300 dětí. Pak zkoumali, jestli souvisí s váhou šesti až devítiletých dětí. Mezi údaji prý byla výrazná souvislost, informuje agentura ČTK.
Mohlo by vás zajímat: rubrika Čekáme dítě
Výsledky ukázaly, že strava, kterou sní nastávající matka v době těhotenství, má vliv na DNA dítěte. Děti, u kterých byly zjištěny zvýšené hodnoty epigenetické změny, jsou náchylnější k tomu, že jejich metabolismus bude schraňovat tuky, a děti pak budou tloustnout.
Přečtěte si: Dítě v břiše slyší, vezměte ho na koncert
Plod předvídá a připravuje se na zlé časy
Vědci pracují s teorií, že plod, který dostává málo cukrů, z nichž čerpá energii, může předvídat narození do podobného prostředí, a v důsledku toho upraví svůj systém látkové přeměny. Ukládá si do zásoby více tuků, ze kterých může čerpat energii, až nebude mít dost živin.
„Je to velký objev, protože máme poprvé údaje k tomu, abychom vypracovali optimální režim stravování pro budoucí maminky,“ řekl agentuře AFP profesor Peter Gluckman z univerzity v novozélandském Aucklandu. Může prý jít o způsob, jak bojovat s „epidemií obezity“.
Studie také naznačila, že velikost epigenetické změny může souviset se stravou chudou na cukry v prvním trimestru těhotenství. S konečnou platností to však vědci nepotvrdili.