Naprosto nesouhlasím. V historii došlo k tolika prudkým změnám klimatu, že dnešní mírné oteplování je proti tomu procházka rajským sadem.
Pár příkladů za všechny:
Konec poslední doby ledové někdy před 12000 lety sice trval pár století, ale globální oteplení o několik stupňů bylo i tak velmi znát. Dědové mohli vyprávět svým vnukům o tom, jak v dětství šplhali na ledovec, ze kterého již nic nezbylo. A představte si, že toto globální oteplování naše prapředky nevyhubilo.
Ani vychýlení Golfského proudu není nic neznámého. Tehdejší oteplování přece jen nějaké škody nadělalo. O pár století později došlo k prolomení ledových hrází velkých kanadských jezer a obrovským záplavám. Tenkrát odtekly obrovské masy sladké vody do oceánu. Tato událost zastavila asi na 5 let Golfský proud, a tak tehdejší Evropané zažili pět velmi krušných let, kdy teplota náhle poklesla o několi stupňů.
A co třeba výbuch supervulkánu Toba, doposud poslední výbuch supervulkánu na planetě Zemi, který lidstvu připravil zhruba před 75000 lety tu nejdrsnější změnu klimatu, kterou zatím zažilo. Během několika měsíců globální teplota na celé Zemi klesla nejspíš o více než 10°C. Tato změna lidstvo téměř vyhubila; na celé planetě zbylo jen pár tisíc lidí. Co myslíte, poradí si budoucí lidstvo a jeho bojovníci proti klimatu s výbuchem supervulkánu Yellowstone lépe? (A ten supervulkán v nejbližích 100000 letech nejspíš vybuchne.)
Nějakému výraznému vlivu změny koncentrace CO2 z 250ppm na 300ppm na globální teplotu moc nevěřím. Zkuste se podívat, jak nepatrně se liší absorbční spektrogramy při těchto koncentracích. A jak moc se liší mezi 0ppm a 10ppm CO2 (tedy to, co naši teplotu skutečně ohřívá), a jak vypadají absorbční spektrogramy pro vodí páru, zdaleka nejsilnější skleníkový plyn.
To už spíš lidstvo otepluje Zemi zalesňováním mírného pásu. Lesy pohlcují teplo mnohem lépe než zasněžené plochy, které dříve odrážely světlo zpět do vesmíru.